Tipy pro bezpečnou jízdu

- Tipy pro bezpečnou jízdu
Rubrika:  Praktická

Tipy pro bezpečnou jízdu

30.06.21, 00:00, autor: Plavovláska
Každý rok se tisíce motoristů z celé Evropy vydávají na dlouhé, často vyčerpávající cesty bez adekvátní přípravy vozu a dostatečného odpočinku. Průzkum však ukazuje, že špatně udržované vozidlo a únava řidiče jsou dvě zásadní příčiny nehod v letním období.

Čtenost -   Diskuze: (29
 

Dobře udržovaný, správně připravený vůz zaručuje hladký  start

 

K jedné ze tří poruch dochází při odjezduMnoho lidí zamíří  na dovolenou rovnou z práce. Ve spěchu před odjezdem pak často zanedbají kontrolu a přípravu vozu, která by měla cestě předcházet. Není ničím překvapujícím, že právě to se odráží v problémech hlášených během cesty. Průzkum ukázal, že ke 32 % poruch a technických závad dochází právě na cestě do prázdninové destinace1.„Bezpečná a klidná cesta začíná kontrolou všech vozů – automobilu, karavanu či přívěsu – a jejich údržbou před odjezdem,“ říká Pierre Poncelet, ředitel testovacího oddělení společnosti Goodyear, který každý den zodpovídá za více než 40 000 bezpečně ujetých kilometrů. „Nikdo z nás si nepřeje, aby nám dovolenou zkazila porucha během cesty. Mnoha problémům však lze předejít už pravidelnou údržbou. Zvláštní kontrola před odjezdem nám může ušetřit spoustu starostí a pomoci dostat se do cílové destinace hladce a bezpečně.“

 

 


Jeďte tak, abyste zůstali naživu – správný přístup k řízeníCestování v létě, ať už se jedná o 500 kilometrů dlouhý výlet nebo výpravu delší než 1 000 km, s sebou vždy přináší řadu specifických obtíží. Silný provoz, dlouhé vzdálenosti a kombinace řízení během dne a noci může pro schopnosti řidiče představovat náročnou zkoušku.

 

 

 

Podcenění  únavy jako hlavní příčina nehodPrůzkum ukázal, že mnoho řidičů stále podceňuje účinky únavy, ospalosti a poklesu ostražitosti na svoje schopnosti při řízení vozu. Tvrdá fakta: kupříkladu ve Francii je jedna ze tří smrtelných nehod způsobena právě únavou a ospalostí.„Vyjet v létě na dovolenou je něco jiného než řízení do práce a domů a vyřizování každodenních povinností. Vydat se motorovým vozidlem na dlouhou cestu vedoucí přes několik zemí přináší zvláštní rizika, která musíme brát v potaz,“ uvádí Poncelet. „Neznámé silnice, dlouhé hodiny strávené za volantem a řízení ve dne i v noci v kombinaci s rodinou, která netrpělivě očekává příjezd do cílové destinace, nepředstavují zcela standardní podmínky.“

 

 


Řízení v noci si vybírá svou daňMnoho řidičů dává  přednost jízdě v noci, protože se tak vyhnou silnému provozu a horku během dne. Řízení v nočních hodinách si však na těle vybírá svou daň, a to je bohužel příliš často podceňováno.Asi 40 % nehod se odehraje v noci. To není ničím překvapujícím vzhledem k tomu, že řízení v nočních hodinách snižuje schopnosti řidiče. Důsledkem je přejíždění z jednoho jízdního pruhu do druhého, neschopnost udržovat stálou rychlost a vyšší počet korekcí směru při řízení. „Pokud se rozhodnete pro jízdu v noci, ujistěte se, že je vaše auto dobře připravené. Čistá přední i zadní světla, blinkry a okénka jsou pro bezpečné cestování za tmy zásadní. Ověřte si, že přední světla míří tak, aby dobře osvětlovala vozovku a neoslepovala ostatní řidiče. Snižte rychlost a udržujte větší rozestupy. Pamatujte na to, že za tmy je obtížnější odhadnout rychlost a vzdálenost vozidla,“ radí Poncelet. 

 

 

 

Plánování  pro bezpečnou cestuNaplánovat si cestu předem, včetně odpočinku a zastávek, pomáhá rozložit trasu na realistické a dobře zvládnutelné úseky, kterými se dostanete do cíle bezpečně a v klidu.„Rozplánování zastávek na odpočívadlech po celé délce trasy ještě před odjezdem pomáhá řidičům dodržet rozumnou délku jednotlivých úseků cesty. Faktem je, že řidiči, kteří si nenaplánují své zastávky předem, se pak často nutí k ujetí ještě několika kilometrů navíc, a to je právě okamžik, kdy se začnou rizika zvyšovat. Únava snižuje koordinaci a schopnost vykonávat více činností naráz, což jsou při řízení zcela zásadní věci,“ říká Poncelet.

 

 

 


Pierre Poncelet doporučuje:

    * Vydávejte se na cestu dobře odpočatí! Před odjezdem si dopřejte dostatek kvalitního spánku.
    * Respektujte svůj biorytmus. Vyrazte v době, kdy jste obvykle aktivní a vaše tělo je svěží.
    * Nepijte před odjezdem alkohol.
    * Neužívejte žádné léky, které by mohly přivodit ospalost.
    * Při odjezdu se vyhněte dopravní špičce.
    * Pravidelně zastavujte. Odpočiňte si hned, jakmile pocítíte známky únavy. Jděte se na chvilku projít.
    * Snažte se zamezit vysokým teplotám uvnitř vozu. Výzkum ukázal, že vysoká teplota má stejný vliv jako 0,5 promile alkoholu v krvi.

 
Zdroj: TZ Goodyear 2010
 • Erika 28.11.21, 01:48

  Rozbalit 10.

 • Erika

  Díky za článek. Dobré tipy. Co se té bezpečné jízdy týče, tak já si myslím, že dobré je třeba nezapomínat ani na správný tlak v pneumatikách. Dá se zkontrolovat na každé benzínce. My máme v tomto docela výhodu, protože manžel si před nějakou dobou domů koupil šroubový kompresor z https://www.kompresory-filtry-servis.cz/ takže díky tomu nemusíme jezdit na benzínku.

 • Viktor 14.02.22, 15:50

  Rozbalit 11.

 • Viktor

  Podle čeho vybíráte nová kola na auto? Chtěl bych koupit nová kvalitní a bezpečná kola na auto. Máte někdo zkušenost podle čeho kola vybírat?

 • Libor 16.02.22, 23:25

  Rozbalit 12.

 • Libor

  Pokud chcete koupit správná kola na své auto, tak musíte začít u výběru správného rozměru. Ten si zjistíte při pohledu do velkého techničáku. Pokud chcete vybrat kvalitní kola, tak doporučuji vybrat dobrou značku. Já jsem koupil kola z kvalitní slitiny YAKUZA JAPAN model HIROSAKI BRONZE. Opravdu krásná kola, která dokáží dát autu úplně jiný vzhled.

 • Viktor 20.02.22, 23:48

  Rozbalit 13.

 • Viktor

  Díval jsem se na ta kola a vypadají opravdu luxusně, kde jste je koupil? za jakou cenu?

 • Libor 22.02.22, 22:47

  Rozbalit 14.

 • Libor

  Já jsem kola objednával z obchodu aluapneu.cz Určitě se tam podívejte i na ostatní nabídku. Je tam opravdu z čeho vybírat a třeba tam najdete nějaká ještě lepší na vše auto.

 • Erik 03.03.22, 01:11

  Rozbalit 15.

 • Erik

  Ahoj, máte někdo zkušenosti s autem, které přestalo mít výkon a hodně se mu zvedla spotřeba? Koupil jsem ojeté auto, které mělo najeto 150 tisíc. Dalších 50 udělalo úplně v pohodě a teď mi přijde, jako by přestalo táhnout a žere o litr na sto víc..

 • Vojtěch 05.03.22, 00:04

  Rozbalit 16.

 • Vojtěch

  Je to diesel nebo benzín? Nekouří vám to také víc?

 • Erik 07.03.22, 22:22

  Rozbalit 17.

 • Erik

  Ano, to jsem si také všimnul. Když se snažím zrychlit, tak se za mnou udělá bílá clona, ale to jsem si říkal, že je asi palivem.

 • Vojtěch 09.03.22, 01:11

  Rozbalit 18.

 • Vojtěch

  Měl jsem podobný problém a jel jsem s tím do servisu, kde mi řekl mechanik, že se může jednat o zanesení motoru karbonem. Proto jsem si našel firmu, která dělá dekarbonizaci motoru. Vyšlo to na 3 tisíce a auto zase perfektně jezdí. I spotřeba se zase vrátila do normálních hodnot. Kdybyste to chtěl vyzkoušet, tak doporučuji se podívat na stránky Sherlog, najdete tam i místa, kde dělají dekarbonizaci motoru. Mají tam i ceník podle kubatury motoru.

 • Monča 31.08.22, 16:05

  Rozbalit 19.

 • Monča

  Myslím si, že hodně užitečné rady. Díky mockrát. Já osobně právě tolik zkušeností se řízením nemám, takže se opravdu snažím jezdit co nejopatrněji. Manžel mi to občas vyčítá, ale prostě nerada riskuji. Jen tak mimochodem, jestli můžu mít doporučení, tak pokud vás zajímá jak jezdit bezpečně, tak určitě mrkněte na blog https://www.dopravniznaceni.com/ mají tam právě o bezpečné jízdě pár velice poučných článků.

 • Roman 09.10.22, 22:34

  Rozbalit 20.

 • Roman

  Která autokosmetika je dobrá z hlediska ochrany laku auta?

 • Jiří 19.10.22, 06:39

  Rozbalit 21.

 • Jiří

  Pokud chcete mít auto opravdu dobré chráněné, tedy hlavně jeho lak tak raději zapomeňte na auto kosmetiku. V takovém případě je totiž lepší, když si necháte na auto dát ochrannou fólii, která dokáže lak auto chránit dokonale.

 • Roman 21.10.22, 20:18

  Rozbalit 22.

 • Roman

  Ochrannou fólii? Jak to funguje ta fólie?

 • Jiří 27.10.22, 20:04

  Rozbalit 23.

 • Jiří

  V podstatě bych řekl, že funguje něco jako ochranný film laku auta. Pomůže proti odření, kamínkům a vyblednutí laku. Když pak dáte fólii dolů, tak vypadá auto jako nové https://www.polepim.cz/folie-na-auta/

 • Alan 16.06.23, 19:43

  Rozbalit 24.

 • Alan

  Hlavně bezpečně <a href="https://www.svobodni.cz/">autem</a>

 • Klára 27.07.23, 15:26

  Rozbalit 25.

 • Klára

  Zajímavý článek o bezpečné cestě na dovolenou. Já jsem si nedávno koupila na internetových stránkách https://www.2din.cz/ nové denní svícení, které mi pomáhá lépe vidět i ve špatném počasí. Hlavně mě je dobře vidět a zvyšuje moji bezpečnost na silnici. Je to takový malý pomocník, který mi zajišťuje, aby byla každá moje cesta bezpečná.

 • Lukáš 16.09.23, 01:44

  Rozbalit 26.

 • Lukáš

  Řekněte mi prosím někdo jestli se ještě v dnešní době vyplatí se dívat po autě ze zahraničí? Máte zkušnost?

 • Daniel 20.09.23, 01:30

  Rozbalit 27.

 • Daniel

  Zkušenost mám, jestli chcete koupit spolehlivé auto , tak rozhodně ne ze zahraničí. Když koupíte ojeté auto ze zahraničí, tak se připravíte o záruku. Já musím říct, že máme velmi dobrou zkušenost s AAA auto. Tam si auto v klidu vyberete, můžete si s sebou vzít i automechanika a hlavně tam na místě vyřídíte i financování.

 • Marta 06.11.23, 23:49

  Rozbalit 28.

 • Marta

  Kdo by byl prosím tak hodný a poradil mi, kde sehnat na auto dobré pojištění? Tedy rozumné cenově i z hlediska podmínek?

 • Tomáš 08.11.23, 08:46

  Rozbalit 29.

 • Tomáš

  A zkoušela jste se dívat na online srovnávač pojištění? Mě se takhle totiž povedlo sehnat pojištění za celkem dost luxusní cenu, a to už na dvě auta. Můžu doporučit si otevřít online porovnávač Klik.cz Tam si pojištění porovnáte během pár kliknutí. Když se vám potom bude některá z nabídek líbit, tak si můžete pojištění i jednoduše online sjednat.

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1716564

RSS:
Toplist