Předvánoční úklid levou zadní

- Předvánoční úklid levou zadní
Rubrika:  Praktická

Předvánoční úklid levou zadní

14.12.21, 00:00, autor: LadyAnn
Čistě vydrbaná koupelna, lesknoucí se okna a vycíděná kuchyň. Každá žena by chtěla mít před Vánoci domácnost jako ze škatulky. Jenže ruku na srdce, nejste Arabela, která má na pomoc kouzelný prsten. Údržba reprezentativní domácnosti je pěkná dřina. Přesto nezoufejte, našli jsme pro vás pár vychytávek za zrychlení a zefektivnění předvánočního úklidu.

Čtenost -   Diskuze: (5
 

Na okna bez šmouh

Pokud se budete řídit radami našich babiček, tak do vody přilejete dvě deci octa a budete leštit okenní tabuli novinami. Okna sice budou bez poskvrny, ale pěkně se u toho nadřete. Někdo v 5 litrech vody zase rozpouští pudink, který nějakým fíglem okna opravdu vyleští. Pokud se ale chcete pracnému leštění vyhnout úplně, můžete zkusit bateriové stěrky. Ty kvalitní nedělají šmouhy a zbytkovou špinavou vodu rovnou odsají, takže nebudete mít na podlaze nakapáno.


Jak na koupelnu?

Trápí-li vás zašedlé spáry mezi dlaždičkami, zkuste parní čištění. „Obyčejnou párou se zbavíte vodního kamene. Parní čistič se důkladně dostane i mezi dlaždičky a vyčistí všechny spáry, či vydrhne vanu,“ radí Vlastimil Firman z Kärcheru. Navíc je známo, že teploty nad 80°C zahubí všechny bakterie, které v domácnosti můžete najít. Dezinfekce stostupňovou párou je dokonce i rychlá. Pára je připravena za pár minut od zapnutí parního čističe.Záchod jako ze škatulky


Čištění záchodové mísy je jednou z nejméně příjemných činností. Hrubému čištění se v tomto případě zřejmě nevyhnete. Nicméně bakterií se můžete opět zbavit parním čištěním. Díky moderním technologiím pak pravidelnou údržbu lze provádět bezkontaktně. Na trhu je nově k sehnání WC Point block Dr. Devil, který v podobě gelové kytičky bezdotykově aplikujete přímo do mísy. Záchodu se tak budete muset dotýkat jen při důkladnějším čištění, a především se tím vyhnete zásobníkům, které neodpovídají tvaru vaší toalety.

 

Napečené zbytky v troubě

Zaschlé zbytky na nádobí jsou nemilé, ale zapečené jídlo na stěnách trouby spolu s mastnotou, to je opravdová hrůza. Třeba na mikrovlnku nemůžete vzít drátěnku a drhnout. Celou troubu byste si poškrábala. Zkuste proto ve vodě rozpustit prací prášek a omýt stěny trouby tímto roztokem. Dejte si ale pozor, aby byl prášek úplně rozpuštěný. Zrnka by vám mohla stěny poškodit. Pokud do trouby nechcete používat prací prášek, vypomoci vám může i stará dobrá směs sody a octa. Dalším alternativním pomocníkem může být kuchyňská sůl, kterou necháte žárem zhnědnout. Zahřátá sůl na sebe mastnotu naváže. Pak jen stačí sůl vysát nebo vymést a vlhkým hadrem troubu vytřít.

 

Aby vše mělo své místo

Ještě před velkým vánočním pečením je třeba pořádně probrat suroviny. Dejte si na tom záležet. Když budete mít všechno předem připravené, budete překvapená, kolik času vám to při pečení ušetří. Ideálním pomocníkem v kuchyni můžou být dózy. Vyrábí se v různých barvách a designech, ale nejpřehlednější jsou stejně ty průhledné. Na první pohled vám totiž prozradí, co se v nich ukrývá. Úklid spíže může také odhalit přítomnost nezvaných hostů – molů. Odpudit je můžete vyvěšením levandulových pytlíčků po celé spíži. Nejen, že vás levandule zbaví molů, také vám celou spíž mile provoní. Konečně tam snad neucítíte jen brambory.

 
Zdroj: TZ, Archív 2014
 • Nikola 27.11.19, 05:54

  Rozbalit 1. Úklid

 • Nikola

  Já jsem si letos nechala předvánoční úklid až na listopad. Dřív jsem se k němu nedostala a bohužel ani k mytí oken. Venku ještě nemrzlo, tak jsem se do toho pustila. Našla jsem pak na internetu zajímavý článek https://homebydleni.cz/dum/stavebni-materialy/jak-myt-okna-v-zime/ s radami, jak mýt plastová okna v zimě.

 • Milča 19.12.21, 21:43

  Rozbalit 2. úklid

 • Milča

  Já jsem se letos do Vánočního úklidu opřela už na začátku prosince, takže už mám všechny otravné věci, jako utírání prachu, mytí oken atd., hotové! Dokonce jsem vytřídila i nějaké oblečení, co už nenosím a zjistila jsem, že nemám žádnou pořádnou zimní bundu. Jednu jsem si teda pořídila z tohoto e-shopu: https://armik.cz/.

 • Libuška 15.02.22, 23:23

  Rozbalit 3.

 • Libuška

  Já jsem třeba hrozně ráda, že od té doby, co nám designéři z http://www.pwinterier.cz/ zařídili celý byt více minimalisticky, tak to mám i s úklidem o dost jednodušší. Není tu totiž tolik zbytečných věcí, na které by sedal prach. Navíc nábytek tu máme především světlý, takže i když na něj sedá prach, není to tolik vidět, jako na tom tmavém, co jsme měli dřív. :)

 • Táňa 01.03.22, 01:16

  Rozbalit 4.

 • Táňa

  Mně tyto Vánoce poprvé s úklidem pomáhaly i děti. Právě ty k uklízení nikdy moc vztah neměly. To se mi ale povedlo změnit v momentě, kdy jsem jim koupila takové ty úložné boxy na hračky, viz https://www.dreamboutique.cz/drevene-boxy-na-hracky a naučila je uklízet do nich hračky. Já věděla, že ten smysl pro pořádek v sobě musí mít. V tomto jsou po mamince. :)

 • Lenulka 26.03.22, 20:32

  Rozbalit 5. úklid u mě doma

 • Lenulka

  Já se musím přiznat, že mě velké úklidy bytu moc baví! :-D Mám to asi po mamce, ta také moc ráda uklízí! :-) Takže pro mě Vánoční úklid nic neznamená, protože uklízím poměrně často. Dokonce jsem si teď udělala radost a koupila jsem si opravdu kvalitní rukavice, abych mohla pořádně vydesinfikovat celou koupelnu. Rukavice jsem nakonec sehnala přes tento e-shop: https://www.uvex-safety.cz/cs/, mám z nich obrovskou radost! :-)

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1243495

RSS:
Toplist