Šedivění vlasů urychluje kouření i nedostatek vitamínů

- Šedivění vlasů urychluje kouření i nedostatek vitamínů
Rubrika:  Zdravá

Šedivění vlasů urychluje kouření i nedostatek vitamínů

13.06.22, 00:00, autor: Černovláska
Stárnutí se projevuje mnoha faktory. Nejčastější vizuální příznaky jsou vrásky a šedivé vlasy. Jedná se o přirozený proces, který někoho potká třeba již před třicátými narozeninami, a jiného například až v padesáti. Důležitá je genetika i životní styl.

Čtenost -   Diskuze: (1
 

Šedivé vlasy vznikají v důsledku ubývání pigmentu, tzn. barviva vlasů, které se tvoří v melanocytech vlasových kořínků. „Nejčastěji díky procesu stárnutí dojde ke zpomalení, omezení nebo až zastavení produkce melaninu. Dochází k němu z části kolem 30tého roku života, u někoho i dříve. Ve 40 letech už většina lidi pozoruje nějaké šedivé vlasy. Věk začátku šedivění podmiňuje především predispozice. Stejně jako třeba vypadávání vlasů. Pokud tedy maminka nebo tatínek objevili první šediny ve třiceti letech, tak bohužel se brzké šediny nevyhnou ani vám,“ říká dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology. Na vzniku šedin se může podílet i každodenní UV záření.


Ukazatelem je i etnicita. U bělošské populace se první šediny zpravidla objevují okolo 35. let života. Asijské národy či černoši pak mají první šediny okolo 45. let. Nutné je říct, že dříve byly šediny, především u žen často „zakrývané“ barvami a přelivy, tak dnešním trendem barevná přirozenost. A mnoho žen se přestává své šediny zakrývat.

 

Cigarety „pomáhají“ šedinám
Kromě genetiky může rychlejší šedivění způsobit i nehezký zlozvyk kouření. Nikotin totiž snižuje produkci melaninu. „Další faktory mohou být anemie nebo nedostatek vitamínu B6 a B12 či vitamínu D a E. Rizikovým faktorem může být i porucha štítné žlázy, některá vrozená, vzácná genetická onemocnění. Šedivění nelze zastavit, k mírnému zpomalení může přispět zdravá výživa s dostatkem vitamínů, minerálů, nebo i některé vlasové produkty s kofeinem a niacinamidem, dodává dermatoložka Lucia Mansfeldová.„Já z tebe přes noc jednou zešedivím“
Toto nám často říkaly naše maminky a babičky s tím, že šediny byly důkazem velkého stresu. „Stále nejsou jasné důkazy, zda se jedná o mýtus či nikoli. Mnoho legend například tvrdí, že Marie Antoinettě prý noc před její popravou zešedly všechny vlasy. Dále je znám případ kapitána Moodyho, kterému se povedlo velmi náročně přistát poté, co letadlo, které pilotoval, vletělo do sopečného oblaku. Následkem stresu v krátkém čase zešedivěl. Některé studie zvažují účinek hormonu norepinefrinu, který se v těle vylučuje vlivem intenzivního stresu.  Tento hormon poškozuje kmenové buňky hrající klíčovou roli v obnově pigmentu ve vlasových folikulech. Objevuje se i varianta, ze účinkem stresu vypadnou pigmentované vlasy a zůstanou bílé, což se projeví rychlým zešedivěním (tzv. canities subita). Není jistě, zda k tomu muže dojít během hodin, ale v průběhu několika dní a týdnů nejspíš ano“, vysvětluje doktorka Mansfeldová.

 

Čili žádné studie zatím nepotvrdily, že stres může být hlavním důvodem šedivění vlasů. Samozřejmě může u jedinců, kteří, mají genetické dispozice k šedivění, celý proces urychlit. Tomu nahrává i další fakt, že vlasy se nestávají šedivé, ale šedivé rostou. Pokud si šedivý vlas vytrhneme, tak na jeho místě vyroste opět šedivý vlas.

 

Mít šedivé vlasy neznamená, že jste staří
Mnoho lidí má pocit, že šedivění je znak toho, že jsme již tělesně staří. Především pak pokud máme šedivé vlasy již kolem třicátého roku. Jedná se ale spíše o vizuální stárnutí. Nemoci, které se často projevují ve starším věku jako je špatné srdce, vysoký cholesterol, tak nemají se šedivěním nic společného.


A jeden zajímavý fakt: šedivé vlasy ve skutečnosti nejsou šedivé, ale bílé. Jen na první pohled vypadají šedivé, protože jsou často „promíchané“ s vlasy tmavými.

 
Zdroj: TZ
  • Mathias Matteo 26.06.22, 16:44

    Rozbalit 1. christopher09kimberly@gmail.com

  • Mathias Matteo

    My purpose out here today is to share this article about how Dr Adoda helped me in getting back my EX-WIFE who left me with the kids also 6months ago. I tried all I could to make her see reasons with me so that we can continue our relationship but she denied me. I searched properly for help on how to make relationship work and be better after a breakup and I saw different reviews of Dr Adoda how good and powerful in reuniting broken lover back and save Relationship/Marriage and I insisted on giving it a try by contacting him via what's app on (+2348112825421). He gave me reason to live again and he prepared a ( Reconciliation Love Spell ) and told me that my Ex-WIFE will come back to me within 48 hours. Can you believe it, my EX-WIFE came back to me and our 3Years Anniversary will be held Soon. Contact him now!!! if you need any help. Email: adodalovespelltemple440@gmail.com Eternally grateful Adoda I highly recommend

    View more on YouTube: youtu.be/B279mkEo_C4

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1364472

RSS:
Toplist