Nezapomeňte si nastříhat barborky!

- Nezapomeňte si nastříhat barborky!
Rubrika:  Kulturní

Nezapomeňte si nastříhat barborky!

03.12.23, 00:00, autor: Plavovláska
Pokud na svátek sv. Barbory (4.12.) svobodná dívka či žena uřízne větvičku třešně (ale může být i zlatý déšť, šeřík, kalina či trnka), dá ho do vody a na Štědrý den jí vykvete, pak se do roka vdá. Tak děvčata, prosinec je tajemný měsíc, je čas začít čarovat :)

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Podle tradice se také věřilo, že kolikátý den od uříznutí barborka vykvete, tak zhruba v tom odpovídajícím měsíci  následujícího roku se děvče vdá. Vzhledem k tomu, že dívka měla být svobodná a bez chlapce, tak je velmi pravděpodobné, že se nemělo vdávat hned v lednu a tak měla větvička dostatek času vykvést. Také pokud barborka vykvetla až po Vánocích, znamenalo to, že se děvče sice nevdá ten následující rok, ale ten další už ano.

 

Pokud ovšem větvička nevykvetla vůbec... Vyhlídky na nevěstovský čepec byly takřka nulové.

 

Jindy se mohlo ustřínout větviček několik, když se dívka rozhodovala mezi více nápadníky. Jednotlivé větvičky jmény potencionálních ženichů pojmenovat a pak čekat, která vykvete první. Toho si pak děvče mělo vybrat.

 

Kouzlit se dalo také tak, že rozkvetlý kvítek barborky si dívka dala za šňěrovačku když šla na Štědrý večer na Půlnoční mši. Mělo to přivábit lásku chlapce, na kterého si vdavekchtivá děvenka myslela.

 

Mohlo to být také výzvou. Svobodní hoši, kteří viděli dívku s barborkou za šněrovačkou, věděli, že je k mání a  mohli k ní přijít a větvičku jí "sebrat". Právě tím dávali dívce najevo, že mají o ni zájem. Takže jakási seznamka :)

 

Už dávno nejsem svobodné mladé děvče ale barborku řežu každý rok. Kupodivu mi téměř každý rok vykvete. A jak tomu pomoci?

 

Po uříznutí (řez by měl být šikmý) celou větvičku "osprchujte" vodou pokojové teploty a dejte do vázy. Do vody dejte Acylpyrin. Celou vázu uložte na chodbu nebo do místa, kde moc netopíte. Do místnosti, kde by měla barborka rozkvést vázu přeneseneme až 5-10 dnů před Štědrým dnem. Nezapomeňte vyměňovat vodu a po několika dnech dávat Acylpyrin. Vše s nejvyšší opatrností, abyste si nezuráželi rašící pupeny.

 

Tak hodně štěstí s barborkama!

 

A na závěr několik Barborových pranostik:

 

O svaté Barboře ležívá sníh na dvoře.
Jaké počasí na svatou Barboru, takové bývá celý advent.
Jsou-li na svatou Barboru meze přikryty sněhem, bude hojně trávy.
Svatá Kateřina prádlo máchá a Barbora je škrobí.
Když je Barbora ucouraná, bude svatý Štěpán na ledě.
Je-li na den svaté Barbory mnoho jinovatky na stromech, bude hodně ovoce v budoucím roce.
Má-li svatá Barbora bílý fěrtoch, bude příští rok hodně trávy.
Svatá Barborka táhne sáně ze dvorka.

 
Zdroj: Archív 2014
 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
1923250

RSS:
Toplist