Studentský film Graffitiger nominován na Oscara

- Studentský film Graffitiger nominován na Oscara
Rubrika:  Kulturní

Studentský film Graffitiger nominován na Oscara

03.05.11, 11:40, autor: Maggie
Absolventský film Graffitiger režiséra Libora Pixy byl nominován na prestižní ocenění studentský Oscar. Oznámila to americká Akademie filmového umění a věd. Animovaný Graffitiger se prosadil do výběru pěti nejlepších zahraničních snímků v konkurenci více než 50 filmů z 32 zemí z celého světa. Vítěz bude vyhlášen na závěrečném ceremoniálu 11. června v Beverly Hills.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Kvalitu animovaného filmu Graffitiger, který vznikl v koprodukci mladé producentky Pavly Kubečkové ze společnosti nutprodukce a FAMU, potvrzují i další ocenění. Na podzim vyhrál animovanou sekci festivalu FAMUFEST, následovala Cena Magnesia – Český lev za nejlepší český studentský film roku 2010. V současné době je Graffitiger s velkým ohlasem u diváků i kritiky uváděn na několika tuzemských a zahraničních festivalech.Film vypráví  příběh namalovaného osamělého graffiti-tygra, jehož domovem jsou zdi a fasády pražských domů. Město plné posprejovaných špinavých uliček a zákoutí je divokou džunglí, kde tygr hledá cestu ke své ztracené lásce. Graffitiger nabízí netradiční pohled na Prahu, objevují se v něm jak známá panoramata, tak i místa většině lidí skrytá. Natáčelo se celkem v šesti pražských čtvrtích, na více než padesáti různých lokacích, což je na desetiminutový animovaný film velmi nezvyklé.

 

 


Příprava a tvorba tohoto snímku byla poměrně náročná, Libor Pixa na něm pracoval déle než rok. Film je zpracován atraktivní kombinovanou technologií 2D - kreslené animace a reálně natočených záběrů s herci. Nejprve tedy bylo nutné veškeré záběry natočit na digitální kameru s vysokým rozlišením (4K) a teprve poté začít animovat.  Neméně obtížné bylo najít dostatečné finanční zdroje. Možnosti FAMU neodpovídaly náročnosti a rozpočtu projektu, takže bylo nutné hledat jinde. To se nakonec podařilo díky spolupráci s producentkou Pavlou Kubečkovou ze společnosti nutprodukce, která se v Česku snaží objevovat nové filmové talenty a pomáhat jim s realizací jejich projektů. Vznik filmu podpořil i Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. „Libor Pixa je velmi talentovaný režisér a byla pro mě radost s ním spolupracovat. I když byla výroba filmu pro všechny členy štábu náročná, věřili jsme, že snímek bude úspěšný a vložili jsme tedy do práce maximum energie. Největší odměnou je nám teď úspěch filmu u diváků i kritiky,“ konstatuje producentka Pavla Kubečková.A jak vzpomíná  na realizaci filmu režisér Libor Pixa? „Natáčení mého absolventského filmu Graffitiger bylo velmi zajímavou zkušeností. I když jde o animovaný film, strávili jsme mnoho času natáčením venku, v pražských ulicích a snažili jsme se zachytit atmosféru, život velkoměsta se všemi radostmi a strastmi. To byl také jeden z mých cílů při psaní scénáře - nesedět pouze před obrazovkou počítače, ale jít ven, do ulic a vyzkoušet si, jaké je to točit v exteriérech s větším štábem. Myslím, že natáčení si všichni užili, což se projevilo i na výsledné podobě filmu. Jsem hrdý, že Graffitiger sbírá body jak u laické, tak i odborné veřejnosti. Zároveň jsem si jistý, že to není pouze má zásluha. Skvělou práci na filmu odvedl celý štáb v čele s producentkou Pavlou Kubečkovou, precizním kameramanem Janem Šustrem, trpělivým a nápaditým střihačem Otakarem Šenovským, ostříleným zvukařem Markem Musilem či talentovanou skladatelskou dvojicí Michal Reynaud a Luka Křížek. Jsem rád, že jsem měl k dispozici tyto talentované tvůrce, kteří ochotně naslouchali a profesionálně zhmotňovali mé představy."Graffitiger je aktuálně k vidění na festivalu Anifilm v Třeboni, kde soutěží v rámci přehlídky česko-slovenských filmových škol. Na přelomu května a června se představí na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. 

 

 

 
 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
1923180

RSS:
Toplist