Svět likérů

- Svět likérů
Rubrika:  Praktická

Svět likérů

29.10.09, 10:32, autor: LadyAnn
Likéry jsou dnes oblíbené hlavně u něžnější poloviny populace. Aby také ne, tento nápoj znali naši předkové již v dávné historii, vždy se jednalo o 17 až 40% alkoholický nápoj, který se díky vysokému obsahu cukrů (2,5 %) úplně rozpouštěl na jazyku. Vývoj tohoto alkoholu byl ovlivňován náboženstvím, regionálními zvyky a výběrem v dané době dostupných surovin. Dnes je hlavním producentem likérů Itálie, kde výroba likérů z koření a bylin začala již ve 13. století.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

V 15. století objevil švýcarský lékař a filosof Paracelsus možné léčivé účinky likérů a jejich vývoji tak udal nový směr. Největší rozmach zažíval tento alkohol až na přelomu 19. a 20. století, kdy se pro jeho výrobu začaly používat ovocné plody, umělá sladidla, ale i brandy a koňak. Dnes již můžeme vybírat z nepřeberného množství surovin, při výrobě likérů se používají byliny, koření i ovoce.Právě Southern Comfort, likér na bázi whiskey, je klasickým představitelem novodobých likérů. Jeho receptura se dědí z generace na generaci a je chráněna ochrannou známkou a jeho obliba po celém světě rok od roku stoupá.

 

 

Southern Comfort

Southern Comfort (SoCo) je alkoholický nápoj s nápadně hladkou a osvěžující chutí. Vznikl z whisky přidáním přírodních ingrediencí, z nichž je dominující broskev, pomeranč, vanilka, skořice a dřevěné uhlí. Receptura a přesné složení je však dodnes přísně střežené tajemství, v jeho chuti se však skrývá více než 100 přírodních přísad ovoce a koření. Mezi jeho obdivovatele v minulosti patřila i zpěvačka Janis Joplin.Ve světě tomuto nápoji holdují nejvíce v USA, Austráii nebo Německu. Oblíbený je především u mladých lidí s elánem, energií a chutí poznávat nové přátele. Nejvíce chutná samotný na ledu nebo v kombinaci s limetkovou šťávou, sodou, colou nebo džusem.

 

 

 

 

 
Příběh z New Orleans


Tvůrce a zakladatel tohoto nápoje Martin Wilkes Heron se narodil v Irsku 4. července 1850. V šedesátých letech 19. století byl barmanem v New Orleans, městě vyhlášeném pestrou kulturou, životními styly a hudbou s nezaměnitelnými kontrasty. Heron zachytil všechny tyto atributy a vytvořil své dílo – Southern Comfort. Jeho vznik se datuje od roku 1874, kdy se Heron rozhodl, že pro své zákazníky zpříjemní ostrou chuť whisky a zlepší tak kvalitu a chuť nápoje. Dlouhé experimentování s ingrediencemi, které byly v té době dostupné, přineslo originální recept obsahující více než 100 přírodních přísad ovoce a koření. Heron svůj likér nazval „Manžety a knoflíky“ a postavil se tak proti konkurenčnímu likéru „Bílé kravaty a fraky“. Jím namíchaný alkohol získal takovou popularitu, že velice brzy porazil konkurenční likér a stal se legendou mezi nápoji nejen v New Orleans, městě plném života a kontrastů. Brzy se SoCo rozšířil po celé Americe a v roce 1989 získal registrační ochrannou známku. Pověst o jeho skvělé chuti a kvalitě byla upevněna získáním dvou zlatých medailí na světové výstavě v Paříži a v mezinárodní soutěži nápojů v St. Louis. Zde byl představen první koktejl z nápoje Southern Comfort nazvaný St. Louis Coctail. Heron v roce 1920 umírá, recepturu a značku ovšem nezapomněl předat dál. 
Originální  drinky

 V roce 1939 byl v souvislosti s uvedením filmu podle románu Margaret Mitchell - Gone with the wind (Jih proti severu) představen koktejl Scarlett O´ Hara. Drink složený ze Southern Comfort, čerstvé limetové šťávy a brusinkového džusu se stal stejně slavným jako film sám.Koneckonců, ochutnat jej můžete i vy:

 

Scarlett O´ Hara

 

    * 4 cl Southern Comfort (SoCo)
    * 10 cl brusinkového džusu
    * 1 cl čerstvé limetové šťávy
    * led

 

Vysokou sklenici typu long naplníme ledem, přidáme Southern Comfort (SoCo) a dolijeme brusinkovým džusem. Na závěr do koktejlu přidáme limetovou šťávu, ozdobíme plátkem pomeranče a koktejlovou třešní.
 

Do dnešního dne vznikla celá řada originálních koktejlových receptur, které lahodí oku i jazyku. Posoudit můžete sami.

 

 

 

Scarlett O´ Hara

 

 

 

Lynchburg Lemonade
 

    * 4 cl Jack Daniel´s
    * 2 cl Southern Comfort (SoCo)
    * 2 cl Lime juice Monin
    * 5 cl Sprite

 

Smíchejte 4 cl Jack Daniel´s Tennessee Whiskey, 2 cl Southern Comfort (SoCo), 2 cl Lime Juice, dolijete 5 cl Sprite a ozdobte plátkem limety a koktejlovou třešní. Tento nápoj si vychutná každý, kdo má v oblibě sladší chutě a lahodné barvy. 
SoCo Lime    * 4 cl Southern Comfort (SoCo)
    * 2 cl limetkového džusu
    * led

 

Šejkr naplníme ledem a přidáme všechny ingredience. Důrazně protřepeme a celý obsah šejkru procedíme a nalijeme do sklenice typu long s ledem. Na závěr ozdobíme plátkem limety.


 SoCo Lime & Sprite
 

    * 4 cl Southern Comfort (SoCo)
    * 2 cl Limetové šťávy
    * 10 cl Sprite
    * ledSklenici typu long naplníme ledem. Nalijeme Southern Comfort (SoCo), limetovou šťávu a dolijeme Sprite. Na ozdobení použijeme měsíček limety.

 

 

 SoCo Lime & Coke
 

    * 4 cl Southern Comfort (SoCo)
    * 2 cl Limetové šťávy
    * 10 cl Coca - Cola
    * led

 

Sklenici typu long naplníme ledem. Nalijeme Southern Comfort (SoCo), limetovou šťávu a dolijeme Coca - Colou. Poté ozdobíme plátkem pomeranče.

 

Lynchburg Lemonade

 
Zdroj: TZ
 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1336810

RSS:
Toplist