Nenechávejte své děti projíst se k nemocem dospělých

- Nenechávejte své děti projíst se k nemocem dospělých
Rubrika:  Zdravá

Nenechávejte své děti projíst se k nemocem dospělých

31.05.21, 00:00, autor: Černovláska
Problémy se srdcem, cukrovka, hemoroidy, bolesti žlučníku, ale i ekzémy, vyrážky a strie. K takovým zdravotním komplikacím se bohužel stále častěji „projídají“ děti. To všechno za aktivní asistence svých rodičů a celé rodiny.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Malých tlouštíků stále přibývá – podle statistik je obézních dvacet až třicet procent dětí. Přibližně dvě třetiny z nich se kilogramů navíc nezbaví ani v dospělosti, u mnohých se objevují více či méně závažné zdravotní obtíže. „Nadváha a obezita neznamená pro děti a mladé lidi pouze estetický problém. Je spojena s celou řadou zdravotních komplikací, například kardiovaskulárních, metabolických, endokrinních, zažívacích, ortopedických nebo dermatologických. V neposlední řadě se děti kvůli své váze potýkají s vyčleněním z kolektivu a mohou u nich propuknout i vážnější psychické potíže,“ vysvětluje MUDr. Blanka Kosová, vedoucí lékařka dětské Léčebny Dr. L. Filipa v Poděbradech.
 


Spousta důvodů pro to, aby se rodina i dítě naučilo správné životosprávě – někdy je k tomu ale zapotřebí dítěti „naordinovat“ pobyt v léčebně zaměřené na léčbu obezity. „Získávají u nás potřebné pohybové i stravovací návyky. Naučíme je jak zdravě hubnout, jak se zbavit špatných návyků, které si přinášejí z rodiny,“ říká MUDr. Blanka Kosová.
 
Důvodů, proč by se děti měly nadbytečných kilogramů včas zbavit, těch je spousta. Stačí se podívat na přehled zdravotních rizik, které obezita přináší. U některých z nich není na první pohled zřejmá souvislost s váhou dítěte - např. gynekologické potíže u dívek, ploché nohy nebo častější ekzémy a vyrážky, přesto by jim rodiče měli věnovat dostatečnou pozornost a případně se včas obrátit na pediatra.

 

Vliv nadváhy na páteř a klouby dětí
 
„Obézní děti častěji padají, jsou neobratné a pomalejší. Na vině je změna těžistě, kterou nadváha způsobuje. Vidíme to i na „našich“ dětech – drobná poranění a modřiny řešíme poměrně často,“ říká MUDr. Kosová. Obezita způsobuje nesprávné držení těla, děti mohou trápit bolesti nosných kloubů, především kolen a kyčlí. Více se také potýkají s bolestmi zad způsobenými oslabeným svalovým korzetem. Ochabnutí svalů může vést až k vychýlení páteře.


 
Trávicí a zažívací potíže
 
Nadměrný příjem potravy zatěžuje mladý trávicí systém. Některé z dětí si často stěžují například na pálení žáhy nebo bolesti břicha při plynatosti a zácpě. U starších z nich může při nedostatku pohybu a sedavém životním stylu dojít i ke vzniku hemeroidů. Obézní děti se také mohou potýkat s jaterními a žlučníkovými komplikacemi, které souvisejí především s jejich nevhodnou stravou. „Konzumace velkého množství masných výrobků u nich zvyšuje hladinu kyseliny močové, jejíž soli se ukládají v kloubech a mohou později způsobit dnu,“ vysvětluje MUDr. Blanka Kosová.


 
Srdeční choroby
 
Nadváha a obezita postihují i srdečně cévní systém. Zvýšená hladina krevních tuků, především cholesterolu, způsobuje ucpávání cév v srdci, mozku nebo končetinách. Častěji se objevují také problémy s vysokým krevním tlakem. U dětí se rozvíjí tzv. metabolický syndrom, mnohdy i diabetes mellitus a další nemoci, které dříve bývaly typické pro jejich rodiče a prarodiče.


 
Problémy s pokožkou
 
Málo známou komplikací nadváhy a obezity bývají kožní potíže. Některé děti kvůli své váze častěji trpí ekzémy nebo různými vyrážkami, jež jsou způsobeny zvýšeným pocením a obtížným udržováním čistoty v kožních záhybech. „Velké množství tuku v břišních partiích znesnadňuje dostatečnou péči o kůži na nohou a chodidlech,“ vysvětluje MUDr. Blanka Kosová. Při rychlém zvýšení váhy nemusí mladá pokožka dostatečně elasticky reagovat a v hlubších vrstvách kůže mohou vznikat tzv. strie, se kterými se jinak setkávají především ženy během těhotenství.


 
Spánek a dýchací potíže
 
Nadváha a obezita ovlivňují i kvalitu spánku. Ojediněle se malí pacienti musí vyrovnávat i s tzv. syndromem spánkové obstrukční apnoe, kdy dochází ke krátkým nepravidelným zástavám dechu. „Tuk nahromaděný v oblasti krku může zamezit plynulému průchodu vzduchu do plic a způsobit tak ztížené dýchání až dušnost,“ objasňuje MUDr. Blanka Kosová. Nahromaděný oxid uhličitý navíc bývá příčinou spavosti během dne.

 

 
Hormonální změny
 
Především dívky mohou trpět tzv. hirsutismem, jež se projevuje například nadměrným ochlupením v obličeji. Nadváha i obezita bývají častou příčinou nepravidelného menstruačního cyklu nebo jeho vymizení. U chlapců zaznamenáváme tzv. gynekomastii, při které zduří prsní žlázy. U obou pohlaví pak může být vyšší váha příčinou dřívějšího nástupu puberty ve srovnání s jejich štíhlejšími vrstevníky.
 
Organismus obézních dětí nemusí díky metabolické zátěži správným způsobem tvořit inzulín a reagovat na něj. I ve velmi nízkém věku tak u nich může propuknout diabetes 2. typu.

 

 
Psychické obtíže

 
Obezita a nadváha také nepříznivě ovlivňují psychiku. „Děti a mládež mohou kvůli své nadváze trpět nízkým sebevědomím a později se potýkat i s depresemi. Často se také stávají terčem šikany v kolektivu,“ dodává MUDr. Blanka Kosová. Výsledkem špatného psychického stavu může být zhoršení školního prospěch, vyčlenění z kolektivu a obvyklých zábav. Ve snaze zhubnout může propuknout i některá z poruch příjmu potravy, například bulimie. Na druhou stranu mohou propadnout nočnímu přejídání.

 

 

Pomoc hledejte u lékaře
 
Včasná změna jídelníčku, pravidelnost v jídle a zařazení aktivního pohybu do denních činností dítěte je nejlepší prevencí všech zdravotních i psychických komplikací spojených s nadváhou a obezitou. Váhu dítěte sleduje během pravidelných preventivních prohlídek pediatr. Podle odborníků se však tělesná hmotnost může zvýšit za velmi krátkou dobu, v mezidobí předepsaných preventivních prohlídek, proto je důležitá součinnost a průběžná spolupráce rodičů. Vhodným pomocníkem při včasném odhalení odchylek jim mohou být tzv. percentilové grafy.
 


Při jakýchkoliv pochybnostech by se měl rodič obrátit na pediatra nebo dětského obezitologa. Ten provede potřebná vyšetření, na jejichž základě stanoví, zda se skutečně jedná o běžný přírůstek na váze, nadváhu či obezitu. Lékař může doporučit změny v životním stylu dítěte, případně navrhnout ambulantní léčbu. Je však nezbytné, aby se do procesu snižování váhy zapojila celá rodina. Pokud totiž nedojde ke změně v jídelníčku a životním stylu také u nejbližších příbuzných, existuje velká pravděpodobnost, že ani dítěti se nepodaří dlouhodobě váhu snížit. Bohužel si rodiče mnohdy nebezpečnost obezity uvědomí až ve chvíli, kdy začnou mít děti zdravotní obtíže.

 

 
Někdy pomůže jen léčebna
 
U dětí či mladých lidí, kteří se potýkají s obezitou, může lékař doporučit terapii v dětské léčebně zaměřené na léčbu obezity. Hlavním cílem čtyřtýdenního pobytu v lázeňské léčebně je především odstranění původních nevhodných stravovacích a pohybových stereotypů a nastavení zásadní změny životního stylu, kterou si děti odnášejí zpět do svých rodin.
 
Výhodou léčebného programu ve specializovaném zařízení je neustálá pomoc specialistů na dětskou obezitu z řad dietologů, fyzioterapeutů, psychologů a odborných zdravotních sester. Ti pomáhají dětem překlenout krizové období, charakterizované ztrátou motivace pro snížení váhy. „Velkým bonusem je pro děti to, že se ocitnou v kolektivu, do kterého zapadnou. Najednou si mohou užít pocit, že se neliší a čerpat od ostatních sílu vydržet,“ popisuje zkušenosti MUDr. Kosová.

 

Na svačinu nezapomínejte, bez ní děti nezhubnou
 
Aby si děti udržely správnou váhu, měly by dodržovat pár zásad. Mezi ně patří hlavně pravidelnost v jídle. Právě proto jsme MUDr. Blance Kosové položili i tři otázky, které se týkají svačin.
 


Jak důležitá je pro udržení váhy a zdravého životního stylu školní svačina?
 
„Svačina spolu s nezbytnou snídaní s odstupem tří hodin je standardní součástí denního rytmu příjmu stravy, stejně tak jako svačina odpolední, případně druhá lehká večeře. Zhruba tříhodinové odstupy zajišťují vyrovnaný metabolismus v průběhu celého aktivního dne školáka.“
 

 
Proč by rodiče neměli svačinu pro děti podceňovat?
 
„Protože jejím vynecháním vzniká nezdravý propad v příjmu energie – tedy nežádoucí hladovění v době, kdy je pozornost dítěte upoutávána na školu a snadno se tak vytváří sklon k patologickému ukládání tuků. Děti ráno často nesnídají – pokud k tomu ještě vynechají svačinu a pro odpolední vyučování nestihnou oběd, jsou bez jídla valnou většinu dne. Tělo je kvůli tomu ve stresu. Nastaví se do režimu „schovej do zásoby“ a potravu přemění na tuk. Důsledná pravidelnost vede k tomu, že si tělo nepotřebuje nic schovávat a tukové zásoby netvoří.“
 

 
Jaká je podle vás ideální svačina?
 
„Její součástí má být především zelenina nebo ovoce s vyrovnaným množstvím glycidové složky a poměrným dílem tuku – např. kornspitz lehce pomazaný kvalitním rostlinným tukem light nebo se sýrem či šunkou, doplněný paprikou, rajčetem, apod.“

 

 

Autor: Renata Vyšínová

 
Zdroj: ordinace.cz Archív 2012
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1099638

RSS:
Toplist