Pády a omyly provázející hubnutí

- Pády a omyly provázející hubnutí
Rubrika:  Zdravá

Pády a omyly provázející hubnutí

14.08.23, 00:00, autor: Černovláska
Zdravá výživa a zdravý životní styl zažívají během posledních let neuvěřitelný boom. Dokážeme ještě filtrovat informace, které se k nám dostávají?

Čtenost -   Diskuze: (0
 

S nadváhou či obezitou bojuje rok od roku více a více lidí. Tak jako dříve byly ukázkovým příkladem problému obezity Spojené státy americké, v dnešní době můžeme říct, že Česká republika zaujala první příčky v Evropě. Ať už je problémem genetika, sedavý způsob života, nedostatek času či čistě jen lenost, všechny tyto důvody můžeme shrnout do jednoho jediného problému, kterým je nedostatek silné vůle. Ta zároveň souvisí s tím, že si nechceme připustit to, v jaké míře si škodíme.

 

Záměrně je zde užito sloveso chtít. Podvědomě tušíme, že bychom měli jíst lépe a čas využívat aktivněji, ale dozvědět se více by znamenalo uvědomit si, že je potřeba začít jednat. Lidská vynalézavost je ale nekonečná, a tak často raději vymýšlíme, jak tato dobře známá pravidla obejít.

 

Samostatnou kapitolou jsou diety. Je jich nespočet a všechny slibují jedno. Tělo a duši osmnáctileté gymnastky. Dobře skrývaným tajemstvím je ovšem to, že lidské tělo je nástroj nesmírně chytrý a pokud ho budeme trápit, vrátí nám to dvakrát tolik. Je třeba rozlišovat dva rozdílné pojmy, a to dieta a zdravá výživa. Pokud se rozhodneme pro dietu, jsme si vědomi toho, že se jedná o cílený úbytek váhy s krátkodobým účinkem. Naprosto logickým vyústěním je poté to, že jakmile se vrátíme ke starému způsobu stravování, kila půjdou opět nahoru. V případě, že naší volbou bude však vědomé rozhodnutí o trvalé a definitivní změně, kterou bude dodržování zásad zdravé výživy, odměnou nám bude zdravější a lépe vypadající tělo po zbytek života.

 

Stejným zázrakem jako diety jsou pro osoby hledající úlevu všemožné zázračné nápoje a přístroje. Je až zárážející, kolik lidí vsadí na jednu kartu. Ne, opravdu neshodíte přes noc zázračných deset kilo, když vypijete jahodový koktejl a stejně tak vám nezmizí tuk na břiše, když si u vašeho oblíbeného seriálu zapnete vibrační pás. Nikdy to nikomu nepomohlo a nepomůže to ani vám. Faktem je to, že existují určité doplňky stravy, které zrychlí metabolismus nebo doplní potřebný příjem vlákniny či bílkovin, ale i ty předpokládají vaší stoprocentní účast.

 

Jedinou cestou, jak dosáhnout úbytku na objemu a tím pádem i prevence před možnými kardiovaskulárními onemocněními, je pohyb a vyvážená strava. Přičemž vyváženou stravou rozumějte takovou, která vám zajistí dostatečný příjem tuků, sacharidů, bílkovin a vlákniny. Ty nejenže jsou stěžejní pro správné fungování lidského organismu, ale jejich nedostatek způsobuje i problémy s psychikou, která má za následek nejistotu a slabé chvilky ve vašem odhodlání. „Ve chvíli, kdy hlava nemá dostatek výživy, tak nepřemýšlí dobře. Ve chvíli, kdy se nevytváří dostatečné množství hormonu dobré nálady, což umožňuje sport, tak hlava opět nepracuje dobře, takže je to uzavřený kruh pohybu, jídla, relaxace a psychiky a nelze z toho nic vynechat, musí se vytvořit synergie.“, vyjadřuje se k problému přední český výživový poradce Petr Havlíček, který působí jako jedna z tváří projektu Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

 

Pokud se neoprostíte od tvrzení, že zdravé rovná se nepoživatelné a aktivní rovná se nepohodlné, nikdy nebudete spokojeni a opakovaně se budete trápit při krátkodobých pokusech o nápravu. Dejte zdraví na první místo, udělejte z něj vášeň.

 
Zdroj: TZ ZPMV Archív 2015
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
2026242

RSS:
Toplist