Secese a moderní design si spolu rozumí

- Secese a moderní design si spolu rozumí
Rubrika:  Kulturní

Secese a moderní design si spolu rozumí

13.05.11, 00:00, autor: Madeléne
Moderní bytový design a secese? Zdánlivě neslučitelné spojení ale spolehlivě funguje i v současnosti. Trendy interiérů se často kloní k minimalistickému či dokonce puristickému řešení, ale majitelé se nebojí prostor zkrášlovat starožitnostmi, zejména na úrovni předmětů denní potřeby nebo drobného dekoru.

Čtenost -   Diskuze: (2
 

Architekti, bytoví designéři či dodavatelé bytových doplňků, stejně jako jejich klienti, jsou proto stálými zákazníky prodejen starožitností. A hledají velice často jeden styl – secesi. Nadčasový styl, který snoubí užitnost s krásným uměním, vtiskl svou podobu přelomu 19. a 20. století. Pestrou přehlídku secesního umění i artefaktů, které si mohou zájemci přijít prohlédnout a případně vybrat pro výzdobu svých domácností, nabídne ve dnech 19. – 22. května veletrh starožitností ANTIQUE.„Secese současným trendům ve světě designu skvěle nahrává. Moderní interiér si s komplikovanou secesí výborně rozumí. Vkusného výsledku lze docílit sladěním skla a kovu. Například pokud máme skleněný nábytek, budou se k němu hodit kovové lampy, a naopak ke kovovému nábytku můžeme zvolit krásné secesní sklo. Jako doplněk pro dřevěný nábytek doporučuji porcelán,“ vysvětluje Simona Šustková, prezidentka Asociace starožitníků, která veletrh ANTIQUE pořádá již po sedmadvacáté.27. jarní  veletrh starožitností ANTIQUE představí  v prostorách Novoměstské radnice unikátní kolekce starožitností všeho druhu z nabídky šesti desítek starožitníků z celé republiky. Veletrh je jako již tradičně zároveň prodejní výstavou, na které bude možné oblíbené kousky zakoupit. Pořádající Asociace starožitníků navíc v letošním roce slaví 20. výročí svého působení, proto se celý veletrh ponese ve slavnostní náladě. Více informací na www.asociace.com.

 Elegantní skleněné  vázy, kus nábytku připomínající sochu, kovové lampy s florálními motivy nebo čajový servis zajímavých tvarů – takové přívlastky zdobných a užitých artefaktů jsou typické právě pro secesi. Tento styl charakteristický elegantními liniemi, ornamentálností, barevností, rostlinnými a zvířecími motivy či ženskými ladnými křivkami je totiž skvělým kontrastem pro současné jednoduché interiéry. Nezřídka se stává, že poděděná secesní křesílka, zrcadla nebo toaletní stolky se dostanou do bytů vybavených moderním designem. Jejich noví majitelé, kteří k takovým předmětům zaujímají často až sentimentální vztah, pak s překvapením zjišťují, jak dokáže starožitnost novodobý interiér oživit, a přitom nenarušit celkový estetický dojem.

 

V poslední době je výrazná poptávka zejména po jemných drobných špercích, jaké nosily naše babičky, a také po kovových lampičkách, které bychom našli v příbytcích obdivovatelů designu především z řad mladší generace. Mladí lidé si rovněž s oblibou pořizují plakáty Alfonse Muchy, díky kterým si připomínají jedinečnou atmosféru Paříže.  Mezi sběrateli kvalitních starožitností je značný zájem také o skleněné či porcelánové figury a vázy. Takové kousky se totiž v jednoduchých vitrínách solitérně skvěle vyjímají a jako výrazný prvek dokážou nenáročný prostor nápaditě podtrhnout a jsou dobrou investicí.Tyto předměty a mnohé  další exponáty budou na veletrhu ANTIQUE k vidění. V oblasti užitého umění se jedná o ojedinělou záležitost srovnatelnou s prodejními aukcemi. Setkává se zde laická i odborná veřejnost, přičemž obě skupiny si mohou z veletrhu leccos odnést. Kromě již zmíněných předmětů, které lze nakoupit, se mnohým nabízí šance k získání nových vědomostí. Laici mají možnost bezplatně se poradit se znalci o tom, jak poznat hodnotu vlastněné starožitnosti a také o principech prodeje. Pro odborníky je jako tradičně připraveno slavnostní udílení cen za nejlepší expozici a exponát veletrhu. 


 

Asociace starožitníků, která již po sedmadvacáté pořádá veletrh starožitností ANTIQUE, se jako první z postkomunistických zemí stala vedle nejprestižnějších starožitnictví světa členem organizace C.I.N.O.A. Tato organizace mezinárodního rozsahu sdružuje obchodníky s uměním, mapuje trh se starožitnostmi a napomáhá obchodu s nimi. V souladu s tím usiluje i Asociace starožitníků o rozvoj českého trhu, aby nebyl zaplaven neznačenými falzy a napodobeninami a aby peníze uložené do starožitností byly dobře jištěnou investicí. Skrze svou Rudolfinskou akademii vzdělává, neboť vzdělání v oboru je jednou z podmínek pro orientaci na trhu se starožitnostmi a vhodné investování. V neposlední řadě se snaží i o propagaci vztahu lidí k našemu kulturnímu dědictví.  

 

 

 

 

 

27. jarní  veletrh starožitností ANTIQUE

19. - 22. května 2011

Novoměstská  radnice, Karlovo náměstí 1/23, Praha 2

Návštěvní  doba: od 10 do 19 hod

Vstupné: 90,- Kč  (pro členy Asociace starožitníků zdarma)

Snížené vstupné: 70,- Kč  (důchodci, studenti)

 
Zdroj: www.asociace.com
 • Hanka 27.01.20, 08:21

  Rozbalit 1.

 • Hanka

  Velmi zajímavá kombinace. Abych pravdu řekla, tak já mám moderní prvky v interiéru velmi ráda. Před časem jsem také nějaké takové do svého bytu dokupovala. Třeba tady https://www.emako.cz/dekorativni-police/ se mi povedlo sehnat takové moc pěkné designové police. :-)

 • Petra 29.07.21, 23:44

  Rozbalit 2.

 • Petra

  Jo, tak to já třeba takovémuto stylu ani moc neholduji a myslím si, že je to úplně zbytečně přehnané... Jakože manžel si v tom docela dost libuje, ale od té doby, co jsme dělali rekonstrukci a nechali jsme si k nám domu pozvat firmu - http://www.pwinterier.cz , tak nám vyvrátili docela dost rychle tyto mýlky a od té doby už jsem jak já, tak i manžel docela dost vyklidnění :D

 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
1358970

RSS:
Toplist