Středomořská strava je pro srdce prevencí i lékem

- Středomořská strava je pro srdce prevencí i lékem
Rubrika:  Zdravá

Středomořská strava je pro srdce prevencí i lékem

18.05.20, 00:00, autor: Černovláska
Strava bohatá na ovoce a zeleninu, ořechy, rostlinné oleje, luštěniny, obilniny a ryby je nejen dobrou cestou, jak předcházet kardiovaskulárním nemocem a rakovině. Podle posledních poznatků je zároveň účinnou součástí léčby pro pacienty se srdečními nemocemi.

Čtenost -   Diskuze: (2
 

Zatímco preventivní účinky takzvané středomořské stravy jsou už dlouhou dobu poměrně dobře známy, řečtí lékaři z Aténské univerzity v čele s Dr. Christinou Chrysohouovou se rozhodli, že zjistí, jaký je její vliv na stav lidí, kteří srdečním onemocněním již trpí.Vědci sledovali zdravotní stav 1 000 pacientů po infarktu. Každého z nich hodnotili 0 až 55 body podle toho, jak se jeho strava blížila ideální středomořské dietě."Téměř u třetiny pacientů se do dvou let od první hospitalizace vyskytly další srdeční obtíže," říká Chrysohouová a dodává: "Ale osob, které se stravovaly způsobem, jenž se nejvíc blížil naší dietě, byla pravděpodobnost návratu choroby o 31 procent nižší během prvního měsíce od propuštění, o polovinu menší do jednoho roku a do dvou let jim hrozilo dokonce o 40 procent nižší nebezpečí recidivy."Při bližším zkoumání vlivu jednotlivých součástí typické středomořské kuchyně na lidské zdraví přišli odborníci na to, že nejúčinnější je zelenina a ořechy. Komu nechybí na talíři denně nebo alespoň pravidelně každý týden, tomu hrozí o 20 procent nižší riziko, že se jejich nemoc bude do dvou let opakovat.

 
Zdroj: Archív 2010
 • Ivanka 31.03.22, 16:35

  Rozbalit 1.

 • Ivanka

  Tak to vypadá vážně nádherně. Já středomořská jídla přímo zbožňuji. Závsilost na středomořské stravě jsem si dovezla z jedné dovolené v Itálii před pár lety. Co jsem ovšem zjistila, tak že pokud chce člověk taková jídla připravovat doma, určitě to chce kvalitní olivový olej. Můj favorit je zatím ten z https://www.fabioshop.cz/oleje Ten jejich oliváč je podle mě nejlepší.

 • Jana 26.11.22, 05:17

  Rozbalit 2. Strava

 • Jana

  Ryby, zelenina, ovoce a celozrnné pečivo, to je základ zdravého stravování. Taky by se mi líbilo, kdybychom žili u moře a měli větší přísun těchto zdravých potravin. Bohužel musíme si vystačit s tím, co máme tady. Snažím se přes léto vypěstovat co nejvíc ovoce a zeleniny a pro pečivo chodíme do této pekárny https://www.vasepekarna.cz/ , protože jsme si vyzkoušeli, že je tam bezkonkurenčně nejlepší :-) .

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1914574

RSS:
Toplist