Obezita a její faktory

- Obezita a její faktory
Rubrika:  Zdravá

Obezita a její faktory

24.10.23, 00:00, autor: Černovláska
Obezita trápí čím dál tím víc lidí, v České republice je jí postiženo 29 % mužů a 40 % žen. Nejčastěji bývá spojena se zvýšeným příjmem potravy na jedné straně a nedostatkem pohybu na straně druhé. Velkou roli hrají i vrozené dispozice, hormonální vlivy, pravidelnost stravování, psychický stav a další možné faktory. Obezita není jen estetickou vadou, ale především představuje vážný problém zdravotní.

Čtenost -   Diskuze: (7
 

Stejně jako nadváha patří mezi nemoci a počet postižených každým dnem stoupá. S obezitou souvisejí další zdravotní problémy, např. kardiovaskulární choroby, především zvýšené riziko infarktu, diabetes, ortopedické problémy a zvýšené riziko vzniku nádorových onemocnění.

 Nerovnováha mezi příjmem a výdejem energie

Za hlavní  příčinu obezity je považován nepoměr mezi příjmem a výdejem energie. Tento nepoměr může být způsoben nadměrným příjmem energie, především v podobě tuků, nebo jejím nedostatečným výdejem. Tuky mají dvakrát více energie než cukry a bílkoviny, proto také trvá déle, než je tělo odbourá. Základem boje proti obezitě je vyvážená pestrá strava, v níž jsou zastoupeny základní živiny v poměru: 60 % cukry, 25-30 % tuky a 10-15 % bílkoviny. Důležitou složku představují cukry. Jsou pohotovým zdrojem energie, navíc jediným zdrojem energie pro mozek, skládají se z nich některé makromolekuly a v neposlední řadě cukry napomáhají regulaci metabolitů v játrech. Průměrná denní doporučená dávka cukrů je 300-420 g. Můžeme je tělu dopřát v různých podobách - ať už ve formě čerstvého ovoce, sladkého nápoje nebo celozrnného pečiva. Denní potřeba energie je u každého jiná, závisí na věku, pohlaví, výšce, hmotnosti, tělesné aktivitě a genetických faktorech. Za nedostatečný  výdej energie nejčastěji může nedostatek pohybu a sedavé  zaměstnání. Nedostatečná tělesná aktivita způsobuje ochabování svalstva a přibývání tukové tkáně. Každý den bychom si měli najít chvilku na sportování - nezáleží na tom, zda se vydáme na procházku se svými zvířecími mazlíčky, nebo jestli pojedeme do práce na kole. Aktivní způsob života nám zlepší náladu a navíc uděláme něco pro svoje zdraví. Zvýšená tělesná námaha vede ke spotřebě tekutin, které tělo ztrácí potem i vydechováním vodní páry. Tyto ztráty tekutin musíme průběžně doplňovat, jinak dochází k dehydrataci organismu a snížení tělesné výkonnosti. Za sportovní výkon si pak můžeme dopřát sladkou odměnu, kterou nastartovaný organismus rychleji spálí.


 

Dieta není řešení


Velkou chybou, které se někteří lidé v zoufalé snaze zhubnout dopouštějí, je držení drastických diet. Ze svého jídelníčku vyloučí i potraviny pro tělo potřebné. Tyto diety jsou pouze krátkodobým řešením, navíc s často opačným, tzv. jojo efektem, kdy si vyhladovělé tělo schovává přijatou energii do tukových zásob. Většina diet končí po krátké době před lednicí, „vyluxováním“ všech možných jídel, které jsme tělu odpírali. Opakovanými dietami si navíc můžeme snížit bazální metabolismus, který vede k pomalejšímu spalování a zvyšuje tak riziko vzniku obezity. Raději než své tělo týrat dietami, měli bychom mu dopřávat pestrou vyváženou stravu a dostatek pohybu. Je lepší konzumovat od všeho něco v rozumném množství, než si zadělat na pozdější vážné zdravotní problémy. 

 Pitný  režim

K obezitě může přispět také dlouhodobý nedostatek tekutin. Nižší příjem tekutin zvyšuje ukládání tuků v těle a zpomaluje metabolismus. Bez dostatku vody nemůže naše tělo normálně fungovat, dochází ke zhoršení funkce ledvin, pomalejšímu vyplavování a metabolizování škodlivých látek a k již zmíněnému ukládání tuků. V boji proti obezitě (ale i za normálních okolností) se doporučuje dodržování pravidelného pitného režimu. Každý den bychom měli vypít minimálně 2 litry tekutin. Tyto tekutiny můžeme tělu dodat v různých podobách, ať už jsou to minerální vody, ochucené nápoje, limonády, čaje, nebo ovocné šťávy. Nabídka nápojů je skutečně široká a záleží jen na nás, co si vybereme. Nesmíme ovšem zapomínat, že nejen jídlo, ale i tekutiny obsahují kalorie, proto jejich příjem musíme rozumně zkombinovat. Překvapivým zjištěním je, že množství kalorií a cukrů, které obsahují limonády a ochucené nápoje, je stejné jako u ovocných džusů. Například Coca-Cola nemá více kalorií a cukrů než pomerančový džus, dokonce obsahuje méně kalorií a cukrů než je ve stejném množství jablečného nebo grapefruitového džusu. Pokud počítáme každou kalorii, můžeme sáhnout po nápojích se sníženým obsahem cukru, jejichž energetická hodnota je srovnatelná s vodou. Nápoje obecně tvoří z 90 % voda, která potlačuje chuť k jídlu, pomáhá při látkové přeměně a ovlivňuje fungování jater i ledvin. Dostatečná hydratace má příznivý vliv nejen na zdraví a psychiku, ale také na fyzický vzhled a krásu.

 

 

Nepravidelné  stravování

Další velkou chybou je nepravidelné stravování. V dnešní uspěchané době, zejména pak u časově náročných povolání, spousta lidí zapomíná jíst průběžně a po menších dávkách. Tím se ovšem výrazně zvyšuje riziko obezity. Neměli bychom tělu odpírat pravidelný přísun energie v různých podobách, a to průběžně od rána až do večera. Ať už ji přijmeme ve formě tekutin, nebo potravy, tělo ji může zpracovat a dále využít. Pestrý a vyvážený jídelníček je základem zdravé výživy, jeho součást by mělo tvořit čerstvé ovoce a zelenina, dále cukry, bílkoviny a tuky v určitém poměru. Pokud potřebujeme rychle dodat tělu energii, nejlepším řešením jsou cukry, které tělo rychle nastartují a například mozek a červené krvinky se bez nich neobejdou. Pozor bychom si měli dávat hlavně na tuky. Jejich kalorická hodnota je oproti jiným živinám dvojnásobná a některé jsou nezdravé. Záleží na druhu tuků, zdraví prospívají nenasycené mastné kyseliny, obsažené například v rostlinném oleji a rybách. V současné době tvoří tuky 30-40 % denního příjmu energie u většiny lidí, doporučený denní příjem je přitom 25-30 %. Větší množství tuku nedokáže tělo zpracovat, a proto jej ukládá do tukových zásob. Optimální příjem energie si žádá také její přiměřený výdej. Abychom si udrželi svoji váhu, měl by se příjem i výdej rovnat. Jestliže je výdej energie nižší, zvyšuje se riziko obezity a s ním spojené další zdravotní problémy. 

 

 

Vynechávání  snídaně

Častým prohřeškem lidí trpících obezitou je vynechávání snídaní. O snídani se ne nadarmo říká, že je nejdůležitějším jídlem dne. Vynecháním jídla zvyšujeme riziko obezity, v případě vynechání snídaně dokonce až dvojnásobně. Když pravidelně nesnídáme, organismus si začne vytvářet zásoby. Tělo se naučí si z každého přídělu energie uschovávat co největší část do zásoby a nám tak vznikají nevzhledné tukové polštářky. Navíc díky vynechání snídaně nám vyhládne a často toho spořádáme mnohem více, než když bychom se předtím nasnídali. Jedná se však o nárazové příjmy energie, které tělo nemá šanci využít. Než riskovat obezitu, měli bychom si každé ráno najít chvilku a v klidu se nasnídat. Ke zdravé snídani si dejme například celozrnné pečivo s rostlinným tukem a šunkou, nebo mléčné výrobky s cereáliemi a ovoce. Tekutiny můžeme doplnit čajem, kávou, kakaem, nebo ochucenými nápoji, které nám dodají energii, tolik potřebnou po ránu. Času nám to tolik nezabere a bude to znát i na naší výkonnosti.Co tedy dělat proti obezitě: především jíst pravidelně po celý den, raději několik menších porcí, nepřejídat se, snídat a naopak se krotit s večeří, dopřávat si pestrou a vyváženou stravu, dodržovat pravidelný pitný režim, žít aktivně a sportovat. Na první pohled to vypadá jednoduše, nicméně občas bojujeme sami se sebou a svými původními návyky. Změna nebývá lehká, ale odměnou nám bude pozitivní energie, udržení si svojí váhy a především zdravě fungující tělo. A to za trochu námahy přece stojí!

 
Zdroj: Archív 2010
 • Betka 03.11.10, 10:56

  Rozbalit 1. děkuji za článek

 • Betka

  Hezký den, děkuji za tento článek. Dlouhou dobu jsem se trápila dietami doprovázenými známým jo-jo efektem. Nakonec jsem vsadila na jistotu, přestala navštěvovat lednici v pozdějších hodinách, začala se pravidelně věnovat sportu a hlavně zařadila jsem do svého jídelníčku snídaně! Bylo to zpočátku velmi složité (mé tělo nebylo na jídlo po ránu zvyklé), ale źačala jsem s lehkou snídaní - fitnessky s mlékem a ovocem, džus... a v průběhu dne jedla po 2 hodinách lehčí jídla.. Hlad jsem měla pouze první 3 dny, pak si tělo zvyklo, na váze hubnu sice pomaleji, ale zato bez jojo efektu. Stačí jen vydržet..

 • Marcela 20.05.21, 14:03

  Rozbalit 2.

 • Marcela

  S obezitou jsem měla velký problém a byla jsem už z toho nešťastná. Kila pořád šly jen nahoru, i když jsem si pečlivě hlídala jídelníček, až jsem pochopila, že se musím začít i hýbat. Začala jsem chodit na výlety do přírody a na túry a hned jsem pocítila změnu. Super outdoorové oblečení mají z https://armik.cz , takže nakupuji jenom tam.

 • Iva 04.07.22, 18:44

  Rozbalit 3.

 • Iva

  Chtěla bych začít zdravě hubnout. Domluvila jsem se s manželem na zařízení domácí posilovny. Máte někdo doma posilovnu? Jak ji co nejlépe vybavit?

 • Tereza Bradáčová 06.07.22, 00:48

  Rozbalit 4.

 • Tereza Bradáčová

  Zařídit si domácí posilovnu byl ten nejlepší nápady, který jsem kdy dostala. I manžel se toho okamžitě chytnul a máme v suterénu menší domácí posilovnu, kam spolu chodíme každý den pravidelně cvičit. Je to už na nás dost vidět, oba máme dole nějaká ta kila.

 • Iva 08.07.22, 00:45

  Rozbalit 5.

 • Iva

  Já jsem pro to právě taky hodně nadšená. Jaké stroje jste si do posilovny vybrala?

 • Tereza Bradáčová 10.07.22, 22:20

  Rozbalit 6.

 • Tereza Bradáčová

  My máme doma takovou tu klasiku jako je běhací pás, rotoped, veslovací trenažér, žebřiny a různé menší cvičební pomůcky. Nejvíc se toho bral z obchodu fitham.cz , kde se dají objednat opravdu kvalitní cvičební stroje.

 • Dana 30.12.23, 13:26

  Rozbalit 7.

 • Dana

  Jestli někdo bojujete s nadváhou, tak já doporučím si dát dohromady svůj jídelníček a taky se pravidelně pohybovat. Ten pohyb je pak dobrý i sledovat. Doporučím chytré hodinky od https://www.armodd.cz/ díky kterým si pak můžete řídit další zátěž. Vše sledují a zaznamenávají do aplikace v telefonu. Já jsem s nimi spokojená.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
2221594

RSS:
Toplist