Proč nás trápí otoky a jak se jich zbavit

- Proč nás trápí otoky a jak se jich zbavit
Rubrika:  Zdravá

Proč nás trápí otoky a jak se jich zbavit

29.06.21, 00:00, autor: Černovláska
U každého závažného onemocnění je důležité nespoléhat na samoléčbu a doplňky stravy, ale vyhledat odbornou pomoc lékaře, který provede přesnou diagnózu a zjistí příčiny problému, aby mohla být předepsána odpovídající léčba. Stejně tak je tomu u otoků.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Otok neboli edém je stav, při kterém se v tkáni nebo orgánu vyskytuje více tekutiny, než za normálních fyziologických okolností. Pokud přetrvává déle než několik měsíců, přestává být symptomem a stává se chronickým problémem. Nejčastěji se projevuje na dolních končetinách. Otoky nohou mohou být způsobeny nedostatečností žilního systému, nedostatečností lymfatického systému nebo onemocněním tukové tkáně. Léčba otoků má být zaměřena nejen na redukci otoku, ale především na odstranění jeho příčiny, odstranění bolesti a zánětlivých změn. Důležitou součástí terapie je prevence, kterou není radno opomíjet, i když dojde ke zdárnému odstranění příčin, neboť se mohou kdykoliv vrátit.

 

Flebedém
Flebedém je druh otoku způsobený žilní nedostatečností (tzv. chronické žilní onemocnění dolních končetin), tedy porušením cesty pro návrat krve zpět k srdci, během které musí žíly bojovat s gravitací. Zdravé žíly jsou vybaveny tak, aby zabraňovaly zpětnému toku. Nezdravé to však nedokáží.Tento druh otoku často doprovází také křečové žíly, bolesti a pocity těžkých nohou.


Chronické žilní onemocnění se vyznačuje rychlým zhoršováním jednotlivých příznaků, jako je právě flebedém, pocity těžkých nohou, bolesti nohou a vznik křečových žil. Z tohoto důvodu je nutnézapočít účinnou léčbu již v počátečních stádiích. Správně a včas indikovaná léčba mnohdy dokážezamezit rozvoji pokročilých stadií, případně zmírnit jejich dopady.


Účinný způsob léčby zahrnuje zevní kompresi, podávání venofarmak, lymfodrenáž, cvičení a režimová opatření. Zevní komprese představuje základní pilíř konzervativní terapie chronického žilního onemocnění. Provádí se pomocí speciálních obinadel nebo kompresivních punčoch, které představují zevní bariéru pro šíření otoku a podporu žilního systému. Další součástí je farmakoterapie. Venofarmaka (např. Detralex) mají prokazatelný účinek na zmírnění žilní bolesti i otoku. „Role venofarmak, která vám předepíše ošetřující lékař, je během léčby velmi důležitá, neboť podporují žilní oběh, zmírňují žilní hypertenzi, zpevňují žilní stěnu, zlepšují průtok krve žilami a zasahují již na úplném počátku kaskády změn žilní stěny,“ vysvětluje chirurg, vedoucí lékař a zakladatel Centra preventivní medicíny a Prevence 2000 s.r.o. MUDr. René Vlasák. Účinným pomocníkem může být tak  lymfodrenáž, která napomáhá opadnutí žilního otoku. Cvičení jako součást terapie chronického žilního onemocnění slouží ke snížení žilní hypertenze. Největší efekt má především v počátečních stádiích. Mezi režimová opatření pak patří předcházení nadváze, dostatečný pitný režim, vyvarování se dlouhému sezení a stání, nezvedání těžkých břemen, odříkání si sauny a horkých koupelí a celkové nepřetěžování dolních končetin. Opatrnosti je také třeba při aplikaci hormonální antikoncepce.

 

Lymfedém
Druhou skupinou otoků jsou tzv. lymfedémy. Ty jsou opět způsobeny nedostatečností, tentokrát lymfatického systému. Ten slouží k odvodu přebytečné tekutiny – tzv. lymfy, která prosakuje z cév do tkáně při rozvodu krve do těla. Cévy lymfatického systému začínají slepě v tkáních, kde přebytečnou tekutinu nasají a odvedou ji do žil, kterými putuje společně s krví zpět do srdce. Pokud tento odvod nefunguje, lymfa se v tkáních hromadí a vzniká otok – tzv. lymfedém. V boji proti zhoršujícímu se lymfedému pomáhají stejně jako v případě flebedému režimová opatření – vyvarování se dlouhému stání či sezení, dostatek pohybu, vyhýbaní se vysokým teplotám a nošení vhodného oblečení i obuvi. Na rozproudění lymfatického systému mají příznivý vliv také masáže a přístrojové lymfodrenáže. Po nich by měla následovat komprese, díky které bude daným místem proudit méně krve a bude se zde tvořit menší množství lymfy. Podobně jako v prvním případě je doporučeno vyhledat pomoc odborníka a nechat si předepsat odpovídající lék. „Detralex je jediné venofarmakum, které má prokázaný účinek nejen na žilní, ale také na lymfatický systém,“ upozorňuje MUDr. Vlasák.

 

Lipedém
Posledním ze zmíněných chronických otoků je lipedém. Ten je projevem onemocnění tukové tkáně, která se kvůli nadměrnému buněčnému růstu hromadí v dolních a někdy také v horních končetinách. Extrémní formy otoku často utlačují lymfatický systém, a tak dochází k hromadění lymfy a vzniku lymfedému. Během tohoto problému bývá zhoršena elasticita kůže, kvůli které vzniká tzv. celulitida – pomerančová kůže. Tuk tohoto druhu navíc nelze redukovat běžným cvičením nebo dietou. K léčbě se obvykle používají stejné metody jako v případě lymfedému, tedy lymfodrenáže a následná kompresivní léčba.

 
Zdroj: TZ Archív 2017
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1180214

RSS:
Toplist