Pět letních tipů, jak se připravit na topnou sezónu a snížit náklady na teplo

- Pět letních tipů, jak se připravit na topnou sezónu a snížit náklady na teplo
Rubrika:  Praktická

Pět letních tipů, jak se připravit na topnou sezónu a snížit náklady na teplo

27.08.12, 08:52, autor: LadyAnn
Se stále rostoucími cenami energií se pro mnoho českých domácností stává aktuální otázka úspor za vytápění. Abyste ušetřili, nemusíte hned investovat do drahého zateplení budovy či výměny oken. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik jednoduchých tipů, jak se již nyní v létě připravit na nadcházející topnou sezónu a snížit náklady na vytápění rodinného domu či bytu.

Čtenost -   Diskuze: (7
 

Instalujte termostatické ventily k radiátorům

Mnoho zbytečných tepelných ztrát v bytech a rodinných domech vzniká kvůli přetápění a následnému větrání. Lepší regulaci topení vám umožní termostatické ventily na radiátorech, s jejichž pomocí lze snadno zajistit příjemnou teplotu ve vytápěné místnosti. „Letní odstávka topného systému je ideální příležitost k jeho opravám a modernizaci. Instalace termostatických ventilů a hlavic umožní lépe regulovat teplotu v místnosti, a tím snížit náklady na vytápění asi o 8 %. Instalaci by však měla provádět odborná firma. Jen tak budete mít jistotu, že regulace vytápění bude v topné sezóně správně fungovat,“ sdělil Karel Vlach, obchodní ředitel společnosti ENBRA, která se dlouhodobě zabývá technickým zařízením budov.

 

Věnujte pozornost oknům

Léto je nejvhodnějším obdobím pro důkladnou revizi a opravy oken. Právě okny totiž z rodinného domu či bytu zbytečně uniká nejvíce energie. Pokud vám rozpočet nedovolí investovat do nových oken s moderními izolačními skly, využijte levnějších možností jejich vylepšení. Vaše stávající okna je možné osadit například izolačními foliemi, které dokážou zefektivnit jejich tepelně-izolační vlastnosti. Ceny izolačních folií se pohybují okolo 500 Kč za m2. Vedle prosklení byste měli věnovat zvýšenou pozornost také okenním rámům a opravit všechny případné závady, jako je oprýskaný lak a poškozený sklenářský tmel.

 

Přizpůsobte interiér pro zamezení tepelných ztrát

Drobnými a levnými úpravami interiéru můžete významně zvýšit účinnost topení. Chybou jsou například záclony překrývající radiátory nebo radiátory obestavěné nábytkem. Zkrácením záclon a uvolněním prostoru u okolo radiátorů podstatně zvýšíte účinnost vytápění. Dobrou službu udělají také odrazné panely či fólie instalované na stěně za radiátory. Ty odrážejí teplo, které by zbytečně unikalo do stěny, zpět do místnosti. Dalším prvkem zamezujícím teplotním ztrátám v místnosti jsou rolety nebo závěsy. Jejich zatažením na noc mírně zvýšíte izolační schopnosti okna.

 

 

Vylaďte si celý topný systém

Mnoho českých domácností se potýká se špatným vyladěním topení, a to hlavně v případě nově zateplených objektů. Topení pak má příliš vysoký výkon, dochází k přetápění a zateplená domácnost na topení příliš neušetří. Pokud si za pomocí odborníků topení v domě či bytě řádně nastavíte, budete moci vytápění lépe regulovat a tím i šetřit náklady. Právě bezchybná regulace topení je pro úspory velmi důležitá. Snížením teploty v místnosti o jeden stupeň totiž podle názoru odborníků ušetříte na ročních nákladech více než 2000 Kč.

 

Zvažte investici do modernějších ohřívačů

V letním období nastává také čas na pravidelnou revizi a údržbu plynových spotřebičů. Ta zavčas odhalí možné nedostatky, a umožní tak předejít vážnějším poruchám, které bývají v topné sezóně velmi nepříjemné. Správně fungující kotel či topení má také nižší spotřebu plynu. „Ačkoli stojí jen pár stokorun, lidé revize často podceňují. Přitom technik při revizi většinou zařízení zbaví prachu, vyčistí hořák i zapalovaní a zkontroluje všechny důležité součásti a správnou činnost celého kotle. Případně také provede drobnější opravy,“ uvedl Karel Vlach, obchodní ředitel společnosti ENBRA, která se zabývá také energetickými audity a projektováním topných systémů. „Revize pomohou včas odhalit některé poruchy a předejít tak nepříjemným odstávkám kotle v topné sezóně. Revizi domácích plynových spotřebičů doporučujeme absolvovat jednou ročně,“ doplnil Vlach. Za úvahu stojí i modernizace vašich spotřebičů. Moderní plynové spotřebiče mají většinou nižší spotřebu plynu, vyšší účinnost a jsou také mnohem bezpečnější.

 

 

Několik stručných rad, jak ušetřit na topení:

1.        Vyměňte stará okna za nová. Okny a dveřmi totiž uniká 30 – 40 % tepla. Výměna oken je větší investicí, ale vyplatí se.

2.        Pokud je výměna oken nerealizovatelná, doplňte mezi rám a křídlo okna profilové těsnění.

3.        Zateplete fasádu domu. Stěnami uniká 20 – 25 % tepla.

4.        Větrejte krátce. Dlouhodobé větrání ochlazuje vnitřní stěny, které se musí znovu ohřát.

5.        Větrejte často. Častým větráním místností zamezíte zvyšování relativní vlhkosti vzduchu, která by mohla po zkondenzování na chladných zdech tvořit plísně.

6.        Pořiďte si závěsy a žaluzie, svou délkou by však neměly překrývat otopná tělesa.

7.        Neschovávejte radiátory za nábytek, nechte teplý vzduch proudit do prostoru.

8.        Opatřete radiátory termostatickými hlavicemi a předcházejte přetápění místností.

 
Zdroj: TZ
 • Marika 16.08.13, 11:39

  Rozbalit 1. Ekonomické vytápění

 • Marika

  Všemi radami se určitě řídíme, plastová okna a zateplení domu máme. Topíme plynovým kotlem do deskových radiátorů Radik a úspory při spotřebě plynu jsou docela vysoké. Když porovnáváme ceny za topení s lidmi, kteří mají podobnou otopnou soustavu, jsme řádově o 10 000,- levnější.

 • don 22.09.18, 00:33

  Rozbalit 2.

 • don

  Na topnou sezónu se letos připravuji velmi poctivě, nechal jsem si zkontrolovat komín a kotel, dokonce jsem pak vyhledal http://instalaterhrubes.cz , který mi dělal nové rozvody topení.

 • Lucie 02.02.22, 23:28

  Rozbalit 3.

 • Lucie

  Jelikož jsou ceny za energie takové jaké jsou, tak jsem se s manželem už také rozhodla pro vytápění krbovou vložkou. Jakou máte zkušenost s výběrem správného krbu?

 • David 07.02.22, 23:05

  Rozbalit 4.

 • David

  Jaký dům chcete pomocí krbové vložky vytápět? To je opravdu velice důležité tohle vědět, protože krbových vložek je více druhů. Já jsem vsadil na českého výrobce, který u nás vyrábí kvalitní vložky.

 • Lucie 09.02.22, 22:22

  Rozbalit 5.

 • Lucie

  Který český výrobce u nás vyrábí krbové vložky? Chceme vybrat krbovou vložku do našeho nového pasivní domu, ale popravdě tedy moc nevíme dle čeho to vybírat..

 • David 11.02.22, 23:39

  Rozbalit 6.

 • David

  Potom se určitě podívejte na stránky výrobce krbů https://www.krby-bef.cz/ , který se specializuje i na výrobu speciálních krbových vložek do nízkoenergetických i pasivních domů. Krbová vložka co od nich mám má opravdu perfektní výhřevnost a dokáže dřevo velmi dobře spalovat. Nezůstává z něj skoro žádný popel.

 • Matěj 03.06.22, 09:14

  Rozbalit 7.

 • Matěj

  Nám přestal fungovat kotel na plyn a já jsem přemýšlel jak to řešit. Už jsem dokonce uvažoval i o zrušení kotle na plyn a předělání na dřevo. Pak jsem ale narazil na firmu z Kladna https://topeniplynkladno.cz/ , která mi tam dala kondenzační kotel, který topí daleko úsporněji.

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1298266

RSS:
Toplist