Skvrny, skvrny, skvrny ... co s nimi? My víme!

- Skvrny, skvrny, skvrny ... co s nimi? My víme!
Rubrika:  Praktická

Skvrny, skvrny, skvrny ... co s nimi? My víme!

05.09.22, 00:00, autor: Plavovláska
Znáte to. Úplně čistá halenka nebo nové džíny a hned je na nich skvrna. Nedávno jsem chtěla radu po známé, co se skvrnami od trávy. Řekla mi, že její dcera je prostě z džín vystříhla!

Čtenost -   Diskuze: (3
 

No a protože je sice tato rada vysoce účinná, protože vystřižená skvrna nemá konkurenci, ale vcelku nepraktická, protože džíny pak následně nejsou moc k použití, zapátrala jsem po lepším řešení. A tady je výsledek:

 

 

Skvrny od trávy: Skvrny odstraníte opakovaným potíráním máslem poté vyperte jako mastné!

 

 

No a protože skvrny jsou to, čím se potýkáme pořád a stále, i když právě nemáme doma osmiletého kluka, který na svých džínách přinese denně domů kus přírod, když už jsem byla "v tom" našla jsem i další rady, jak na to:

 

Skvrny od krve: Ihned je vyperte studenou vodou s trochou soli. Nikdy nepoužívejte teplou vodu! Nemůžete-li skvrnu ihned vyprat, později ji odstraníte pomocí peroxidu vodíku. Je možné čerstvou krev prát v octové vodě.

 

Skvrny od zaschlé krve: Místo navlhčíme vodou a posypeme solí. Poté normálně vypereme.

 

Skvrny od krve z masa: Je třeba čistit za čerstva. Ihned navlhčit sutdenou vodou, posypat solí a vytírat hadříkem, nakonec opláchnout - postup opakuj tak dlouho dokuz skvrna nezmizí.

 

Skvrny od čokolády: Odstraníme nejlépe mlékem. Poté vyprat v teplé mýdlové vodě.

 

Skvrny od Coly: Čerstvé fleky lze jednoduše odstranit: úplně normálním vypráním. Na starší skvrny od cola-coly rozpustíme jemný prací prostředek v minerální vodě a touto směsí ošetříme flek od coca-coly.

 

Skvrny od Kari: Takovéto skvrny se odstraňují těžko: Nejdříve vymáchat ve vlažné vodě a nakonec flek od kari potřít lihem nebo alkoholem (nebo kolínskou vodou). Choulostivé látky jen poťukat alkoholem. Následuje normální vyprání.

 

Skvrny od kečupu: Ošetřit teplou mýdlovou lázní nebo před vlastním praním použít tekutý prací prostředek.

 

Skvrny od vajíček: Ihned je ošetřete vlhkou solí nebo octovou vodou. Po chvíli působení oděv vymáchejte ve studené vodě.


Skvrny od jahod:
Před praním znečištěné prádlo namočte do horké octové vody.


Skvrny od tuku:
Ihned na skvrnu nasypte mouku, do níž se tuk vsákne. Skvrnu -i starou -potřete prostředkem na mytí nádobí. Nakonec oděv pořádně vymáchejte.


Skvrny od borůvek: Skvrny od borůvek z rukou odstraníte pomocí citronové šťávy, ze lnu kyselým mlékem (namočit asi na půl hodiny), z vlny citronem a z hedvábí alkoholem. Nezapomeňte oděv nakonec vymáchat v teplé vodě!

 

Skvrny od marmelády: Setřít utěrkou namočenou v teplé vodě. Při odolávajících skvrnách použít mýdlovou koupel nebo trochu alkoholu.

 


Skvrny od kávy a čaje: Ubrus nebo oděv ihned namočte do studené vody se solí.


Skvrny od ovoce: Dokud jsou čerstvé, nechte na ně téct velmi horkou vodu. Látku také můžete namočit do horkého podmáslí a potom vyprat jako obvykle. Když na látce zůstane zabarvení, nechte chvíli působit citronovou šťávu, pak oděv vymáchejte ve studené vodě.


Skvrny od rzi: Skvrny na bílé látce potřete horkou citronovou šťávou. Skvrny také můžete namočit a potřít práškem do pečiva. Nakonec prádlo vyperte jako obvykle.


Skvrny od červeného vína:
Ihned je posypte solí.


Staré skvrny od červeného vína:
Na skvrnu naneste holicí pěnu, nechte působit a pak oděv vymáchejte.

 

Skvrny od červeného vína akutně: V restauraci či ve vinném sklipku zkuste polét místo okamžitě bílým vínem. Jako první pomoc. Je možné též použít kůrku chleba a skvrnu jím vytírat.

 

Skvrny od piva: Chceme-li odstranit čerstvou skvrnu, propláchneme ji  vlažnou vodu s přídavkem kuchyňské soli nebo lihu. Zaschlé skvrny můžeme potřít roztokem: 1 díl lihu, 1 díl 3 % čpavku a 1 díl vody. Necháme působit a pak vymácháme.


Skvrny od potu: Skvrny odstraňujeme pomocí kuchyňské soli, 3 % čpavku a vlažného roztoku saponátu podle druhu čištěné tkaniny.Nakonec potřete  skvrnu zředěným octem. Zvláště tvrdošíjné skvrny před praním namočte do teplé octové vody.

 

Skvrny od vosku ze svíček: Několikrát přežehlit mezi pijáky (nebo jiným savým papírem). Zbytky vosku dodatečně ošetřit lihem.

 

Přilepená žvýkačka: Oblečení uložit do mrazničky dokud žvýkačka neztvrdne. Potom odlomit a opatrně seškrabat (např. pomocí žiletky). Je také možné položit na flek kostky ledu.

 


Konečné řešení:
Když proti skvrnám nic nepomáhá, zkuste to s pastou na zuby: naneste ji na skvrnu, nechte zaschnout a vykartáčujte.

 

 

No a když to nepůjde opravdu jinak, pak zbývají opravdu jen ty nůžky dcery mé známé ....

 
Zdroj: Archív 2010
 • KamSsa1 . 29.06.19, 23:01

  Rozbalit 2. pračky

 • KamSsa1 .

  Taky jsem měla se skrvnami potíže, manžel hraje fotbal, a tak domů nosí pravidelně oblečení zašpiněné od trávy. Řekla jsem mu, že naše stará pračka takové skvrny nezvládá a rukama to rhnout nebudu. Jeden víkend jsme tak začali hledat automatické pračky a zaujala nás pračka značky LG z https://www.expert.cz/pracky/ , která jde ovládat i pomocí smartphonu.

 • Renata 29.03.20, 03:53

  Rozbalit 3.

 • Renata

  No, nejhorší jsou podle mě skvrny na ubruse. Třeba pár týdnů zpátky jsem se prala s jednou skvrnou právě na bílém ubruse. Nakonec jsem ten boj vzdala a raději koupila nový ubrus. Ten se mi povedlo sehnat z https://www.emako.cz/ubrusy/

 • JaneX 14.09.22, 09:27

  Rozbalit 4.

 • JaneX

  Taky jsem se naučila dostat z trička už kdo ví co. Ono když máte manžela kutila, tak vám stejně nic jiného nezbývá. :) Ten můj navíc dělá prodej šroubových kompresorů od https://www.kompresory-filtry-servis.cz/produkty/kompresory/kompresory-boge/sroubove-kompresory-boge a tak se dostává na různé dílny, kde to rovnou částečně servisuje. A tak občas přijede z práce s olejovým flekem na tričku a tak různě. ;-)

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1840609

RSS:
Toplist