Sušení prádla na mrazu

- Sušení prádla na mrazu
Rubrika:  Praktická

Sušení prádla na mrazu

17.01.24, 07:57, autor: Plavovláska
Možná si ještě někteří z nás vzpomínají, jak naše babičky "lámaly" košile a kalhoty vyvěšené na šňůrách venku i když tam byl právě třeskutý mráz. My to už přece neděláme - máme sušičky a sušáky a sušíme celou zimu doma. Ale! Bylo sušení mrazem zase až tak špatné?

Čtenost -   Diskuze: (3
 

Jedná se o dvoufázové sušení - kdy v první fázi voda v prádlě přejde do skupenství tuhého - tedy voda zrmzne a v druhé fázi mražená voda sublimuje do skupenství plynného - tedy ve formě plynu opouští prádlo a ono schne. Je to, pravda, proces zlouhavější, než když vyvěsíme prádlo v parném létě na plné slunce, ale v každém případě má svá pozitiva.

 

 

Výhody sušení mrazem:

 

- Stop vlhkosti v bytě. Určitě to znáte, jakmile přijde zimní období zvýší se v bytech vlhkost a do toho ještě věčně sušáky a na plísně v rozích a zákoutích máte zaděláno. Pokud budete sušit prádlo na mraze, velkou část vlhkosti od svého bytu tímto odkloníte.

 

- Likvidace bakterií a parazitů. Pokud jste si mysleli, že při běžném praní můžete své prádlo zbavit případných bakterií, parazitů a roztočů, tak jste se mýlili. Ale nepomůže vám v tom ani sušička. Dokoce je velmi pravděpodobné, že se vám právě tyto nežádoucí potvůrky hezky v teple vyhřáté sušičky zdárně pomnoží. To na mraze nehrozí. Pokud vám prádlo na šňůře zmrzne a budete jej sušit mražením, tak se zbavíte i všech nežádoucích nájemníků. Mráz jim totiž opravdu vadí.

 

- Dokonale čisté prádlo. Ano, při sušením sublimací dochází k tomu, že se při ní vyčistí i skvrny a nečistoty, které pračka nezvládla.

 

- Výhody pro alergiky. Sušení mrazem prospívá alergikům. Jednak, že se mrazem zlikvidují nežádoucí organismy a jednak se při sublimaci prádlo zbaví nežádoucích zbytků pracích prostředků.

 

- Ochrana proti molům. Podle našich babiček je prádlo sušené na mrazu odolnější proti molům a to výrazně.

 

- Prádlo se lépe žehlí. To sice také říkala babička, ale já to musím potvrdit. Ano - z vlastní zkušenosti - práslo usušená na mrazu se daleko lépe žehlí.

 

 

Nevýhodou tak zůstává jen ten fakt. že to trvá poněkud déle :(

 

 

 
Zdroj: dobrenoviny.sk, Archív 2018
 • Zuzana 06.05.19, 06:04

  Rozbalit 1. Sušička

 • Zuzana

  V zimě je sušení prádla peklo. Sušila jsem ho vždycky skoro týden. 2 dny venku a pak jsem ho ještě dosoušela doma. Už mě to nebavilo, tak jsem si koupila sušičku https://www.expert.cz/candy-cs-h7a2le-s/ a je to paráda. Mám o práci míň.

 • Petra 19.03.20, 02:41

  Rozbalit 2.

 • Petra

  Já třeba už několikrát přemýšlela nad tím, že bych si domů pořídila sušičku. Problém je v tom, že bychom ji asi neměli kam dát, takže mi nezbývá nic jiného, než prádlo sušit doma. I to se ale dá zvládnout. Navíc mám doma takový praktický sušák z https://www.emako.cz/susaky-pro-odev-a-spodni-pradlo/ který je docela skladný a nezabírá tolik místa.

 • Rita 24.08.21, 12:56

  Rozbalit 3. Sušení prádla

 • Rita

  Já suším prádlo celoročně venku. Alespoň z toho největšího mokra. Dokud jsem ho sušila doma, tak se nám tu dělala plíseň. Je teda pravda, že teď máme všechny zdi přetřené termoizolační stěrkou, kterou manžel objednal z https://www.obnova.cz/ , takže by se nám tu možná plíseň nedělala, ale nechci to zbytečně pokoušet :-) .

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1753603

RSS:
Toplist