Recept: Rybízový mošt
16.04.09, 10:09, autor: Kuchařka
Zavařování, nakládání
dobře vyzrálý černý rybíz
na 1 l št'ávy:
200-300 g cukru
1/2 l vody
Rybíz opereme, otrháme z třapin, rozdrtíme a necháme několik hodin vyluhovat. Drt' prolisujeme na strojku na ovoce a št'ávu necháme překapat přes plátno. Nalijeme ji do láhví a necháme ustát. Pak ji přefiltrujeme do jiné nádoby, odměříme, přidáme odvážený cukr a odměřenou dávku vody a promícháme. Mošt zahřejeme na teplotu 85 stupňů C a při této teplotě jej udržujeme 5 minut. Pak jej naplníme do zavařovacích sklenic, okraje otřeme a uzavřeme víčky. Sklenice obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.