Svatba jako spojenectví... ne doživotní záruka

- Svatba jako spojenectví... ne doživotní záruka
Rubrika:  Smyslná

Svatba jako spojenectví... ne doživotní záruka

24.09.12, 00:00, autor: Erosenka
„Sňatek vnímám jako důležitý akt. Je to mezník, kdy svazuji svůj život s někým, koho považuji za svého životního partnera a s kým hodlám strávit zbytek života. Není pravda, že svatba nic nezmění. Změní hodně. Po svatbě patříme tak nějak úplně k sobě. Zachovali jsme si svobodu, kterou jsme měli přes svatbou, zároveň se navzájem plně podporujeme a tvoříme si zázemí, ze kterého vycházíme vstříc vlastním i společným cílům,“ říká pětatřicetiletý Jan, který je ženatý čtyři roky.

Čtenost -   Diskuze: (3
 

Že nabídl své partnerce sňatek, k tomu ho motivoval kamarád, kterému šel na svatbě za svědka. Co od manželství očekával? Žádné konkrétní představy, s nimiž by po čtyřech letech mohl objektivně srovnávat realitu prý neměl. Manželský slib však v žádném případě nechápal jako omezování vlastní svobody. Byl to pro něj akt, kterým si s partnerkou slíbili podporu, pomoc, přátelství a utvrdili se v tom, že jeden s druhým počítají i v budoucnu ve svých plánech týkajících se bydlení a plánování rodiny.
 
Že jsou partneři po svatbě jeden druhém blíž, to potvrzuje i psycholog Ján Lukány. „Každý blízký vztah přináší citovou intimitu a pocit naplnění ideálů. Jenže také platí, že čím bližší vztah je, tím je i komplikovanější a potenciálně ohroženější.“
Nebezpečí přinášejí vnitřní konflikty partnerů, ale i společenské změny a s tím spojené proměny rolí. Manželský slib totiž neznamená jen závazek, ale také nové role manžela a manželky a nebývá jednoduché je zvládnout.

„Každý z nás si v sobě během života vytvořil definici, co pro něj tato role znamená. Když se pro nás stane závaznou a jejím obsahem je třeba nutnost v určitou chvíli zapomenout na sebe a na své potřeby a začít se intenzivně věnovat svému protějšku a rodině, začneme se podle toho chovat. Vztah tím ovšem nabere úplně jiné obrátky a dva lidé, kteří spolu byli dřív šťastní, jsou najednou ve vztahu nespokojení,“ vysvětluje Katarína Filasová.

 

Autor: Jana Benešovská (Moje psychologie)

 
Zdroj: Moje psychologie
 • KamSsa1 . 25.09.19, 23:54

  Rozbalit 1. svatba

 • KamSsa1 .

  S mým snoubencem se budeme brát na jaře a já se na to moc těším. Moc si spolu rozumíme, a tak dobře vím, že nám to vydrží nadosmrti. Nedávno jsme si přes https://www.sperkyleclay.cz/63-snubni-prsteny vybrali opravdu nádherné snubní prsteny, takže se už svatby opravdu nemůžu dočkat. Nejraději bych jej totiž nosila hned.

 • Františka 11.10.19, 13:05

  Rozbalit 2. Svatba

 • Františka

  Pro mě byla svatba hodně důležitá. Beru to jako doživotní slib, který jsme si se svým mužem dali. Vím, že se může v životě ledacos stát, ale doufám, že nám naše láska vydrží celý život. Na svatbu moc ráda vzpomínám. Měla jsem nádherné svatební šaty z https://www.pujcovna-renata.cz/svatebni-saty/ , díky kterým jsem si připadala nádherná.

 • Petra Navrátilová 07.03.20, 17:55

  Rozbalit 3. Svatba

 • Petra Navrátilová

  Svatba je určitě velice důležitý akt, který vyžaduje lásku nejen k sobě samému, ale i k druhé polovičce. Mně se však naštěstí po dlouhém hledání podařilo se setkat s mým budoucím mužem, se kterým se máme v plánu vzít toto léto. Na svatbu se již moc těšíme a také na fotografie z ní. Rozhodli jsme se jít jinou cestou, než je obvyklá. Chtěli bychom vyzkoušet službu https://fotokoutek.fun/poznej-nas/ , protože se nám líbí nejen osobní přístup s fotografem, ale i jejich moderní přístup s fotobudkou :-)

 
Profil blogu
Profil sekce "Smyslná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:56:37

Přístupů:
1126959

RSS:
Toplist