Samoživitelé si musejí půjčovat na jídlo

- Samoživitelé si musejí půjčovat na jídlo
Rubrika:  Rozhněvaná

Samoživitelé si musejí půjčovat na jídlo

19.02.21, 13:22, autor: Plavovláska
Až 62 procent rodin samoživitelů vychází obtížně se svými příjmy, a tak šetří na jídle a domácnosti. Více než polovina z nich si musela vzít půjčku, třetina nemá peníze na kvalitní stravu, oblečení nebo musela odložit placenou zdravotní péči. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury STEM a Klubu svobodných matek.

Čtenost -   Diskuze: (3
 

Třetině rodičů samoživitelů nestačí peníze na oblečení (35 %), na kvalitní stravu (33 %) nebo mají neúnosné výdaje na bydlení (36 %). „Jenom v lednu jsme pomohli více než 100 rodinám celkovou částkou přes 800 tisíc korun a rozeslali více než čtvrt tuny oblečení,“ dodává k výsledkům průzkumu ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

Narostl podíl samoživitelů, kteří vycházejí obtížně s příjmem – z původních 54 % v období před koronavirovou krizí na současných 62 %. Až dvě pětiny samoživitelů hodnotí svou finanční situaci jako horší než před rokem, konkrétně u více než třetiny došlo ke snížení příjmu.

 

Celkově problematickou finanční situaci domácnosti samoživitelé a samoživitelky v uplynulém roce nejčastěji řešili úsporami na jídle či provozu domácnosti. Více než polovina samoživitelů byla nucena vzít si půjčku (34 % od příbuzných, 13 % od bank, 8 % od nebankovních institucí). Třetina odkládala placenou zdravotní péči. Čtvrtina dotázaných (25 %) má v současnosti zásadní problémy se splácením svých dluhů.

 

O dávky v hmotné nouzi během posledního roku častěji požádaly samoživitelky (23 %), respondenti s nižším vzděláním (36 %), s malými dětmi a dále ti, kteří nemají podporu příbuzných či známých (34 %). Šlo také častěji o ty, kteří pracují na DPČ nebo DPP, jsou na mateřské nebo rodičovské a především nezaměstnané.

 

Třetina respondentů se musela v důsledku pandemie vyrovnat s následky změny své pracovní situace, konkrétně třináct procent samoživitelů a samoživitelek se stalo nezaměstnanými, dalších šest procent přišlo o práci na dohodu a desetině byla snížena mzda.

A právě finanční dopady pandemie na domácnost vedly u šest procent k nutnosti se přestěhovat, většinou do levnějšího bytu nebo k příbuzným či známým.

 
Zdroj: CNN TV Prima
 • dana89 28.06.21, 23:49

  Rozbalit 1.

 • dana89

  Taky jsem samoživitelka, ale na jídlo jsem si tedy nikdy půjčovat nemusela. Zatím jsem si půjčku přes https://www.duofinance.cz/bankovni-pujcky sjednala jedině kvůli dovolené, kterou už s malým opravdu nutně potřebujeme, takže se nám tento krok rozhodně vyplatí.

 • Valounek 30.08.22, 08:57

  Rozbalit 2.

 • Valounek

  Já chápu, že je to pro samoživitele někdy těžké, ale tak samozřejmě každý má možnost si peníze vydělat. Třeba vydělat peníze na internetu jde docela jednoduše. S tím, jak vydělat peníze na internetu vám poradí třeba tento článek: https://www.ossel.cz/jak-vydelat-penize-na-internetu/ Za mě tam jsou docela užitečné rady, díky kterým jsem si i já pár tisíc měsíčně kdysi vydělala. ;-)

 • Dominka 06.04.23, 03:22

  Rozbalit 3.

 • Dominka

  Peníze, tak to je za mě to nejmenší. Nejhorší je, když jste bez chlapa, tak vás může docela rozhodit i upcaný odpad nebo upadená klika u dveří. Ještě že mám zkušenosti s firmou https://www.otahodinovymanzel.cz/

 
Profil blogu
Profil sekce "Rozhněvaná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:58:38

Přístupů:
1451177

RSS:
Toplist