Řetězový půst na podporu uprchlíků

- Řetězový půst na podporu uprchlíků
Rubrika:  Novinky

Řetězový půst na podporu uprchlíků

12.11.15, 09:09, autor: Plavovláska
Evangelický farář Mikuláš Vymětal z Berouna se dlouhodobě angažuje ve prospěch lidí, kteří jsou na okraji společnosti, nebo jimi ostatní pohrdají, zejména Romů, muslimů a v posledních týdnech i uprchlíků. Rozhodl se vytvořit na vyjádření solidarity řetězový půst, který rovnou včera sám začal. S půstem se také pojí dnešní happening v Praze.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Prohlášení faráře Vymětala:


Lidé, kteří utíkají před smrtí, prožili hrůzy a bojí se o své blízké, jsou v naší vlasti zbytečně zavíráni, dlouhou dobu vězněni, udržováni v nejistotě o své budoucnosti, odříznuti od informací a následně vyhošťováni či deportováni. Tento přístup, který je na hranici zákonnosti, se svou nelidskostí vymyká z chování ostatních států Evropské unie k uprchlíkům. Ministr vnitra si pochvaluje, že díky němu pro Českou republiku uprchlíci nepředstavují problém. Současně to však představuje odklon naší vlasti od základních hodnot, formulovaných Všeobecnou deklarací lidských práv, na nichž stojí společnost, chránící lidskou důstojnost bez rozdílu. Uprchlíci v Drahonicích vyhlásili ze zoufalství nad svou situací hladovku. Na vyjádření solidarity s nimi se připojuji k jejich hladovce vyhlášením řetězového půstu. Každý, kdo se chce dále připojit, se může postit – nejíst – 24 hodin. Během této doby ať si najde čas k pomoci uprchlíkům. Ta může mít různou podobu – od modlitby a přispění do jedné z mnoha sbírek až po požadavky vládě, aby uprchlíky propustila. Další akce budou následovat."

 

„Postil jsem se 24 hodin a štafetu převzal Saša Flek,“ řekl Mikuláš Vymětal pro  Svobodné fórum, a dodal, že  další v řadě bude Roman Mazur, senior pražského seniorátu Českobratrské církve evangelické.

 

Na akci faráře zároveň navazuje dnešní happening na pražském Klárově, ke kterému svolává facebooková událost pod názvem STOP týrání uprchlíků vězněných v českých detenčních táborech!

 

 

 

Odcházejí ze zničené a devastované země válkou. Nemají se kam vrátit. 

 

 

Na stránkách události pořadatelé vyzývají:


„Přijďme zapálit svíčku za každého běžence zajištěného v detencích v ČR. Připojme se k řetězové hladovce a vyjádřeme tak solidaritu se zadrženými uprchlíky! Mikuláš Vymětal pronese modlitbu za všechny trpící v detencích. Na místě bude k podpisu petice.“

 

Organizátoři plánují postupně zapalovat svíčky a nakonec z nich vytvořit nápis FREEDOM. Během akce, která začíná v 16 hodin, pronese úvodní slovo Mikuláš Vymětal, přečte prohlášení uprchlíků a dobrovolníci se vyjádří o podmínkách v detencích. Na závěr bude pronesena modlitba a účastníci vytvoří lidský řetěz kolem svíček a každý, jeden po druhém, budou říkat: „Propustit!“.

 
Zdroj: svobodneforum.cz
 
Profil blogu
Profil sekce "Novinky"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:06

Přístupů:
351633

RSS:
Toplist