Slazené limonády - nic než prázdné kalorie

- Slazené limonády - nic než prázdné kalorie
Rubrika:  Zdravá

Slazené limonády - nic než prázdné kalorie

17.01.09, 00:00, autor: Petr
aneb pozor na přísun energie z nápojů při redukci váhy

Čtenost -   Diskuze: (2
 

 

Podle časopisu Digest z března roku 2006 byl rok prvním rokem v historii kdy klesly prodeje sladkých prodeje limonád tipu Coca Cola či Pepsi Cola . Pokles byl o 0,7% . Stále to, ale znamená prodej 10 miliard lahví těchto nealkoholických nápojů v tomto roce.

Sladké limonády dodávají našemu tělu stovky kalorií

Slazené limonády dodávají našemu tělu stovky kalorií, ale kromě cukru (sacharózy) absolutně žádnou výživnou hodnotu. Podle výzkumů jsou sladké limonády jedním z největších, ne-li vůbec největším zdrojem kalorií ve stravě. Na slazené limonády připadá asi 7% celkového energetického příjmu, které průměrně dodáme našemu tělu.

Slazené limonády jsou zdrojem mnoha zdravotních problémů.Opakované studie dokazují souvislosti mezi nadměrným pitím sladkých limonád a obezitou. Například studie z Massachusetts mezi školáky bylo zjištěno, že děti které pili alespoň jednu půllitrovou lahev sladké limonády denně, byli o 60% obéznější než školáci, kteří sladké limonády nepili nebo pili menší množství.

Sladké limonády jsou dávány do souvislosti s řadou dalších zdravotních problémů. Různé studie zjistili,že sladké limonády mohou podstatně zvýšit riziko vzniku diabetu. Každý ví, že sladké limonády poškozují zubní sklovinu. Některé studie naznačují že pití sladkých limonád zvyšuje pravděpodobnost vzniku osteoporózy. A to buď tím že pití sladkých limonád vytlačuje ze stravy pití mléka, nebo spíše tím, že kofein znesnadňuje vstřebávání vápníku (zde také pozor na nadměrné pití kávy) "

Naše kostní hmota se vyvýjí vzhledem k délce života poměrně krátkou dobu. Během této doby, by zejména dívky měly pít mnohem více mléka a méně slazených limonád. V praxi tomu bývá právě naprosto opačně říká Dr.Alison Pole profesor Pediatrie na Harvard Medical School a výzkumný pracovník na obezitu dětí, dospívajících a žen.

V současné době roste obliba energetických nápojů. Jedna plechovka energetického nápoje obsahuje okolo 500 kJ což je 10% energetického příjmu mnoha žen v období redukce váhy. Složení energetických nápojů zde.


Je pití Coly ligth či jiných diet limonád bezpečnější?

Odpovědět na tuto otázku se nedá jednoznačně . Ve studii zveřejněné v Journal Circulation v lednu 2008 bylo zjištěno, že lidé, kteří pili jen jednu 0,5l lahev  diet Coly denně čelí o 34% vyššímu riziku vzniku metabolického syndromu, množství dalších zdravotních problémů, včetně toho, že mají nadváhu a vysokou hladinu krevního cukru.   

Také studie provedené na zvířatech ukazují, že pití diet coly  zvýšuje chuť na sladké. Studie na lidech nebyly v tomto směru provedeny, ale spousta vědců si myslí,že tato teorie dává smysl. 

Barry Popkin, PhD, profesor výživy na University of North Carolina v Chapel Hill, konstatuje, že ve stravě lidí konzumujících diet colu, nejsou brány v úvahu  další druhy potravin, které pijáci diet coly zkonzumovali.

 Popkin říká, že existují dvě skupiny" limonádových pijanů":


 •    První typ pije nápoje dietní coly a jí zdravé potraviny.
 •    Druhý typ si k dietní cole objednává  hamburgery a hranolky a jiné nezdravé potraviny.


 "Ta druhá skupina je samozřejmě vystavena vyššímu riziku vzniku metabolického syndromu" říká Popkin.

Snažme se tedy vyloučit sladké nápoje z našeho jídelníčku  případně omezit pití sladkých limonád

1.     Začněte  pomalým  nahrazením sladké limonády  diet colou. Není to nejoptimálnější varianta, ale udělejme první krůček a nechtějme po sobě ihned udělat mílový      krok

2.      Pijeme-li colu půl litru denně začněme ji pít ve druhém týdnu půl litru za dva dny. Zbytek tekutin doplňme jinou alternativou nejlépe vodou či zeleným čajem.

3.      Pokud potřebujete, aby voda měla nějakou chuť  pijte stolní ochucené vody.Pozor na množství kalorií. I v těchto variantách je nezanedbatelné množství .
       Případně vyzkoušejte tuto variantu z dílny Mudr. Igora Bukovského s názvem Parsley Cola

4.    Pokud toužíte po kofeinu je zde alternativa čaje či kávy s minimem přidaného cukru.

5.     Pokud slazené limonády opravdu milujete nesnažte se je vytlačit ze svého života úplně a dejte si jednou týdně sklenici nebo dvě . Je o lepší než abyste se za  nějakou dobu vrátili k jednomu litru denně.


Petr Duras - Centrum Vitality             www.centrumvitality.cz

 

 
 • smrk 23.01.09, 15:26

  Rozbalit 1. je to humus

 • smrk

  Slazene napoje zasadne nepiju, je to chemicky humac, vetsina lidi to miluje, pac je to hodne sladoucke, ale clovek spis po tom ma zizen ....
  takze nebrat :D

 • Ljuba 19.02.09, 18:09

  Rozbalit 2. jojo

 • Ljuba

  Tak tak, slazené nápoje jsou hnus. Naprosto nezdravé a dětem by se to vůbec nemělo dávat.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1201088

RSS:
Toplist