Osteoartróza je nezánětlivé onemocnění kloubů, které je charakteristické degenerací kloubní chrupavky. Onemocnění může naše tělo ovlivňovat různorodě. U někoho je to "jen" mírná bolest a ztuhlost, jiní zas pociťují trvalé a závažné problémy. A ačkoli může být postižen jakýkoliv kloub v těle, nejčastěji se to týká kolen, páteře a kloubů rukou. Je to stav opotřebované chrupavky, jejíž často chybí základní stavební látka - kolagen.
Existuje několik důvodů a faktorů, které riziko nástupu osteoartrózy zvyšují. Pojďme se na ty nejčastější nyní podívat spolu a přitom velmi snadno zjistíte, zda i vy náhodou nepatříte do rizikové skupiny:
Nadváha neprospívá našim kloubem hlavně tím, že na ně zvyšuje tlak, což může ještě více urychlit opotřebení chrupavky. Lidem s nadváhou tak hrozí čtyř- až pětinásobně větší riziko vzniku osteoartrózy kolena ve srovnání s lidmi, kteří nejsou obézní. Obezita však může sehrát svou negativní roli i zvýšením rizika jakéhokoli typu tohoto onemocnění (například i kloubů na rukou).
Riziko vzniku osteoartrózy se věkem zvyšuje a platí také fakt, že pravděpodobnost jejího výskytu je u žen vyšší než u mužů (v kategorii nad 50 let).
Pokud se náhodou poškodí kloub při nějaké nehodě či sportovní aktivitě, riziko, že se v kloubu rozvine osteoartróza, stoupá. A to i v případě, že k tomu došlo i před desítkami let.
Zaměstnání rovněž ovlivňuje možný nástup artrózy. Stačí k tomu pravidelné přetěžování konkrétního kloubu a hned je pravděpodobnost vyšší. Na pozoru se tak musí mít například kadeřnice (neustále stříhání vlasů nůžkami), administrativní pracovníci, kteří celý den používají klávesnici počítače a samozřejmě je to i dalších XY zaměstnání, při kterých se jednostranně přetěžují klouby...
Existuje i vrozená dispozice k tomuto onemocnění. Takže pokud se v rodině vyskytuje častěji, je velmi pravděpodobné, že se objeví iu vás. Rovněž je fakt, že lidé, kteří se již narodili s nějakou deformitou kloubu či chybnou chrupavkou, jsou náchylní k rozvinutí osteoartrózy více než zdraví jedinci.
Riziko rozvoje osteoartrózy ovlivňuje i řada dalších faktorů, mimo jiné i životní styl. Stačí několik jednoduchých změn v životosprávě a výsledkem bude nejen snížení rizika vzniku osteoartrózy, ale i zlepšení celkového zdravotního stavu. Základem je vhodná strava, včetně adekvátních doplňků výživy (například kolagen) a dostatek pohybu.
Velmi vážným důsledkem nezdravé životosprávy je již zmíněná nadváha a obezita, díky čemuž se významně zatěžují i naše klouby. Proto by redukce hmotnosti měla být prvořadým cílem všech, které trápí klouby a jsou si vědomi své nadváhy. Toho lze dosáhnout jak správnou životosprávou, tak i optimální pohybovou aktivitou, která také vede k posílení svalstva, což také na osteoartrózu ovlivňuje velmi pozitivně.
Výživa je jako prevence osteoartrózy snad nejdůležitější. Základ je kvalitní a plnohodnotná strava bohatá na vitaminy (zejména vitamin A, C a E) a minerály (selen a zinek). Důležité je také dodržovat optimální pitný režim, čímž se předchází překyselení organismu.
I taková maličkost jako správné držení těla chrání vaše klouby a přispívá k jejich zdraví. Proto například pokud zvedáte předmět ze země, dřepne si a s rovnými zády ho zvedejte narovnáním nohou - nepřehýbejte se při tom. Důležité je také nehrbit se, a pokud stojíte, tak vždy pěkně natažení. Rovněž nezůstávejte příliš dlouho v jedné poloze (sed, stání), vyhnete se tak ztuhlosti svalů a kloubů.
Netřeba také zapomínat na adekvátní odpočinek a relax a vyhýbání se přílišnému stresu. Chronický stres je totiž jeden z faktorů, který podporuje vznik osteoartrózy. Pomůže i vhodná obuv - vězte, že vysoké podpatky přetěžují vaše klouby a chrupavky, zejména kolen, se tak rychleji opotřebovávají. Vyvarujte se zbytečných úrazů - zlomeniny v místech kloubů určitě v budoucnosti vedou k rozvoji artrózy.
Redukce hmotnosti prostřednictvím adekvátní stravy v kombinaci s posilováním a lehkým kondičním cvičením zlepšuje lokální i celkový stav kloubů. Optimální fyzická aktivita totiž prokazatelně příznivě ovlivňuje intenzitu bolesti, celkovou pohyblivost i přiměřenou svalovou koordinaci. Důležité při tom je, aby se nepřetěžovali klouby a páteř jednostranně. Proto se zaměřte nejprve na kole, plavání, či strečink.
Jednou z dalších možností jak podpořit své klouby a preventivně předcházet osteoartróze může být i užívání vhodného výživového doplňku. Patří mezi ně i přípravky, kde hlavní účinnou látkou bývá kolagen. Ten totiž tvoří přibližně až 70% sušiny chrupavek kloubů a je tak v podstatě základní stavební bílkovinou pojivové tkáně našeho pohybového aparátu.
V současnosti rozeznáváme až 27 rozdílných typů kolagenů, které v těle člověka mohou plnit odlišné funkce. Pro náš pohybový aparát a tudíž i klouby je nejdůležitějším stavebním prvkem kolagen typu I. (přítomný ve šlachách, kostech, pokožce a zubech) a kolagen typu II. (přítomný přímo v chrupavce). Kolagen samotný je základní stavební bílkovina a tvoří dokonce celkově až jednu čtvrtinu všech bílkovin v těle.
V rámci doplňků se jedná hlavně o hydrolyzovaný kolagen, který vzniká rozkladem nativního (přirozená forma kolagenu) za působení specifických enzymů. Využívá se hlavně kvůli tomu, že je velmi dobře rozpustný ve vodě a má lepší schopnost stimulovat buňky ke zvýšené syntéze kolagenu typu II.
Marie 30.05.20, 04:07
1.
Parádní článek. Mockrát děkuji. Musím říct, že právě ten kolagen velmi pomohl mé mámě, která už nějakou dobu na problémy s klouby trpí. Co vím, tak zkoušela několik druhů, ale nejvíc jí prý vyhovuje tento: https://www.senzamedical.cz/senza-collagen-170g-kolagen-v-prasku/
Klára 01.02.21, 20:23
2.
Asi od 30 mám časté bolesti kloubů, hlavně lokty a kolena. Myslíte si, že výživa kloubů by mohla v mém případě něco řešit? za jak dlouho se tak zhruba dá pocítit nějaká úleva?
Martina 03.02.21, 14:39
3.
Určitě by pomoci mohla, důležité je však si vybrat správnou kompletní výživu na klouby, která může pomoci. U mě to trvalo pár týdnů a zase jsem začala chodit bez problémů do schodů.
Klára 05.02.21, 20:44
4.
Opravdu? já mám také problém se rozejít, třeba když dlouho sedím a někdy i v noci mám bolesti kloubů. Není to tak hrozné, dá se to vydržet, ale do budoucna si myslím, že by bylo dobré kloubům trochu pomoci.
Martina 08.02.21, 17:15
5.
Můžete vyzkoušet výživu na klouby, kterou užívám i já Enerex Joint Rx. Objednávám si ji z internetového obchodu enerex-vitaminy .cz Výživa na klouby obsahuje všechny potřebné hlavní složky pro správnou výživu kloubů.
Blanka 10.09.22, 15:09
6.
I přes to, že už několik let beru pravidelně doplňky stravy na klouby, tak mám často bolesti. Hrozně mě trápí kolena... Někdy ani nemůžu pořádně jít do schodů. Měla bych brát třeba větší dávky prášků na klouby?
Jarka 18.09.22, 09:32
7.
Já jsem se prášků na klouby také vzdala a raději jsem si koupila laserový přístroj proti bolesti kolen. Ten mi konečně pomohl od bolesti a já můžu zase v pohodě chodit i ze schodů.
Blanka 20.09.22, 20:49
8.
Kde se dá pořídit laserový přístroj proti bolesti kolen? Ptám se, protože jsem to ještě nikde neviděla teda...
Jarka 23.09.22, 01:55
9.
Koupila jsem ho ze stránek obchodu https://www.kingrayshop.cz/p/laserovy-pristroj-proti-bolesti-kolen-kneecare Opravdu pomůže, uvidíte jakou pocítíte úlevu.
Dominika 19.05.24, 01:29
10.
Jelikož sama moc dobře vím, jak dokáže bolest kloubů omezovat v pohybu a jak je důležité se o své klouby starat, tak jsem začala už pro svoji dceru kupovat Colafit junior. Je to forma lyofilizovaného kolagenu v malých měkkých kostičkách, které obsahují pouze kolagen čistoty 99,9 % Díky tomu, že jsou měkké se dobře polykají, takže dcera s tím nemá problém a já jsem ráda, že dělám něco užitečného pro její zdraví.