Náhlé změny počasí útočí na naši imunitu

- Náhlé změny počasí útočí na naši imunitu
Rubrika:  Zdravá

Náhlé změny počasí útočí na naši imunitu

30.03.16, 07:45, autor: Černovláska
Náhlé klimatické změny v posledních několika týdnech zkouší zdraví nejen těch, jejichž imunita je oslabená dlouhou zimou, ale dostává zabrat i organismus jinak zdravých jedinců. Jak se bránit všudypřítomné chřipkové epidemii a zlepšit si odolnost?

Čtenost -   Diskuze: (17
 

Problémy s oslabenou imunitou si pravděpodobně zažil každý z nás. Přestože se většinou nejedná o kdovíjak závažné onemocnění, následky jsou minimálně nepříjemné. A to ať už se projevují častým střídáním nemocí, únavou či podrážděním. Samotné projevy postiženým jedincům však často brání v tom, aby docílili zlepšení. Jde o začarovaný kruh, který bohužel jedna či dvě pilulky denně nespraví, ať už si reklamní triky a marketingové tahy výrobců léků a vitaminových preparátů říkají, co chtějí. Ty můžou sice posloužit jako podpůrný prostředek, na oslabenou imunitu je však nutno nahlížet celostně.Pohyb a strava

Někomu by se mohlo zdát, že se snad jedná o přehnaně proklamované klišé, zdravý životní styl je ale fakt, který se pozitivně projevuje nejen po fyzické a duševní stránce, ale hraje obrovskou roli i po stránce zdravotní. Alespoň to vyplývá z nedávného průzkumu odborníků z Orthopaedics & Sports Medicine v New Yorku. Ti tvrdí, že pravidelným sportováním v zimě je nejen možné značně posílit imunitu organismu, ale dokonce i bojovat proti zánětům. U těch, kteří holdují sportu, je navíc často lehčí průběh případných onemocnění. Není však zapotřebí průzkumů, abychom věděli, že lidské tělo se k nám bude chovat tak, jak se chováme my k němu. Je sice známo, že hlavně fitness centra zažívají vždy největší boom v období ledna, se změnou přístupu to ale bohužel často nemá co dělat. „Ve většině případech se jedná jen o krátkodobé záchvěvy chtíče po lepší postavě. Vždy na začátku nového roku zaznamenávám až padesáti procentní nárůst návštěvníků, po několika týdnech to ale upadá. Jen hrstka z nich se do toho vážně opře a ti u toho pak vydrží napořád.“, říká fitness trenér a výživový poradce z jedné z pražských posiloven Pavel. 

 

Faktem však zůstává, že v současné době, kdy je obezita opravdovou celosvětovou hrozbou, je nutnost změny životního stylu přímo alarmující. Proto existuje i několik programů financovaných zdravotními pojišťovnami, které se své klienty snaží nasměrovat na lepší a zdravější cestu. Můžeme například zmínit projekt Změním se Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky, do kterého každoročně probíhá konkurz pro pojištěnce. Vybraní jedinci budou mít příležitost výrazně zlepšit svůj stav. Koučem celého projektu není nikdo jiný než přední český výživový poradce Petr Havlíček.

 

Avšak jako vše, ani budování imunity není zcela jednoduché. A pravda, začít sportovat pravděpodobně nestačí. Pokud budeme vydávat velké množství energie, musíme myslet i na to, kde tu energii opět načerpáme. Základní znalosti o potravinách a makroživinách jsou zde naprosto zásadní. Strava může být nástroj k tomu, abychom docílili vysněné postavy. Zároveň však musí být i nástrojem k tomu, abychom tělu dopřáli vše, o co ho během každodenního shonu připravujeme. Na to je hlavně třeba myslet během sestavování jídelníčku.

 

 


K multivitaminovým preparátům

Jak již bylo řečeno, vitaminy nic nezkazíme. Aby však nahradily vše ostatní, to je zcela nemyslitelné. Faktem navíc zůstává, že pokud budeme vitaminy čerpat z přírodních zdrojů, žádné výživové doplňky pravděpodobně nebudou vůbec třeba. Můžeme si jimi však pomoci například u dětí, které často z rozmaru nejedí to či ono.

 

 


Otužování

Prospěšnost otužování nám rodiče vštěpovali již od dětství. A nedělali to nadarmo. Tento, pro mnohé, krutý způsob zvyšování obranyschopnosti organismu má fakty podložené kořeny. Lékařské průzkumy například uvádí, že otužované děti jsou až třikrát méně nemocné. Otužovat se můžeme například každodenním sprchováním studenou vodu, daleko příjemnější je však návštěva sauny, kterou je dobré do harmonogramu zařadit alespoň dvakrát týdně. Sauna navíc prokazatelně zlepšuje činnost dýchacích cest, eliminuje svalová onemocnění a chřipková epidemie si na milovníky sauny přijde zřídka.

 
Zdroj: TZ
 • Lenka 04.10.16, 13:05

  Rozbalit 1. Hlíva

 • Lenka

  S imunitou bojuju už od malička. Na doporučení mé lékárnice jsem začala brát tobolky Imunit Hlíva ústřičná 800mg. Beru každý den dvě tobolky a teď jsem zdravá jako řípa :-)

 • Miladka 30.10.19, 19:19

  Rozbalit 2.

 • Miladka

  Já se teda většinou s nachlazením a celkově nemocemi spojenými se změnou počasí snažím bojovat přírodní cestou. Jsem ale velmi ráda, že zmiňujete to saunování, protože z vlastní zkušenosti můžu říct, že to opravdu pomáhá. Minulý rok jsme si doma nechali udělat saunu od https://www.dyntar.cz/ a je pravda, že hlavně na podzim jsem ji využívala opravdu hodně. Jak to tak vidím, tak až na mě letos zase příjde nějaké to nachlazení, tak to budu řešit tak, že se zase zavřu do sauny. :-)

 • Marcela 03.12.21, 23:02

  Rozbalit 3.

 • Marcela

  Jak pečujete o svoji imunitu? Docela by mě zajímalo, jak se v této době držet s imunitou na dobré úrovni?

 • Blanka 05.12.21, 16:26

  Rozbalit 4.

 • Blanka

  Opravdu důležité pro správnou imunitu je žít zdravě. Já se však chci opravdu chránit, protože v této době je to velmi důležité. Proto jsem toho hodně nastudovala a začala jsem si kupovat doplněk stravy, který obsahuje Právenku latnatou. Ta prý dokáže i chránit tělo proti covidu, ale hlavně dokáže vybudovat silnou imunitu proti virovým onemocněním

 • Marcela 07.12.21, 22:46

  Rozbalit 5.

 • Marcela

  Kde ten doplněk stravy kupujete prosím?

 • Blanka 08.12.21, 22:42

  Rozbalit 6.

 • Blanka

  Kupuji si doplněk stravy IMUNworld, který najdete na stránkách herbalworld .cz Mají tma pak případně i větší a výhodnější balení. Dávám si 3 x za den jednu kapsli vždy po jídle.

 • Jiřina 18.03.22, 23:26

  Rozbalit 7.

 • Jiřina

  Co si myslíte o doplňování vitamínu C z hlediska lepší imunity? Myslíte si, e je ho potřeba doplňovat pravidelně pro lepší imuniu?

 • Terezka 27.05.22, 10:24

  Rozbalit 8.

 • Terezka

  Jsem docela ráda, že zmiňujete to saunování. Co vím, tak to je na posílení imunity opravdu skvělé. Sama to vidím například na sobě. Od té doby, co jsme si asi před rokem přes https://www.svetrelaxu.cz/ pořídili saunu k nám domů jsem se zbavila hodně zdravotních problémů. Dřív jsem například často trpěla na respirační problémy. Od té doby co se ale pravidelně saunuji od toho mám pokoj.

 • Katka 19.06.22, 16:55

  Rozbalit 9.

 • Katka

  Na imunitu je určitě dobré si dávat pozor. Já se ji snažím posilovat hlavně přes podzim a zimu. Myslím si, že v tomto období je to nejdůležitější. Co se mi hodně osvědčilo je například astragalus, viz https://zivotavyziva.cz/astragalus/ Znáte to? Jestli ne, tak bych určitě doporučila vyzkoušet. :)

 • Tereza 09.09.22, 00:30

  Rozbalit 10.

 • Tereza

  Které vitamíny dle vašeho názoru mají nejlepší vliv na posílení imunity?

 • Jitka 15.09.22, 21:03

  Rozbalit 11.

 • Jitka

  Já se snažím žít zdravě a tělu vitamíny pravidelně doplňovat. Začala jsem si kupovat liposomální vitamíny D3 + E + K2 + A , díky kterým mám dostatečně posílenou imunitu a moje tělo je tak chráněno proti nemocem.

 • Tereza 18.09.22, 12:33

  Rozbalit 12.

 • Tereza

  To je teda přímo nějaký doplněk stravy co jste si koupila?

 • Jitka 21.09.22, 22:41

  Rozbalit 13.

 • Jitka

  Ano, koupila jsem si v podstatě multivitamín s liposomálním vstřebáváním https://enerex-vitaminy.cz/profivit/33-lipo-deka-250ml.html

 • Dominika 22.11.22, 20:21

  Rozbalit 14.

 • Dominika

  Prosím co všechno děláte pro správnou imunitu?

 • Tereza 23.11.22, 06:43

  Rozbalit 15.

 • Tereza

  Já se celkově snažím žít zdravě a hlavně se snažím taky zdravě jíst a doplňovat všechny potřebné vitamíny a minerály. Začala jsem si kupovat a pravidelně užívat tkáňové soli, které jsou pro správnou činnost organismu velmi důležité.

 • Dominika 24.11.22, 01:32

  Rozbalit 16.

 • Dominika

  Jaké tkáňové soli? Co to prosím má přesně být?

 • Tereza 25.11.22, 06:30

  Rozbalit 17.

 • Tereza

  Asi bude nejlepší, když se podíváte sama https://www.letokruh.com/tkanove-soli/ Dělá se jich několik, takže můžete zkoušet.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1841633

RSS:
Toplist