Nejrizikovější investice v životě ženy: manželství a děti

- Nejrizikovější investice v životě ženy: manželství a děti
Rubrika:  Rozhněvaná

Nejrizikovější investice v životě ženy: manželství a děti

17.06.11, 00:01, autor: Valerie
České ženy na tom nejsou zrovna nejlépe. Osud i společnost na ně kladou vysoké nároky –zaměstnání a starost o rodinu. Čeho se za svou snahu dočkají? Nižších pracovních pozic, méně odpracovaných let, což ve výsledku znamená méně peněz a ještě méně výhod. Tato rizika jsou spojená zejména se dvěma životními rozhodnutími – vdát se a mít děti.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

„Největší finanční riziko hrozí ženám v souvislosti s uzavřením manželství při možném rozvodu a posléze v péči o neúplnou rodinu,“ říká Jan Barta, generální ředitel ČSOB Investiční společnosti. To jsou důvody, proč se mnoho žen následně stane finančně závislých na alimentech. Možná vás slova experta na investice překvapila, ovšem skrývá se v nich mnoho důvodů, proč stojí za to se nad nimi zamyslet. Pokud začneme u manželství, tak věk současných novomanželů stále stoupá. Muž i žena mnohdy před vyslovením svého „ano“ již chodí několik let do zaměstnání a mají každý své „bohatství“. Svatbou se však nespojí jen jejich osud a život, ale také konta a majetek. 

 

 

Manželství? Riziko 50 na 50To, že je v současnosti manželství skoro sázkou do loterie, nikoho nepřekvapí. Téměř 50 % svazků ztroskotá a následně dochází k dělení majetku. „Rozvod je vždy drahý. Ekonomicky to bývá pro ženy jednou z nejtěžších ran, se kterou se musí vyrovnat,“ hodnotí situaci Jan Barta a doplňuje: „To dokládá i fakt, že neúplné rodiny, jež tvoří ženy s dětmi, u nás patří k těm nejchudším.“  

Ženy se totiž najednou ocitnou v nelehké situaci. Kromě sebe se musí postarat také o potomky, přičemž jsou mnohdy na pracovním trhu diskriminovány. Zatímco v zemích EU má zkrácené úvazky více než 32 % pracujících žen, u nás je to jen 9,2 %. A i kdyby tuto možnost měly, nemohly by si ji nejspíše dovolit. Průměrný plat žen, které pracují na plný úvazek, bývá totiž o čtvrtinu nižší, než jaký dostávají jejich mužští kolegové. Ve vedoucích funkcích je dam mnohem méně. Navíc ochota firem přijmout matku samoživitelku dvou či tří malých dětí není zrovna velká. Není divu, že zaměstnanost žen u nás, ve srovnání s EU, klesá. 

 

 

Společnost diskriminuje bohaté nevěstyPřekvapivě rozvod těžce dolehne i na nevěsty, které měly velké věno. Vinu na tom mají jednak samy vdavekchtivé slečny a pak také rodina svázaná společenskými normami. Jelikož to, co se toleruje u zámožných mužů, není akceptováno u žen. O čem je řeč? Přece o předmanželských smlouvách! Nevěsty mají pocit, že je tento kus papíru proti lásce a rovnou svazek odsuzuje k nezdaru. Jenže většina žen si neuvědomuje, že i jejich majetek spadne do společného rozpočtu a kontrolovat jeho přerozdělování bude muž, i když byl původně chudý jako kostelní myš. „Stanou se tedy na partnerovi finančně závislé,“ uvádí praktické důsledky Jan Barta z ČSOB Investiční společnosti a podotýká: „Mnohdy si ženy tuto nespravedlnost uvědomují a chtějí ji změnit, jenže proti jejich snahám je česká společnost a v ní zakořeněné zvyklosti.“ Jednoduše řečeno, při životě se stále udržuje model rodiny, podle něhož žili naše rodiče a prarodiče. Sice už dávno neplatí, ale všichni si ho pořád berou za vzor. Muž je živitelem rodiny a žena má vše nepatřičné přikrýt „zástěrou“.

 


Zřiďte si finanční  rezervuJenže tyto doby jsou dávno pryč. Ženy se musí umět o sebe postarat samy. Kromě toho na ně ve většině případů spoléhají také jejich děti, které musí matky vychovat a finančně podporovat na studiích. Přitom se jen málokdy dočkají od ratolestí vděku. Pokud se tedy žena chce vyhnout „riziku“ spojeným s manželstvím a dětmi, ale nechce zůstat bezdětná a svobodná, měla by si vzít k srdci radu investičního experta Jana Barty: „Ideální je, aby žena měla vlastní portfolio, které bude obsahovat strategickou životní rezervu. O tu se nebude s nikým dělit. Ani se svou rodinou, ani se svými dětmi, nebude z něho dotovat ani svá vnoučata. Tato rezerva ji bude provázet po dobu aktivního života a posléze z ní bude čerpat jen a jen pro sebe. Každá dáma si zaslouží, aby její manžel(é) do tohoto strategického portfolia jen a jen pro ni pravidelně přispívali.“ Tato rada je sice nekonvenční a naprosto odporuje doposud zažité tradici, ale pomůže vyhnout se mnohým životním nástrahám a možným finančním tísním. Osud ženám naděluje v průměru o osm let života více než jejich partnerům. A kolem nich přibývá situací, kdy jim pomohou jen a jen jejich vlastní peníze.

 
 
Profil blogu
Profil sekce "Rozhněvaná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:58:38

Přístupů:
1123936

RSS:
Toplist