Nedělejme z našich dětí zbytečně otesánky

- Nedělejme z našich dětí zbytečně otesánky
Rubrika:  Zdravá

Nedělejme z našich dětí zbytečně otesánky

08.01.09, 08:15, autor: Petr
Aneb pitný režim našich ratolestí.

Čtenost -   Diskuze: (4
 

Jelikož mám téměř pětiletou dceru, vím jak nadlidský úkol pro rodiče je docílit u svých ratolestí toho aby se alespoň přiblížili tomu správnému množství tekutin, které by do sebe měli během dne dostat. Myslím, že nejsem sám. Když slyším nářky některých maminek nad tím jak do svých dětí nemohou dostat oběd či večeři, ale jak se miláčkům daří dodržovat pitný režim díky této jahodové limonádě, kterou jedinou  mají rádi a za den vypijí dvě až tři lahvičky,  dovolil sem si napsat těchto pár řádků.

 

Kolik by toho mělo to naše dítko vlastně vypít?

Na tuto poměrně jednoduchou otázku není zase až tak úplně jednoduchá odpověď. Hodně závisí na věku, váze způsobu stravování, sportovní aktivitě a dalších faktorech.

Obecně pro nesportující dítě platí v závislosti na věku níže uvedené množství.


*údaje pro věk 2 roky opraveny k datu 12.1.2009

Kojenec pokud je pouze kojen nepotřebuje jinou tekutinu než mléko.

 

Co by naše děti měly pít?

1. Dávejte dětem pouze kvalitní balenou stolní vodu. Nejlépe je-li označena jako kojenecká a to i v případě, že se nejedná o kojence.

2. Minerální vody obsahující do 1000 mg všech iontů mohou být jen velmi malou součástí sortimentu nápojů. Nepoužívejte minerálky s vysokým obsahem sodíku.

3. Slazené limonády z pitného režimu díťete úplně vyřaďte. Od určitého věku je díky reklamě může vyžadovat, zkuste mu rozumně vysvětlit klady a zápory sladkých limonád (viz článek Slazené limonády, nic než prázdné kalorie)

4. Ovocné džusy prodávané v maloobchodní síti také nejsou nejvhodnější. Jsou vyrobené zředěním a doslazením již jednou vylisované ovocné dřeně.

5. Bavíme-li se o nápojích tak ideálním nápojem je čerstvě vylisovaná ovocná šťáva např z pomerančů, ananasu, grepů či citronu. Štávu vždy zřeďte v poměru minimálně 1:1 s vodou. U ovocných džusů jednu poznámku. Nač získávat z ovoce jen polovinu bohatství, které skrývají. Úplně stejně jako pomerančový džus, vyrobený z čerstvého  pomeranče, osvěží vaše dítě ten pomeranč, ze kterého chcete šťávu vylisovat. Navíc potomek získá nezanedbatelné množství vlákniny. V našem článku se však bavíme o uhašení žízně, takže vše co se týká příjmu nektaru z ovoce či zeleniny je pro naše dítě vhodná varianta.

6. Nezařazujte do pitného režimu dítěte nápoje v prášku. Až na vyjímky se jedná o koncentrát cukru (většinou řepného, kyseliny citronové,barviv a dalších látek, které nápoji dodají lahodnou chuť ovoce bohužel většinou ovoce niky neviděly).

7. Pozor na kofeinové nápoje. Příjem kofeinu vyvolává návyk. Problémem není až tak kofein samotný, jako spíš ostatní látky v limonádách obsažené.

8. Vhodné je zařadit do pitného režimu čaje od 2. roku dítěte slabý černý čaj s citronem a trochou třtinového cukru, nebo ovocné čaje.

Proč ne limonády
.

To co je v případě pití slazených limonád základní neduh je velmi vysoký obsah cukrů. Kolik dáte svému dítěti kostek cukru do šálku čaje? Manželka dává jednu.
Porovnejte množství energie, ve formě jednoduchých cukrů, které svému dítěti přidáváte do nápoje s tím co vypije v nápojích zakoupených v obchodní síti.Druhým problémem jsou barviva limonád.


Zde pro názornost uvádím výňatek z textu knihy RNDr.Petra Fořta CSc. Aby dětem chutnalo

 • Čerň BN- (azobarvivo, kód E154) je zakázána v řadě zemí včetně USA a Kanady. Je spojována s dětskou hyperaktivitou
 • Košelinová červeň A - (kód E210) se používá v nápojích s malinovou příchutí. Může vyvolat alergické a nesnášenlivé reakce u astmatiků a lidí citlivých na aspirin. Látka je spojována s dětskou hyperaktivitou. V USA není použití v potravinách povoleno.

 

 • Brilantní modř - (kód E133) je považována za jednu z možných příčin hyperaktivity u dětí a podle IARC (Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny) jde o látku, způsobující rakovinu, přinejmenším u laboratorních zvířat.
 • Karamel amoniak sulfitový - (kód E150d) se používá k obarvení limonád typu Cola. Obsahuje (malé množství) 4-methylimidazolu. Podání této látky zvířatům (ovce a hovězí dobytek) způsobuje hysterii a křeče.
 • Červeň Allura AC - (kód E129), která barví " pomerančovou limonádu" byla donedávna zakázána ve Velké Británii, Švýcarsku, Švédsku a Nizozemsku.
 • Žluť SY . (kód E107), rovněž v pomerančovém nápoji, je spojována s dětskou hyperaktivitou
 • Chinolinová žluť - (kód E110), může u citlivých osob způsobit alergickou reakci, proto je zakázána v USA, Japonsku a Austrálii.

 

Závěrem něco o malé holčičce, která tak miluje dětské slazené limonády.

Na závěr snad ještě jedna z možných odpovědí mamince dvouleté holčičky, která vypije denně s velkou chutí tři malé sladké limonády, ale jíst prostě nebude.


Jestliže má vaše holčička ve dvou letech 10 kg tak její denní energetický příjem by se měl rovnat 4 000 kJ. Tento příjem by měl být mezi sacharidy (okolo 50%), tuky (okolo 35%) a bílkoviny(okolo 15%).
Příjem energie ze třech výše uvedených nápojů o velikosti 330 ml je 1790 kJ což je 44% celkového denního příjmu energie.  Jelikož se jedná o příjem pouze cukrů (jedna ze složek sacharidů), dá se říci, že příjem sacharidů, máte pro tento den vyčerpán. Závěr si udělejte sami.


Petr Duras - Centrum Vitality.    www.centrumvitality.cz

 
 • Neregistrovaný 09.01.09, 07:58

  Rozbalit 1. Jana

 • Neregistrovaný

  nevím, zda není chyba v tabulce, průměrná váha ve dvou letech 4 kg? To je pitomost, ne?

 • Neregistrovaný 09.01.09, 19:06

  Rozbalit 2. Petr Duras

 • Neregistrovaný

  ano to je chyba. omlouvám se ve dvou letech cca 10 - 12 kg což je 1250 ml na den. Díky za upozornění

 • chuolog 13.01.09, 19:25

  Rozbalit 3. pitný režim

 • chuolog

  moje dítka se naučila už odmalička pít neslazené čaje a neměli jsme nikdy problémy s kalorickými limonádami, protože o ně vůbec nebyl zájem. Trochu problém byl, když začali chodit do školky a do školy, všude je čaj slazený a spousta lidí si myslela, že na dětech šetřím :-)))

 • marcela 07.05.09, 12:02

  Rozbalit 4. váha u dítěte

 • marcela

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli je váha u holčičky 1,5 14kg v normálu. Je tak82cm veliká. V roce měla 9950 a 74cm. A kluk má 142cm a 48cm. Jsme s manželem dost velcí a s váhou taky bojujem díky M.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1201099

RSS:
Toplist