Nemrznoucí náplně ostřikovačů mohou ovlivnit dechovou zkoušku řidičů

- Nemrznoucí náplně ostřikovačů mohou ovlivnit dechovou zkoušku řidičů
Rubrika:  Rozhněvaná

Nemrznoucí náplně ostřikovačů mohou ovlivnit dechovou zkoušku řidičů

26.01.12, 08:56, autor: Valerie
Falešně pozitivní výsledky měření koncentrace alkoholu dechovými analyzátory jsou často předmětem bouřlivých diskuzí nejen odborníků, ale zejména řidičů, kteří se často snaží zdůvodnit výsledky měření různými výmluvami.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Ústav soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dlouhodobě spolupracuje                s Odborem služby dopravní policie Krajského ředitelství Zlínského kraje, a tak se odborníci rozhodli pro společný experiment. „Podnětem k němu byl zápach/vůně z nemrznoucí směsi, který každý řidič i spolujezdec vnímá, směs obsahuje mimo jiné etanol, glykol a vyšší alkoholy, a který se snadno v podobě etanolových par dostává do kabiny vozu. Cílem experimentu bylo ověřit, zda tyto páry mohou ovlivnit výsledek dechové zkoušky, event. míru a trvání takového ovlivnění“, sděluje Miroslav Hirt, přednosta Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
 

Experimentu předcházely předběžné zkoušky, které potvrdily, že v krátké době po použití ostřikovače byla orientační zkouška ve všech případech pozitivní. K experimentu bylo použito          10 různých osobních automobilů, různé typy neředěných, běžně na trhu dostupných nemrznoucích směsí určených pro použití při teplotách od -19°C do -35°C, 2 typy dechových analyzátorů. Zúčastnilo se ho 13 osob (ženy a muži), u kterých byl sledován také věk a pohlaví. Tyto při pokusu  seděly vždy na předním sedadle vozu a to proto, že je běžným postupem policie provádět dechovou zkoušku u sedícího řidiče, kterému je analyzátor podán do kabiny vozu přes stažené okno. Bylo provedeno 34 experimentů. Naměřené hodnoty a rychlost jejich poklesu k nule byla různá v různých automobilech, ale ani v jednom případě nebylo nulové hodnoty dosaženo před uplynutím 4 minut od použití ostřikovače, pozitivita zkoušky přetrvávala nejdéle 13 minut (Škoda Superb s automatickou klimatizací a Škoda Octavia). Byly dosaženy hodnoty dosahující až 0,71‰. 
 

Je tedy nesporným faktem, že použití nemrznoucí směsi obsahující  etanol k ostříknutí skla automobilu zkreslí výsledek dechové zkoušky ve smyslu falešné pozitivity.  Proto je třeba na tuto záležitost myslet jak ze strany policistů provádějících dechovou zkoušku, tak by o ní měl být informován sám řidič, protože výsledek zkoušky může být ovlivněn v jeho neprospěch. Lze doporučit zcela jednoduchý, rychlý, naprosto spolehlivý, a hlavně zbytečné diskuze vylučující postup. Stačí, aby řidič vystoupil z kabiny vozu, asi 2-3x se nadechl čerstvého vzduchu, a pokud skutečně alkohol nepožil, zkouška bude okamžitě a s absolutní jistotou negativní, doplňuje Štěpán Zachara, vedoucí odboru služby dopravní policie ČR, Krajského ředitelství policie ČR Zlínského kraje.

 
Zdroj: www.fnusa.cz
 
Profil blogu
Profil sekce "Rozhněvaná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:58:38

Přístupů:
1258124

RSS:
Toplist