

S návrhem na prodloužení rodičovské přišla v sociálním výboru poslankyně ODS Alena Páralová.
"Když dítě onemocní těžkou chorobou, jako je rakovina či leukemie, a je mu víc než sedm let, matka s ním obvykle zůstane doma. Rodina jezdí s dítětem do Motola, do Brna, tatínek pauzíruje v práci, maminka opustí zaměstnání, nikdo za ni neplatí zdravotní a sociální pojištění," zdůvodnila svůj návrh novinářům poslankyně.
Zřejmě ale tento návrh nepředjednala ve své mateřské straně, protože v řadách poslanců ODS její navrh vyvolal zmatek. A to takový, že si vyžádali přerušení schůze sněmovny a program se tak zdržel o celou hodinu.
Podporu Páralová nalezla ale i v jiných stranách vládní koalice a samozřejmě mezi poslanci opozice. Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) si prodloužení rodičovské ročně vyžádá pět miliard korun.
Pravda je taková, že paní Páralová má bez ohledu na sympatie či nesympatie k ODS pravdu. Rodiny, kde onemocní dítě se zpravidla finančně ruinují a následně se velmi často rozpadají. Přitom kdyby daly své nemocné dítě do ústavu, vyjde to stát výrazně dráž, než když ponechá rodičovský příspěvek až do 15 let věku dítěte.
Tím, že se rodiče rozhodnou se postarat o své nemocné dítě sami jsou jakoby trestáni. Je to velká chyba sociální politiky tohoto státu. Rozhodně by měla být volba rodičů nemocného dítěte svobodná a pokud se chtějí o své dítě starat a neodloží své dítě do ústavu, neměli by být "trestáni". Naopak!
Návrh poslaneckou sněmovnou prošel napříč stranami. Teď záleží na senátu a prezidentu republilky. Doufejme v moudrost horní komory parlamentu a pana Nejvyššího.
V této anketě jste již hlasovali.
Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.
Neregistrovaný 22.08.08, 20:12
1. Podpora.:
Znám rodinu která bere soc.podporu 2500kč na kluka se srděční vadou .Kluk sám denně běha po ulicích, nádraží atd. Domu příde večer.Peníze slouží rodičum na placení dluhu které si nadělali.Tady evidentně nejde o zvláštní peči.
Neregistrovaný 01.11.08, 14:23
2. je to správně?
sociální pracovníci,kteří prověřují nárok na příspěvky pracují každý jinak.některý dítě ani nechce vidět,některý chce i lékařské zprávy a někteří posuzují jen podle asi 20 minut strávených v domácnosti a o prázdninách,kdy jsou děti nejvíc v pohodě.Navíc systém pocuzování je především pro tělesně postižené,ale neurovývojové poruchy různého typu,nedejbože ještě kombinované vady jsou pro tyto posudky diskriminovány.a můžete mít posudků od odborných lékařů kolik chcete,pokud chybí dva body teba že si udrží hrnek nebo samo vytře zadek,jdete se stupněm dolů.nehledě na to že má potřebu celodenního dohledu dospělé osoby,kvůli právě neurovývoj,poruchám-zjednodušeně řečeno.Zasvěcení ví,co tohle postižení v sobě zkrývá za různá ůskalí od padoucnice,autismus,či depresivní a neurotické chování dětí.