Psychologové z britské Keele University zjistili, že nadávání opravdu může tišit bolest. Tým Richarda Stephense, Johna Atkinse a Andrewa Kingstona se zkoumali, zda existuje nějaká spojitost mezi nadáváním a fyzickou bolestí.
"Nadávání lidstvo provází celá staletí a je to takřka univerzální lingvistický fenomén. Aktivují se při něm centra emocí v mozku a zdá se, že je produkováno hlavně pravou hemisférou. Většina řeči přitom přichází z hemisféry levé. Náš výzkum ukázal na jeden možný důvod, proč se nadávání vyvinulo a rozšířilo," tvrdí Stephens.
Studie zahrnovala 64 dobrovolníků, kteří měli držet ruku v ledové vodě tak dlouho, jak to zvládnou. Přitom si směli od srdce zanadávat. Pak experiment opakovali s jedním velmi rozšířeným slovíčkem.
Ukázalo se, že lidé jsou schopni překonat nepříjemný pocit mnohem déle, když přitom mohou nadávat. Jejich práh bolesti se zvyšuje.
"Je jasné, že nadávání budí nejen emocionální odezvu, ale i fyzickou. To nám pomáhá pochopit, proč se nadávání vyvinulo a přežilo až dodnes," dodává Stephens.
V této anketě jste již hlasovali.
Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.
Aneta 26.10.24, 18:25
1.
Je zajímavé, že i vědci to fakt potvrdili, že nadávání může pomoci ulevit od bolesti. Myslím že nadávání někdy pomůže i mně :D Každý máme ale své metody, jak zvládat stres. Někdy pomůže pár „vypuštěných“ slov, jindy mi pomůže něco jemnějšího. Sama jsem zjistila, že mi hodně pomáhá přírodní doplněk, jako Krupa Kratom z https://www.adamkrupa.cz/ .Vždy mi dodává klid a pohodu během náročných dnů. Někdy je to v práci fakt des. Díky němu zvládám stres lépe :)