Nordic walking aneb severská chůze

- Nordic walking aneb severská chůze
Rubrika:  Zdravá

Nordic walking aneb severská chůze

22.01.24, 00:00, autor: Černovláska
Vypadá to tak jednoduše. Prostě si jen tak vyšlapujete s hůlkami, podobnými těm běžkařským. Po hodině tréninku ale zjistíte, že už vás začínají bolet svaly. Dobře provedený nordic walking jim dá totiž pořádně zabrat a proto se při něm i pěkně hubne. A nejen to – upravuje držení těla, posiluje horní končetiny a záda a je vhodnou rehabilitací pacientů s onemocněním srdce a plic.

Čtenost -   Diskuze: (8
 

Příručky vám většinou představí nordic walking jako koordinačně nenáročný pohyb. Nevěřte jim zcela. Není to nic, co byste nezvládli, ale pokud se ho budete učit za přítomnosti zkušeného instruktora, pak bude co opravovat. Nepočítejte raději s tím, že se během první lekce všechno naučíte. Potíže vám může dělat udržet ten správný náklon trupu, pohyb ruky s holí a to, že ruka a noha jdou vlastně „proti sobě“.Principem správné severské chůze je, že do chůze díky hůlkám a jejich pohybu, zapojíte i horní polovinu těla. Je to jako svižná jízda na běžkách, jen bez těch lyží na nohách. Původně se používala právě jako letní trénink běžců na lyžích.Pokud byste chtěli srovnat tento typ chůze s tou normální, pak s hůlkami vydáte skoro o polovinu víc energie a máte asi o dvacet procent vyšší tepovou frekvenci.

 

 

K čemu je to dobré


Svižná chůze s hůlkami posiluje zádové a ramenní svaly, svaly horních končetin. Uvolňuje oblast bederní, hrudní i krční páteře. Obecně posiluje pružnost svalů a vytrvalost. Pokud ho provádíte opravdu dobře, mělo by být zapojeno 600 svalů, tedy 90% všech svalů v těle. To samozřejmě zvýší srdeční činnost, a působí jako prevence kardiovaskulárních chorob. Na hubnutí je ideální – za hodinu můžete spálit až 600 kcal.Výhodou jistě je, že na tento sport kromě kvalitních bot a hůlek nepotřebujete žádné vybavení a lze ho provozovat všude na procházce – po městě, na horách, u moře… A to v každou roční dobu. S hůlkami potkáte stejně tak starší lidi jako mladé, je vhodný pro všechny. Ani problémy s klouby by vás neměly zastavit – část váhy přenesete na hůlky a tak kloubům ulevíte. Odborníci jej doporučují i pro diabetiky a lidi s velkou nadváhou.

 

 

Na co pozor


Zdravotně si nemůžete ublížit, protože přizpůsobíte tempo svým fyzickým schopnostem, terénu a zdravotnímu stavu. V těhotenství je lepší se poradit s lékařem. „V podstatě může chodit každý, kdo udělá krok. Když někdo nemůže, tak prostě bude dělat menší kroky nebo zpomalí. Klienty jsou lidé po operacích srdce, kloubů, ale i těhotné. Samozřejmě je lepší, když člověk v případě závažných potíží konzultuje s ošetřujícím lékařem. Často nám ale své pacienty lékaři posílají, aby právě „rozchodili“ své potíže,“ říká instruktorka nordic walking Zdena Vašková.Dejte si také pozor na to, abyste si pořídili správné hole. Měly by tlumit náraz při odrazu, být lehké a dobře se držet. Pokud si nevyberete dobře, riskujete nejen nepohodlí, ale i poranění svalů, přetížení ramenního pletence a krční páteře.Před tím, než vyrazíte, měli byste se rozehřát jako před každým jiným sportem. Ideální je pomalý strečink, následovaný obyčejnou chůzí.S sebou byste vždy měli mít dostatečnou zásobu pití, protože se budete potit a tak je dobré doplnit tekutiny.

 
Zdroj: ordinace.cz Archív 2011
 • Petra 30.03.20, 18:47

  Rozbalit 1.

 • Petra

  Tyjo, o něčem takovém, už jsem slyšela, ale nikdy jsem to nezkoušela. Díky za tip. Já osobně když už teda jezdím někam do hor, tak to je většinou kvůli lyžování. Trochu mě ale mrzí, že pořád nemám vlastní lyže. Většinou si je tedy půjčuji třeba od https://www.lyze-go-home.cz/

 • Marta 09.10.21, 22:14

  Rozbalit 2.

 • Marta

  Ráda jsem chodila, teď se bohužel musím starat o maminku, takže musím být téměř pořád doma. Přemýšlím však, že bych si pořídila běhací pás a zkusila chodit na něm. Máte zkušenost prosím?

 • Evka 17.10.21, 23:44

  Rozbalit 3.

 • Evka

  Dostala jsem úplně totožný nápad když začínala pandemie, tak jsem si domů pořídila běhací pás, že na něm budu rychleji chodit. Nakonec jsem přešla do běhu a teď mám díky tomu pravidelný pohyb. Cítím se daleko líp a podařilo se mi taky opravdu hodně zhubnout.

 • Marta 20.10.21, 12:03

  Rozbalit 4.

 • Marta

  Takže s tím, který jste si domů koupila jste spokojená? Jak jste ho vybírala?

 • Evka 21.10.21, 21:03

  Rozbalit 5.

 • Evka

  Spokojená určitě jsem, koupila jsem běhací pás https://www.fitham.cz/flow-fitness-dtm400i s dopravou domů zdarma. Při vybírání mi hodně pomohlo se podívat na nákupního rádce https://www.fitham.cz/jak-vybrat-bezecky-pas

 • Alena 03.06.23, 03:26

  Rozbalit 6.

 • Alena

  Pro mě je tohle ideální sportování. Hrozně mě to baví a i při této chůzi je člověk schopný dosáhnout vyšší tepové frekvence a díky tomu začít aktivně spalovat tuky. Je jen potřeba mít u sebe něco, co dokáže tepovou frekvenci dokonale měřit. Proto jsem si pořídila chytré hodinky https://www.smartomat.cz/armodd-roundz-4-stribrna/ , které toto bez problémů dokáží zvládnout.

 • Pavla 08.03.24, 20:57

  Rozbalit 7. Nordic walking

 • Pavla

  Je to hodně velký rozdíl, když jdete jen tak a nebo s hůlkami. Já jsem tomu nevěřila, dokud jsem si to nevyzkoušela. Půjčila jsem si hole od kamarádky a byla jsem z toho tak nadšená, že jsem si pak objednala vlastní hole Fizan Compact podle srovnání z https://www.recenzopedia.cz/sport/trekingove-hole/nordic-walking-hole/ a chodím s nimi skoro každý den :-) .

 • Jana 28.03.24, 08:50

  Rozbalit 8.

 • Jana

  Když jsem začala chodit, tak jsem se chtěla přesvědčit hlavně k tomu, abych u toho vydržela a hlavně chodila pravidelně. Pravidelnost se mi už podařilo vyřešit a to díky tomu, že jsem začala používat chytré hodinky, které mi kroky a vše ostatní dokáží měřit. Díky tomu mám opravdu perfektní přehled a každý den si hlídám minimálně těch 10 tisíc kroků. Hodinky jsem vybrala za opravdu rozumné peníze, a to od https://www.armodd.cz/

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
2094617

RSS:
Toplist