Svatý Patrik

- Svatý Patrik
Rubrika:  Kulturní

Svatý Patrik

13.03.24, 00:00, autor: Plavovláska
Svátek Svatého Patrika, je ve světě velmi rozšířený. Hlavně v Irsku a v zemích se silnou irskou přistěhovaleckou menšinou. Slaví se 17. března. Kdybychom počeštili jméno Patrik, pak vycházíme z latinského slova Patria, což znamená vlast a ejhle - 17. března slaví v Česku svátek Vlastimil, což je vlastně ekvivalent jména Patrik.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

U příležitosti tohoto svátku se pořádají průvody, lidé chodí v maskách, pije se zelené pivo a všude vládne zelená barva.


Symbolem sv. Patrika je zelený jetelový trojlístek - na němž, podle legendy, vysvětloval trojjedinost Boží.
Tento trojlístek se zřejmě také stal příčinou toho, že je svátek svatého Patrika spojován se štěstím a možností výher, či nalezením pokladů. Proto se také často vyskytují v symbolice tohoto dne nejrůznější zelení skřítci, jako hlídači pokladů a nositelé peněz.

 

 

 

Je patronem Irska a měl zásadní podíl na pokřesťanštění této země, kdy se mu podařilo misií vytlačit původní druidské náboženství. Jeho historická existence není zpochybňována. Je doloženo, že Patrik byl misionářem v Irsku a měl velmi významné postavení. Měl být opatem či biskupem z Armaghu. Kdy ale žil je už složitější.


Nejrůznější prameny uvádějí různá data jak jeho narození, tak jeho smrti. Faktem je, že žil na přelomu 4. a 5. století.  Ulsterské anály uvádějí, že se narodil roku 387 a zemřel 17. března roku 461 - proto se slaví 17. března Saint Patrick's Day.

 

 

 

 

Dle legendy vyhnal z Irska hady, proto se prý dodnes na ostrově žádný z těchto plazů nevyskytuje. Podle některých interpretací může jít o nepochopenou alegorii (symbol hada byl používán druidy, jejichž náboženství bylo nahrazeno Patrikem šířeným křesťanstvím).

Kromě Irska je sv. Patrik také patronem kadeřníků, kovářů, havířů a bednářů. Rovněž se k němu obracejí sedláci při modlitbě za dobytek. Nejčastěji jej však lidé prosí, aby od nich odehnal zlo.

 

 

 
Zdroj: Archív 2016
 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
1980171

RSS:
Toplist