Předvánoční úklid podle Marie Kondo

- Předvánoční úklid podle Marie Kondo
Rubrika:  Praktická

Předvánoční úklid podle Marie Kondo

27.11.23, 00:00, autor: Plavovláska
Předvánoční úklid je nedílnou součástí doby adventu. Většina lidí si chce Vánoce užít v klidu a s čistou hlavou a uklizený a zorganizovaný domov přispívá k domácí pohodě. Jak vzít úklid domácnosti z gruntu a v čem vám metoda KonMari změní život?

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Úklid podle Marie Kondo

Marie Kondo vytvořila KonMari metodu, která se zaměřuje na to, aby si lidé nechávali pouze ty věci, které jim přináší radost, a zbavili se zbytečností. Tato metoda se stala fenoménem a získala světovou popularitu díky svému jedinečnému přístupu k úklidu a organizaci, který zdůrazňuje spojení s předměty a dosažení harmonie v domově. Předvánoční úklid podle Marie Kondo může být nejen praktickým úkonem, ale i duchovní zážitkem. „KonMari metodě často přichází na chuť i typičtí sběratelé a nejen vyznavači minimalismu. Důkladné vytřídění zbytečných věcí pozitivně ovlivňuje psychiku a pomáhá lidem uzavřít některé nevyřešení záležitosti. Výsledek je navíc velmi uspokojivý,“ říká interiérová designérka Anke Glut, která úklid a organizaci domácnosti podle Marie Kondo nabízí jako jednu ze svých služeb. A v čem KonMari metoda spočívá?

 

Co vám dělá radost?

Hlavním principem metody je ponechat si pouze ty věci, které vám opravdu dělají radost. Vše ostatní by mělo jít z domu pryč. V praxi to vypadá tak, že je potřeba nejprve všechny vaše věci vytřídit. „Při úklidu si projděte všechny vaše věci a rozhodněte se, zda ve vás vyvolávají radost. Probírejte je popořadě, podle kategorií, nikoli podle místností. Pořadí kategorií je následující. Nejprve začněte oblečením, pak se přesuňte ke knihám, následně k dokumentům a nejrůznějším papírům a poznámkám, poté k drobnostem z kuchyně či koupelny a skončete u sentimentálních předmětů, jako jsou fotografie, památníky, suvenýry apod. Ty je velmi důležité nechat až na úplný konec. Pokud s nimi začnete, pravděpodobně vás přepadne nostalgie a budete skeptičtí k tomu, že byste se jich zbavili,“ vysvětluje Anke Glut.

 

Co když si nejste jistí?

Pokud si při úklidu nejste jistí, ptejte se sami sebe, zda je pro vás daná věc užitečná a jak často ji používáte. To se nejčastěji týká různých drobností, jako je bižuterie, kosmetika či elektrické kabely. Buďte k sobě upřímní. Jakmile se o něčem rozhodnete, že už to nepotřebujete, nezapomeňte dané věci poděkovat za to, že vám v minulosti posloužila.


Organizujte vertikálně

Součástí úklidu podle Marie Kondo je i odlišná organizace a úklid věcí. Stejné kategorie skladujte společně, důležitá je vertikální organizace věcí. Například oblečení na ramínkách ukládejte zleva doprava, začněte dlouhým a tmavým oblečením. Třiďte podle barev, vzorů a kombinací. Jednotlivé kusy oblečení ukládejte do skříně vertikálně jako knížky. „Každý kousek oblečení složte do obdélníku, přeložte na třetiny a uložte do skříně,“ dodává Anke Glut.

 

Důležité je vytrvat

Odhodlání a vytrvalost jsou důležité pro to, aby domácnost zůstala ve stejném stavu. Nadále se obklopujte jen věcmi, které vám přináší radost. Předvánoční úklid podle Marie Kondo není pouze o fyzickém uspořádání věcí, ale i o vytvoření harmonie v duši. Přistupte k předvánočnímu úklidu s otevřenou myslí a proveďte ho s dostatečným předstihem, abyste si mohli užít opravdu klidné svátky.

 
Zdroj: TZ
 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1714789

RSS:
Toplist