Náhodné prověrky ojetin potvrdily záměrné zkreslování jejich skutečného stavu

- Náhodné prověrky ojetin potvrdily záměrné zkreslování jejich skutečného stavu
Rubrika:  Rozhněvaná

Náhodné prověrky ojetin potvrdily záměrné zkreslování jejich skutečného stavu

16.06.10, 07:42, autor: LadyAnn
Společnost Auto AZ Consutling provedla ve spolupráci se společností Cebia u několika ojetých vozů, které byly vybrány zástupci médií, porovnání skutečného a inzerovaného stavu.

Čtenost -   Diskuze: (4
 

                  Výsledek těchto prověrek jasně potvrzuje pokračující trend záměrného zkreslování a manipulování s informacemi o vozidlech při jejich prodeji. Čtyři z osmi prověřených vozů mají podle zjištění Auto AZ Consulting při prohlídkách a s ověřením pomocí systému Cebia prokazatelně stočený tachometr, některé o více než 100 000 km. U jedné Škody Octavia se dokonce prokázala vícenásobná úprava ujetých kilometrů za dobu jejího provozu. U dvou dalších vozidel z dovozu sice nelze manipulaci se stavem tachometru doložit, ale jejich aktuální technický stav odpovídá více než dvojnásobku udávaných kilometrů. Jedním z nich je Citroën C5 z operativního leasingu, který v prvních dvou letech najel 120 tisíc km. V následujících třech letech provozu najel dohromady už jen dalších 10 tisíc km. „Automobil, který ujede 60 tisíc kilometrů ročně v prvních dvou letech, zpravidla nejezdí poté u stejného majitele již jen tři a půl tisíce kilometrů ročně,“ informuje Aleš Zich ze společnosti Auto AZ Consulting. Jednoduchým propočtem průměrného ročního nájezdu lze tedy odvodit pravděpodobný skutečný nájezd tohoto vozu na zhruba 300 000 km, čemuž dle prověření Auto AZ Consulting odpovídá i jeho skutečný stav. Laik by však tuto skutečnost pravděpodobně neodhalil. Z takovýchto manipulací vyplývá pro nového majitele mnoho možných finančních i bezpečnostních rizik. Ojetina s najetými 250–300 tisíci km je na pokraji své životnosti a nelze s jistotou odhadnout, jaká závada může nového majitele brzy postihnout. „Potíž je ale právě v tom, že o této skutečnosti nic nevíte. Pokud vám třeba praskne rozvodový řemen při předjíždění, může mít takové zanedbání údržby fatální následky. Přitom jste do té doby žili v dobré víře, že podle stavu počítadla kilometrů máte na tento úkon ještě dost času,“ upozorňuje Aleš Zich.

 

 

                       Velmi často dnes uvádí autobazary u většiny inzerovaných vozidel servisní knížku. Dlouhodobá praxe i výsledky tohoto průzkumu ukázaly, že většina servisních knížek je vedena nejdéle do doby skončení záruky na automobil. Někdy dokonce chybí servisní záznamy úplně a servisní knížka je nevyplněná. „Taková servisní knížka je pak v podstatě k ničemu. Tento fenomén je dnes bohužel velmi rozšířený a náš průzkum to potvrdil,“ říká Aleš Zich. Pouze dvě vozidla z osmi prověřovaných měla servisní knihu řádně vedenu do doby prodeje a stav najetých kilometrů odpovídal skutečnosti.

 

 

                        Při prověrce pracovníkem Auto AZ Consulting byly u několika vozů zjištěny opravy a lakování vnějších dílů karoserie, které nikdo z prodejců nepřiznal předem. U jedné Octavie, která měla zároveň i stočené kilometry přibližně o 120 000 km, byly zjištěny známky po rovnání nosných částí karoserie. Ani takto rozsáhlé poškození nebylo předem přiznáno, dokud na něj pracovník Auto AZ Consulting výslovně neupozornil. „Výsledky těchto prověrek i naše dlouhodobé zkušenosti z praxe jasně ukazují, že vybírat automobil v českém autobazaru bez komplexního prověření zkušeným odborníkem, bez ověření kilometrového nájezdu a dalších skutečností například z databází společnosti Cebia je vysoce rizikové a může znamenat nemalé finanční ztráty pro kupujícího,“ uzavírá Aleš Zich z Auto AZ Consulting.

 

                  
                  

                  Jak se v praxi vyhnout problémové reklamaci:               1. Nechat si vždy technický  stav ojetého vozu před koupí pečlivě prověřit od nezávislého odborníka.


               2. Kupovat ojetiny jen u ověřených autobazarů, v ideálním případě přímo od dealerů nových vozů s vlastním servisním zázemím.


               3. Zjistit si a pečlivě prověřit servisní historii kupovaného vozu a soulad se servisní knížkou včetně její pravosti.


               4. Pokud někdo nerad čte smlouvy nebo jim příliš nerozumí, vyplatí se nechat si smlouvu před podpisem zkontrolovat od nezávislého odborníka či právníka.

 
Zdroj: TZ
 • Ivoš 08.10.21, 01:35

  Rozbalit 1.

 • Ivoš

  Kde se podívat po ojetém autě, které bude v pořádku? Jakou máte osobní zkušenost?

 • Radek 16.10.21, 02:04

  Rozbalit 2.

 • Radek

  Jezdil jsem po všech čertech a chtěl jsem koupit co nejlepší auto. Po tom, co jsem objel v Praze skoro všechny bazary, jsem vybral auto z programu škoda plus u autorizovaného prodejce.

 • Ivoš 19.10.21, 23:54

  Rozbalit 3.

 • Ivoš

  Takže jste auto tedy koupil od prodejce z Prahy? Mohu se zeptat kde přesně prosím jste to auto nakonec koupil?

 • Radek 21.10.21, 16:26

  Rozbalit 4.

 • Radek

  Koupil jsem ojeté auto od prodejce https://www.autoopat.cz/ojete-vozy-skoda/ , který má v Praze několikapatrovou budovu, kde má ojetá auta. Dá se tam vybrat, mají tam opravdu pěkné a prověřené vozy. Líbil se mi hlavně i jejich přístup, nikdo na mě netlačil a měl jsem času, kolik jsem potřeboval.

 
Profil blogu
Profil sekce "Rozhněvaná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:58:38

Přístupů:
1008630

RSS:
Toplist