Nedlužil, přesto mu auto sebral exekutor

- Nedlužil, přesto mu auto sebral exekutor
Rubrika:  Rozhněvaná

Nedlužil, přesto mu auto sebral exekutor

28.11.13, 09:53, autor: LadyAnn
Jak je to možné? Jednoduše. Dlužníci se stále častěji pokoušejí prodat auta i ve chvíli, kdy je na ně vedena exekuce. Jenže v tu chvíli už mají tzv. generální inhibitorium, což znamená, že mají zákaz nakládat se svým majetkem. Pokud si od nich auto koupíte, máte problém. Exekutor ho obvykle najde a bez náhrady vám ho zabaví.

Čtenost -   Diskuze: (10
 

„Nový majitel tak najednou nemá ani peníze, ani automobil. Jedinou jeho možností je obrátit se na původního vlastníka vozu, aby mu peníze z titulu bezdůvodného obohacení neprodleně vrátil.“ Říká Mgr. Rostislav Kovář z bezplatného poradenského portálu poradnaveritele.cz. „V praxi se však běžně setkáváme se situací, že původní majitel vozu peníze nevrátí, protože je předlužený a peníze z prodeje už dávno utratil. Pak nezbývá nic jiného, než se s ním soudit. U notorických dlužníků pak bohužel není zárukou vrácení peněz ani vyhraný soudní spor, obvykle už nemají z čeho platit.“ Dodává Kovář.


Snil americký sen

Podobný případ se stal panu Petrovi ze středních Čech, který si za 350 tisíc koupil od známého auto americké značky. Zánovní auto si však doma v garáži moc dlouho nehýčkal. Pohodlného svezení si užíval zhruba tři měsíce, když se ozval exekutor a chtěl po něm automobil vrátit.

„Nejdřív jsem vůbec nechápal, jak po mně exekutor může chtít auto, když nikomu nic nedlužím. Teprve u právníka jsem zjistil, že jsem se vlastně stal obětí podvodu svého známého. Díky němu teď musím auto, za které jsem dal 350 tisíc, bez náhrady předat exekutorovi. Jak jsem posléze zjistil, tak kupní smlouva na věc, která je zařazena do exekuce, je neplatná.“ Stěžuje si pan Petr. Zároveň u právníka zjistil, že se svých peněz musí domáhat po původním majiteli. Ten však má na sebe vedených už 12 exekucí na více než 3 miliony a zůstává otázkou, zda mu dlužník bude mít z čeho zaplatit.

 

Počet podvodů roste

Podle exekutorů počet podobných případů rok od roku narůstá. Auta, která jsou součástí exekuce, se dlužníci snaží prodat v autobazarech, na inzerát nebo přes známé. Obvykle se jedná o velmi výhodnou nabídku, takže s rychlým prodejem není až takový problém. A pozor, tato situace může nastat u vozidel všech cenových kategorií! Jsou zaznamenány případy prodeje laciných ojetin za pár tisícovek ale i velmi luxusních a jen pár měsíců starých aut.

 

 

Prověřujte, lustrujte

„Než se rozhodnete koupit ojeté auto, pečlivě prověřte nejen to, zda není kradené, ale rozhodně nahlédněte i do Centrální evidence exekucí. Jakmile se dlužník dostane do hledáčku exekutora, dostane se jeho jméno i do této evidence.“ Upozorňuje Rostislav Kovář a dodává, že v případě pozitivního zápisu v Centrální evidenci exekucí je jasné, že dlužník nemůže se svým majetkem volně disponovat, tudíž ani nikomu prodat auto. „Ale pozor, ani tato evidence však není stoprocentní, nejsou v ní totiž zaznamenané soudní výkony, ani daňové exekuce. Navíc i záznam probíhá s jistým, byť minimálním, zpožděním. Přesto se v řadě případů může stát účinným varováním.“ Dodává Kovář.

 

 

Pár rad závěrem

Jestliže je auto podezřele levné, ihned zpozorněte. Zjistěte, zda auto není kradené, nenachází se v zahraničí nebo zda jeho majitel nemá záznam v Centrální evidenci dlužníků. Jestliže to je váš známý, poptejte se mezi lidmi, zda náhodou nemá finanční problémy. Pokud zjistíte, že se prodejce potýká s exekucemi, rozhodně mu nepomáhejte tím, že si od něj koupíte auto. Přijdete o auto i o peníze.

 
Zdroj: poradnaveritele.cz
 • Hanka 29.08.20, 20:18

  Rozbalit 1.

 • Hanka

  Bohužel i toto se v dnešní době může stát. Sama si všímám, že podobné případy jsou v poslední době čím dál častější. Myslím si, že už jen jako prevenci je dobré si svůj majetek před potenciální neoprávněnou exekucí chránit. My si například z tohoto důvodu u https://www.alphacitizen.com/cs/ založili sverensky fond.

 • Radek 14.11.21, 19:15

  Rozbalit 2.

 • Radek

  Jak se tu píše o kradeném autě, tak já si myslel, že se v dnešní době už auta nekradou. Soused ale před měsícem přišel o luxusní auto přímo před jejich vchodem. Proto jsem se rozhodnul nějak dobře zabezpečit naše auto, ale jak to udělat? Jak fungují gps trackery? Máte zkušenost?

 • Daniel 17.11.21, 00:40

  Rozbalit 3.

 • Daniel

  Gps už v dnešní době není nic spolehlivého, protože to zloděj dokáže celkem bez problému zarušit. Pokud chcete mít auto kvalitně zabezpečené, tak doporučuji pomocí rádiové jednotky, která je nezarušitelná.

 • Radek 20.11.21, 01:01

  Rozbalit 4.

 • Radek

  A jak přesně by ta rádiová jednotka měla fungovat?

 • Daniel 21.11.21, 00:20

  Rozbalit 5.

 • Daniel

  Nechal jsem si od https://www.sherlog.cz/zabezpeceni namontovat do auta aktivní rádiovou jednotku, která auto střeží nonstop 24/7. V případě odcizení okamžitě informuje operační středisko a to zase majitele. Pokud se nedovolají, tak volají pořád dokola po dobu celé pátrací akce po autě. Mají velkou úspěšnost z hlediska lokace odcizených vozidel. Mám to od nich na operák, takže platím měsíčně jen nízkou částku.

 • Anča 05.04.22, 00:39

  Rozbalit 6.

 • Anča

  To je strašné, doufám, že něco takového se nestane i nám. My ale nedávno málem o auto také přišli. Mohli za to zloději. Naštěstí s autem neodjeli, ale zmizelo nám z něj autorádio. To jsme si nakonec museli koupit nové tady odtud https://www.2din.cz/autoradia/ Bylo ale pěkně nepříjemné to řešit, no.

 • Dominika 08.04.23, 11:39

  Rozbalit 7.

 • Dominika

  Já tady z toho mám taky celkem strach. Jak mám vybrat auto, které bude opravdu prověřené a nebude mi něco takového hrozit?

 • Petra 11.04.23, 21:45

  Rozbalit 8.

 • Petra

  Pokud chcete koupit auuto nějak rozumně, tak doporučím koupit auto z bazaru, kde budete mít záruku na původ. To znamená podívat se po autě ve větším autobazaru u nás, kde ho koupíte rozumně a hlavně s jistotou kvality a původu.

 • Dominika 12.04.23, 20:23

  Rozbalit 9.

 • Dominika

  Odkud máte auto koupené vy? Nevím jestli teda objíždět bazary nebo zkoušet třeba i nějaké inzeráty...

 • Petra 20.04.23, 07:11

  Rozbalit 10.

 • Petra

  Za sebe bych vám mohla doporučit autobazar AAA auto , když se mrknete na jejich stránka https://www.aaaauto.cz/ , tak tam najdete velký výběr aut za dobré ceny. Auto si navíc můžete nechat nachystat k prohlídce na jakoukoliv pobočku.

 
Profil blogu
Profil sekce "Rozhněvaná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:58:38

Přístupů:
1473789

RSS:
Toplist