Prohlášení výboru Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP

- Prohlášení výboru Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP
Rubrika:  Novinky

Prohlášení výboru Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP

13.05.21, 15:32, autor: Plavovláska
Výbor Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP se zásadně ohrazuje proti tvrzením představitelů Ministerstva zdravotnictví ČR na adresu praktických lékařů o selhání při očkování proti covid-19.

Čtenost -   Diskuze: (4
 

Na praktické lékaře a jejich sestry, zdravotníky 1. linie, kteří sehráli a sehrávají v řešení složité pandemické situace zásadní roli, je svalována vina za neschopnost koordinátorů očkování zajistit ochranu nejzranitelnější části populace.

 

Praktičtí lékaři nedostali příležitost očkování zajistit. Koordinátoři nesplnili sliby, které praktickým lékařům dali. Pro distribuci vakcín do ordinací stanovili podmínku registrace pacientů do systému, která ordinace zaměstnala náročnou administrativou, ale ordinace následně nedostaly dostatek vakcín ani pro tuto skupinu. Praktickým lékařům a sestrám nezbylo než kontaktovat seniory a chroniky s doporučením, aby se raději zaregistrovali do očkovacích center. Chaos, který následně vznikl a který je příčinou současného stavu, kdy mj. není jasno, kdo přesně očkován je a kdo není, jde naplno na vrub pochybné koordinaci očkování.

 

Koordinátoři ve většině krajů nebyli schopni zajistit distribuci vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna do ordinací praktických lékařů s argumentem, že je to logisticky nemožné, ačkoliv pár kilometrů za hranicemi je to běžné. Raději podporovali vytváření očkovacích center za nemalé veřejné prostředky. Dostatečná není ani distribuce vakcín, jejichž efektivita a bezpečnost jsou mediálně zpochybňovány a kterými očkování vyžaduje ze stran zdravotníků velkou angažovanost a přesvědčování laiků. I další fáze očkování, která Českou republiku čeká, tedy přesvědčování nerozhodnutých, popř. odmítajících, tak aby došlo k vytvoření kolektivní imunity, je z velké části v rukách všeobecných praktických lékařů (VPL). I zde stát se svojí kampaní zcela selhal, což vidíme denně ve svých ordinacích: nezanedbatelná část populace se ztotožňuje s fake news.

 

Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, zastupující více jak 5 000 praktických lékařů v ČR, nebyla konzultována v odborných aspektech očkování a její názory nebyly vyslyšeny. Chápeme zklamání a frustraci kolegů, ale nemáme pozitivní argumenty, jak jejich nadšení pro očkování obnovit. Naopak vnímáme systematické znevažování role primární péče.

 

Myslíme na budoucnost, na naše pacienty a na roli praktických lékařů v systému zdravotní péče v České republice. Nezbývá nám než věřit, že zdravotnictví po pandemii bude řízeno jiným způsobem.

 

Výbor Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP
11. 5. 2021

 
Zdroj: TZ
 • Radka 03.12.21, 00:20

  Rozbalit 1.

 • Radka

  Dobrý den, jelikož to vypadá, že se respirátorů ještě dlouho nezbavíme, tak bych se chtěla zeptat jestli někdo nevíte, kde je koupit levně? Třeba ve více kusech?

 • Martina 05.12.21, 11:22

  Rozbalit 2.

 • Martina

  Začala jsem uvažovat úplně stejně a hledala jsem je co nejlevněji. Sehnala jsem respirátory, které mají správnou certifikaci za 3,6 Kč / kus

 • Radka 07.12.21, 17:30

  Rozbalit 3.

 • Radka

  Tak to je hodně dobrá cena, nepodařilo se mi je ještě nikde sehnat pod 4 koruny. Kde jste je kupovala? a mají jich více skaldem?

 • Martina 09.12.21, 13:30

  Rozbalit 4.

 • Martina

  Nepodařilo? Tak ono to asi záleží, po kolika kusech to hledáte. Když to berete ve větším balení, tak se pak jste schopná dostat i na lepší cenu. Podívejte se https://www.prozdravotniky.cz/1500x-respirator-tridy-ffp2-s-ce-certif-3-80-kc-ks/

 
Profil blogu
Profil sekce "Novinky"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:06

Přístupů:
307462

RSS:
Toplist