Problémy s pamětí a koncentrací? Pomůže příroda a pravidelný trénink!

- Problémy s pamětí a koncentrací? Pomůže příroda a pravidelný trénink!
Rubrika:  Zdravá

Problémy s pamětí a koncentrací? Pomůže příroda a pravidelný trénink!

12.11.21, 00:00, autor: Černovláska
Mnoho lidí má v současnosti problémy s pamětí. Někteří z nás vynaloží velké úsilí na zapamatování si běžných věcí, jiní si naopak pamatují i zdánlivě nezapamatovatelné. Bývaly doby, kdy byla špatná paměť spojována především se staršími lidmi. Dnes už ale nejsou výjimkou mladí studenti, kteří trpí nejen špatnou pamětí, ale problémy mají i s koncentrací. Jaký je tedy recept na zlepšení paměti a udržení duševní svěžesti?

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Jak říká MUDr. Irena Peprná z kliniky Canadian Medical Care:  „Ideální je pravidelné cvičení paměti. Ten, kdo si chce zachovat dobrou paměť, by se měl vyvarovat zneužívání psychoaktivních návykových látek, alkoholu, neměl by podceňovat prevenci aterosklerózy, na místě je pravidelná fyzická aktivita, dostatek spánku a odpočinku,“ radí MUDr. Peprná.

Zejména u seniorů často chybí  motivace k duševním cvičením, proto je potřeba vytvářet příležitosti k jejich zapojení do různých aktivit, například je motivovat k aktivní spolupráci na řešení úkolů, ke studiu univerzit třetího věku apod. Stačí i zcela jednoduchá cvičení jako je luštění křížovek, sudoku, počítání zpaměti, změna naučených stereotypů (například alternativní cesta na nákup, použití nedominantní ruky při zamykání, zapamatování si nákupního seznamu apod.).

 

Jak posilovat mozek a paměť

Návod je velice jednoduchý: Cvičit, cvičit, cvičit - co se nepoužívá, atrofuje. Paměť je možné podpořit také různými potravinami a doplňky stravy na zlepšení paměti nebo doplňky podporující správné prokrvení mozku, a to včetně eliminace látek, které jej poškozují jako je například kouření.

 

 

4 body, jak na to

  1.     Křížovky, hlavolamy, sudoku, skládání puzzle – vše, kde se mozek vytržen z běžných dennodenních aktivit a je nucen pracovat a alespoň chvíli fungovat trochu jinak.
  2.     Změna stereotypu běžných činností – čištění zubů druhou rukou, pravidelné cesty na nákup jinou trasou, venčení psa v jinou dobu nebo jinudy než doposud.
  3.     Učení – máte oblíbeného básníka, prozaika nebo filmy a písně? Zkuste se naučit novou básničku, zapamatovat si filmové pasáže nebo se naučit text k oblíbené písničce. Mozek se tak jednak neuvěřitelně osvěží a aktivuje se jeho činnost a bude se rozvíjet. A radost z naučeného je navíc i povzbuzující.
  4.     Změna stravování – jak bylo prokázáno, funkci mozku podporuje vitamín E, proto si vyhledávejte stravu, v níž je obsažen. Slunečnicová semínka, mandle, listová zelenina – to vše mozku a paměti prospěje a zaručí jeho pomalejší stárnutí. Pozitivní vliv mají i potraviny, které obsahují omega 3 mastné kyseliny, což jsou ryby a mořské plody. Jejich konzumace je proto doporučována alespoň 2x týdně.

 

 


I káva může zlepšit paměť a koncentrovat

Obecně se dá říct, že klíč ke zlepšení paměti, koncentrace a pro získání lepší schopnosti učit se, jasně uvažovat a rychle reagovat se skrývá v přírodě. Již odnepaměti je využívána himalájská bylina brahmi, která má na paměť, mysl a koncentraci blahodárné účinky. Z hlediska ajurvédského učení působí brahmi jako výživa mozkových buněk a vynikající antioxidant. Podporuje a zlepšuje všechny mentální funkce, včetně schopnosti chápat, pamatovat si, vybavovat si zapamatované a zároveň koordinovat a dokonce chrání mozek před nepříznivými příznaky stárnutí.

Dnes už se navíc nemusíme trápit složitým sháněním této bylinky, protože je součástí ajurvédké kávy. Stačí ji tak jednoduše připravit a vypít v podobě kávy. Navíc je tato káva vhodná i pro školáky, takže odpadne i boj rodičů se zakazováním pití klasického kafe.

 
Zdroj: Canadian Medical Care Archív 2013
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1201089

RSS:
Toplist