Sluneční paprsky jako nejúčinnější zbraň proti virům i špatné náladě

- Sluneční paprsky jako nejúčinnější zbraň proti virům i špatné náladě
Rubrika:  Zdravá

Sluneční paprsky jako nejúčinnější zbraň proti virům i špatné náladě

05.05.23, 00:00, autor: Černovláska
Deprese, nachlazení, chřipky – právě tyto neduhy nás trápí především v průběhu zimních měsíců. Četnější výskyt těchto sezónních nemocí je způsoben mimo jiné nedostatkem slunečních paprsků a vitamínu D, který lidské tělo získává právě ze slunce. V zimě je ho však velmi málo. Jak lidskému tělu pobyt na slunci vlastně prospívá? Jaká jsou rizika jeho nedostatku?

Čtenost -   Diskuze: (2
 

Pobyt na slunci našemu tělu prospívá a má pozitivní vliv na lidské zdraví, a to jak u dospělých, tak i u dětí. Vitamín D, který získáváme především ze slunce, je totiž velmi podstatným prvkem pro správný vývoj kostí či zubů. Podporuje vstřebávání fosforu a vápníku, je však důležitý také pro činnost celého imunitního systému.

 

Samotné sluneční paprsky působí pozitivně proti stresu, snižují hladinu cholesterolu v krvi, mají příznivý vliv na naši výkonnost, ale také na kardiovaskulární systém. Lepší náladu, odbourávání stresu a s tím související pocit štěstí zase ovlivňuje hormon serotonin, jehož tvorba je ovlivněná mírou slunečního záření, jemuž jsme během dne vystaveni. V létě je pak jeho úroveň v porovnání se zimními měsíci logicky vyšší. I proto během zimy lidé ve větší míře bojují s psychickými poruchami. Právě kvůli prospěšným účinkům slunce na lidské tělo například vlády severských zemí, kde je méně přímého slunečního svitu, dotují zájezdy do jižních států.

 

Nedostatek vitamínu D oslabuje imunitu
Sluneční svit nefunguje jen jako nositel dobré nálady, zastává rovněž úlohu účinné zbraně v boji proti různým nemocem, neboť UV záření dokáže efektivně ničit viry tím, že rozkládá jejich nukleovou kyselinu. Nedostatek slunečních paprsků – a tedy dlouhodobý nedostatek vitamínu D – negativně působí na naši imunitu a způsobuje mimo jiné větší riziko chřipek, nachlazení či jiných respiračních onemocnění, mezi které můžeme zařadit i covid-19. Kromě oslabené imunity stojí nedostatek slunečních paprsků také za zvýšenou únavou a nedostatkem energie, bolestí hlavy či podrážděností.


Jak s nedostatkem slunce bojovat?
Ačkoliv by letošní zima měla být oproti předchozím rokům lehce nadprůměrná, s nedostatkem slunečních paprsků se i přesto budeme muset potýkat. Lidské tělo sluneční svit i vitamín D zkrátka potřebuje, problémem je, že si právě tento vitamín neumí samo vyrobit. A z toho důvodu je nutné vitamín D – zejména v zimních měsících – doplňovat. Tomu bezesporu napomůže pestrá strava. Některé potraviny, jako jsou například houby či vaječné žloutky, obsahují velké množství vitamínu D, a proto je nutné je do jídelníčku zařadit.

 

Kromě vitamínu D není dobré zapomínat ani na další živiny a prospěšné látky, jako je například vitamín A, E, C či komplex B6. Obranyschopnost našeho organismu podporuje například i zinek, selen či kyselina listová. Kromě pestré stravy je proto hlavně v chladnějších měsících dobré doplňovat potřebné látky také kvalitními doplňky stravy, jako je například Immun44. Právě ten totiž obsahuje směs polyfenolů, tedy látek, které zásobují náš imunitní systém a podporují jeho správné fungování.

 

Pro imunitní systém je důležitá i přiměřená pohybová aktivita na čerstvém vzduchu. Pohyb pozitivně působí na okysličování těla a lepší cirkulaci krve, a to má velmi dobrý vliv na bílé krvinky a jejich obrannou funkci. Lidé by však rozhodně neměli zapomínat ani na dostatek kvalitního odpočinku a spánku, které naši imunitu také podstatně ovlivňují.

 
Zdroj: TZ Achív 2022
 • Zuzka 20.11.22, 23:09

  Rozbalit 1.

 • Zuzka

  Proti špatné náladě mi pomáhá vždy kratom https://kratomlevne.cz/ , dokáže nabudit, dodat energii a pak pomoci i k lepšímu relaxu. Vždy si pak i víc odpočinu a jsem prostě víc v pohodě.

 • Dana 06.12.22, 10:47

  Rozbalit 2. Slunce a zima

 • Dana

  To se ví. Však je taky to přísloví - Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Já mám taky hned lepší náladu, když svítí slunce. Obzvlášť v zimě, kdy ho moc není. To jsem i ochotná se jít projít ven. Jinak jsem zalezlá doma u kamen. Máme akumulační kamna Norsk Kleber z https://www.flamen.cz/product-brands/norsk-kleber/ a je super, že se do nich nemusí tolik přikládat a máme doma teplo, ale na druhou stranu bych měla alespoň výmluvu, proč nemůžu jít ven :-D .

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1720672

RSS:
Toplist