Pes snáší horko hůře než my. Jak mu co nejvíce pomoci?

- Pes snáší horko hůře než my. Jak mu co nejvíce pomoci?
Rubrika:  Praktická

Pes snáší horko hůře než my. Jak mu co nejvíce pomoci?

09.07.24, 10:52, autor: Plavovláska
Přestože na sebe horké dny nechaly čekat o něco déle, léto nakonec udeřilo v plné síle. Právě během těchto tropických dnů potřebuje váš mazel o něco více péče. Většina psů totiž nesnáší vedra moc dobře a hrozí jim riziko přehřátí. Jak vaším čtyřnohým parťákům od horka co nejvíce ulevit?

Čtenost -   Diskuze: (1
 

Psi se narozdíl od nás v létě nepotí, jejich tělo je pokryté kožichem a nedisponují tak velkým množstvím potních žláz. Správnou tělesnou teplotu tak mohou udržovat pomocí vyplazeného jazyka a zrychleného dýchání. Během ochlazování i psi ale odpařují velké množství vody a jejich organismus se může snadno přehrát a dojít k dehydrataci,” vysvětluje Zuzana Sequensová, odbornice na péči o domácí mazlíčky ze Spokojeného psa.

 

Hydratace a chlazení

Přibližně 70 % psího těla je tvořeno vodou, která je pro fungování jeho organismu zásadní. V horkých dnech je tak obzvlášť důležitý neustálý přísun čerstvé vody. Přes den, kdy nejste doma, klidně naplňte alespoň dvě velké misky s vodou, abyste měli jistotu, že si pes nevypije veškerou vodu. Misky s vodou také umístěte na místo, kde přes den nesvítí moc slunce. Slunce dokáže rychle ohřát vodu stojící v nádobě na slunci na vysokou teplotu. Vhodným pomocníkem jsou v takových fontány a zásobníky na pitnou vodu, které udržují vodu čerstvou a v přijatelné teplotě.

 

Jestliže vám přijde, že pes dostatečně nepije, vodu mu sami nabízejte a nezapomínejte ji brát s sebou i na vycházky nebo pokud někam jedete. To, že se pes sám od sebe nenapije, neznamená, že nemá žízeň. Jen se v dané chvíli věnuje něčemu důležitému a na pití nemá myšlenky. Proto je úkolem páníčků na pitný režim myslet.

 

Důležité je zajistit, aby mohl pes trávit den na co nejchladnějším místě. Venku je pejskovi potřeba zajistit přístup na stinné místo, kde bude moci odpočívat. Pokud pejsek bydlí v domě či bytě, je dobré mu umístit pelíšek také na co nejchladnější místo, kam nebude svítit sluníčko, pes si ale sám vybere, kde mu bude nejlépe, důležité je aby měl všude přístup,” říká Zuzana Sequensová z e-shopu s chovatelskými potřebami spokojenypes.cz. Psi v horkých dnech nejraději polehávají na chladné dlažbě. Úlevu přinese také chladicí podložka pro psy, která pejskovi zajistí postupné a bezpečné ochlazení. V bytě i domě je třeba pravidelně větrat. Při dýchání přehřátého nevětraného vzduchu nemá pes šanci se zchladit.

 

Vyhýbejte se pobytu v horku

Selský rozum nám radí nevycházet ven na přímé sluníčko v době největšího horka. To stejné platí i pro naše chlupaté parťáky. Dlouhé procházky v pravé poledne zkrátka v létě nejsou dobrý nápad. To ale neznamená, že se váš pes nepotřebuje pravidelně venčit. V hodinách, kdy je největší vedro domu venčení co nejvíce zkraťte a na delší procházku se vydejte buďto brzy ráno nebo až ve večerních hodinách, kdy největší výheň opadne.

 

Zároveň nikdy nenechávejte psa samotného tam, kde je vedro k zalknutí. V žádném případě nenechávejte psa samotného zavřeného v autě ale ani ho nepřivazujte venku na rozpáleném parkovišti nebo venku před obchodem. Ve městech je lepší se vyhýbat rozpáleným chodníkům, které představují nebezpečí pro psí tlapky.

 

A jak je to se srstí?

Spousta lidí si myslí, že huňatý kožich je pejskům v létě na škodu, a proto mají tendence své chlupáče stříhat. Opak je ale pravdou. Kožich totiž plní termoregulační funkci v zimě ale i v létě. V létě psy chrání vrstva srsti před horkem a pomáhá pejskovi udržovat stabilní teplotu,vysvětluje Zuzana Sequensová. Psa proto v létě rozhodně nestříhejte ani neholte, tím byste mu mohli naopak uškodit – pes bez srsti by se mohl totiž rychleji přehřát.

 

Srst i v létě ale vyžaduje vaši pozornost. Srst je potřeba pravidelně vyčesávat, aby byla krásně provzdušněná. Zplstnatělá a zacuchaná srst totiž bude fungovat spíše jako deka a psovi moc komfortu nepřidá.

 

 

Výlet k vodě? Ano, ale s rozmyslem!

Den strávený ve vodě zní v těchto dnech jako sen. Pokud je váš pes milovník vody, není nic lepšího než se zabalit a vyrazit k nejbližší vodní ploše. Plavání je ideální aktivitou, během které psa v létě zabavíte a zároveň příjemně ochladíte.

 

Pozor ale na to, jestli pejska jdete k vodě cíleně ochladit, nebo spolu u vody trávíte den plný koupání. „Pokud chcete ve vodě psa jen zchladit například po procházce, doporučila bych ho pustit do vody jen tak, aby si zchladil packy, případně slabiny a břicho. Chlazení zad, páteře a velkých svalů by mohlo psovi způsobit zdravotní problémy,” varuje Zuzana Sequensová.

 

Také při plavání je ale potřeba myslet na několik zásad, abyste se vyhnuli zbytečným nepříjemnostem:

 • Vybírejte taková místa, kde máte jistotu, že můžete i se psy.

 • Dávejte si pozor na příkré svahy a silný proud.

 • Před samotným vstupem nechte pejska chvíli vychladnout, aby nedostal šok z prudkého ochlazení.

 • Psa nenechávejte ve vodě příliš dlouho, i zde vykonává náročnou aktivitu a hrozí mu riziko přehřátí.

 • Pokud si nejste jistí plaveckými schopnostmi pejska, nebojte se mu pořídit plovací vestu pro psy.

 

 
Zdroj: TZ Spokojený pes
 • Terka 13.07.24, 21:43

  Rozbalit 1. Vedro

 • Terka

  To je pravda. Já nemám s horkem problém, ale náš Lorry je úplně hotový, sotva se oteplí. Nemá ale rád vodu, takže se nechce koupat, jen leží na chodbě a chladí se o dlažbu. I kvůli němu jsme koupili rolety den a noc v systému MAXI z https://www.zebra-shop.cz/rolety-den-a-noc-maxi/ , aby dovnitř nešlo z venku takové horko.

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1840546

RSS:
Toplist