Ochraňme své děti před nebezpečím internetu

- Ochraňme své děti před nebezpečím internetu
Rubrika:  Rozhněvaná

Ochraňme své děti před nebezpečím internetu

22.10.14, 08:02, autor: Plavovláska
Ze studií vyplývá, že průměrný věk, kdy děti začínají používat internet, klesl pod 10 let. I děti pod touto věkovou hranicí se mohou setkat s nevhodným online obsahem, ale často nevědí, jak si mají počínat, nebo ho za nevhodný ani nepovažují. U dětí předškolního věku může dojít k traumatizaci nebo vzniku digitální závislosti. Nejnáchylnější na ovlivnění nevhodným obsahem či na kyberšikanu jsou děti v pubertálním věku, tedy mezi 9 až 16 lety.

Čtenost -   Diskuze: (2
 

„Mezi největší problémy dětí online patří zneužití osobních údajů, kyberšikana či pedofilie. Tomu napomáhá stále vzrůstající počet uživatelů sociálních sítí. V současné době má téměř sto procent dětí ve věku 8. až 9. třídy přístup k internetu a profil na sociální síti. Šikana na internetu se poměrně těžce odhaluje a má zpravidla horší dopad než šikana fyzická. Nejrůznější nadávky, pomluvy či fotografie si na sociálních sítích může zobrazit mnohem větší počet lidí,“ řekla Ivana Jačková, jednatelka společnosti Euro Secur. „Uživatelé se cítí být v bezpečí anonymity a dovolí si tak mnohem víc než v reálném životě. To vede u oběti k pocitu, že se s tím nedá vlastně nic dělat a raději se o tom rodičům vůbec nezmíní. Rodiče často vůbec nenapadne, že by jejich dítě mohlo být terčem takových útoků a jsou spokojení, že dítě se u počítače “zabaví“.“

 

Více jak polovina všech dětí ve školním věku se již setkala se šikanou na internetu. Šikanování pomocí moderních technologií, neboli kyberšikana, může mít hodně různých projevů – šíření videí, vydírání, obtěžování prozváněním, pomlouvačné komentáře, výhružné SMS, zveřejňování osobních fotografií, zaznamenání a sdílení dehonestujících situací. Je mnoho způsobů, jak si mohou děti pomocí telefonů, počítačů a internetu ublížit. Přitom se děti online prostředí nebojí. Sdělují své jméno, emailovou adresu, fotografie a jsou ve většině schopny tyto informace sdílet i s lidmi, které nikdy neviděly. Rizika, která na ně v online prostoru číhají, rostou s možnostmi využití internetu. Sociální sítě přinesly velké možnosti sdílení a tím i velký zásah do soukromí dětí. Pro rodiče pak velký úkol předat dětem informace, jak se na internetu chovat.„Rozdíl oproti minulým letům je především v tom, že nejrůznější pochybná individua se dříve vyskytovala v mnoha chatovacích místnostech na mnoha nejrůznějších serverech. Počty uživatelů nebyly tak vysoké a byly rozmělněny mezi více podobných serverů. S příchodem Facebooku a dalších sociálních sítí počet uživatelů prudce vzrostl a především se soustředil na jedno místo. Je tak mnohem snazší vybrat si konkrétní oběť,“ řekla Ivana Jačková, jednatelka společnosti Euro Secur.Při využívání internetu je nejdůležitější naučit se v něm chovat. Anonymita neposkytuje bezpečí, na to by měl pamatovat každý, kdo k počítači usedne. A měly by o tom být poučeny i děti. Rodiče by měli vysvětlit dětem, jak to na internetu chodí, co se může stát, proč by se měly chovat obezřetně a nevěřit každému. A proč by se neměly bát mluvit s rodiči o věcech, na které na internetu narazí.Dnes je samozřejmě možné zablokovat stránky, aplikace a servery s nevhodným obsahem, s výskytem nevhodných slov či obrázků, aby se na ně dítě vůbec nedostalo. Lze také zabezpečit počítač tak, aby sledoval, co se na něm děje. Je možné sledovat komunikaci dítěte tak, aby byla případně odhalena druhá strana v případě zneužívání. Často je však zapotřebí zásahu policie, která si může vyžádat informace o jiných uživatelích, a například na základě jejich IP adresy je posléze najít.

 


Jak se ochránit před kyberkriminalitou?

1. Vysvětlete dětem pravidla bezpečného internetu – nedávej na internet nic, co by tě mohlo poškodit, nesdílej osobní informace, nesdílej osobní fotky, komunikuj s lidmi, které znáš.

2. Seznamte se s kyberprostředím, zjistěte, co případně všechno hrozí – kyberšikana, sexting, kybergrooming, sdílení, sociální sítě, videohovory, chat...

3. Určete pravidla pro používání internetu – domluvte si harmonogram používání počítače, internetu, počítač umístěte do místnosti, kde se schází celá rodina.

4. Zabezpečte počítač a internet doma – existuje software, který sleduje, co se na stroji děje. Dále jsou programy, které blokují nevhodný obsah, nebo také existují komplexní bezpečnostní řešení pro počítače i mobilní zařízení.

5. Nebojte se s dětmi o internetu mluvit – je to virtuální svět, v kterém ony také žijí a budou žít. Neměly by se tedy před ním zavírat oči. V krajních případech se pak budou děti méně obávat se se svými problémy rodičům svěřit.

 

Jsou slova, která je potřeba znát - kyberslovníček:

Kyberšikana – kybernetická šikana neboli počítačová šikana je takový druh šikany, který k útokům využívá moderní technologie, jako jsou počítače, mobilní telefony, tablety a s tím spojený internet, emaily, SMS, videohovory, sdílení obsahu

Sexting
– vznikl spojením slov sex a texting, zahrnuje zasílání zpráv, emailu, SMS, videí nebo fotografií se
sexuálním obsahem

Sdílení – možnost moderních technologií podělit se o různé obsahy (zprávy, fotografie, videa) s dalšími lidmi

Sociální sítě
– jsou služby, které na internetu umožňují uživatelům vytvořit si vlastní profil a komunikovat s ostatními prostřednictvím svého profilu. Sociální sítě se využívají převážně ke sdílení různého obsahu, případně
chatování s ostatními uživateli

Kybergrooming – nebezpečné chování na internetu, které má za cíl zmanipulovat dětské uživatele a vyvolat
v nich falešnou důvěru s cílem sejít se s nimi. Výsledkem může být fyzické zneužití, obtěžování, sexuální zneužití

Videohovory – využitím kamery dnes dostupné na většině počítačů i v mobilních zařízeních se dá komunikovat s druhou stranou i s obrazem

Chat – možnost komunikovat s jednou nebo více osobami prostřednictvím internetových služeb

 


Existují nějaké nástroje, které pomohou udělat počítač a internet pro děti bezpečnější?

1. Keyloggery, Spyboty - software zaznamenávající činnost dětí: http://www.keyloggers.com

2. Komplexní řešení pro bezpečnost dětí na internetu pro počítače i mobilní zařízení od firmy Norton

3. Nejrůznější nastavitelné DNS servery, které blokují přístup na nevhodné stránky

 
Zdroj: Euro Secur
 • Hana 20.12.22, 21:41

  Rozbalit 1.

 • Hana

  Děti je třeba chránit pořád a všude. Já jsem třeba pro dcerku koupila chytré hodinky https://www.zenax.cz/special_service_international_potrebujeme_revoluci_v_otazce_bezpecnosti_deti_10456.htm , které mají GPS a díky tomu se vlastně dají lokalizovat. Můžu se podívat i na historii tras a dcerka si také může zavolat pomoc sama, když to bude potřebovat.

 • Hana 20.12.22, 21:42

  Rozbalit 2.

 • Hana

  Děti je třeba chránit pořád a všude. Já jsem třeba pro dcerku koupila chytré hodinky https://www.armodd.cz/armodd-kidz-gps-4g-ruzova/ , které mají GPS a díky tomu se vlastně dají lokalizovat. Můžu se podívat i na historii tras a dcerka si také může zavolat pomoc sama, když to bude potřebovat.

 
Profil blogu
Profil sekce "Rozhněvaná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:58:38

Přístupů:
1473763

RSS:
Toplist