Na přezutí pneumatik je nejvyšší čas

- Na přezutí pneumatik je nejvyšší čas
Rubrika:  Praktická

Na přezutí pneumatik je nejvyšší čas

27.10.10, 00:00, autor: LadyAnn
Výměnu letních pneumatik za zimní by řidiči již neměli odkládat, současné počasí i předpověď pro další období plně odpovídají podmínkám vhodným pro zimní pneumatiky. Ty zaručují vyšší bezpečnost nejen na sněhu a náledí, ale i za sucha při teplotách pod 7 °C. Pozornost je potřeba věnovat i hloubce dezénu zimních pneumatik.

Čtenost -   Diskuze: (9
 

Ačkoli letošní absence teplého babího léta mohla řidiče přimět k tomu, aby svůj automobil připravili na zimu v dostatečném předstihu, ukazuje se, že pro řadu z nich se jako již tradičně stane signálem pro přezutí pneumatik až první sníh. Přitom počasí, které v současné době v České republice panuje, již odpovídá podmínkám, za kterých jsou zimní pneumatiky doporučovány. „Pro použití zimních pneumatik není rozhodujícím faktorem sníh, ale teplota. Pod 7 °C totiž letní pneumatiky vykazují výrazně horší výkonnostní parametry než zimní pneumatiky. To je způsobeno tím, že měkčí běhounová směs použitá u zimních pneumatik si zachovává svou přilnavost při nižších teplotách,“ vysvětluje Boris Tománek, Marketing & PR Manager společnosti Goodyear Dunlop Tires. Použití vhodných pneumatik během zimního období má výrazný vliv na bezpečnost. I za sucha při teplotě 0 °C je rozdíl v brzdné dráze zimní a letní pneumatiky 3 m, při -10 °C je to 7 m a při -20 °C dokonce 12 m. Na sněhu a náledí se tento rozdíl ještě zvětšuje.I v dnešní době se vyskytuje řada řidičů, kteří používají celoročně letní pneumatiky. Jejich hlavním argumentem je, že jezdí ve městě, kde podle jejich názoru nejsou zimní pneumatiky potřeba. 
„Přejdeme-li argument o výrazně horší výkonnosti letních pneumatik za nižší teploty, na který tito řidiči evidentně nereflektují, pak doufáme, že jejich rozhodování ovlivní zkušenost z loňské zimy, kdy skutečné zimní podmínky panovaly i v největších městech České republiky,“ dodává Boris Tománek. Od listopadu 2009 do března 2010 například v Praze ležela souvislá sněhová pokrývka 70 dní, v Brně 68 a v Ostravě dokonce 71 dní. Její maximální výše dosáhla v Praze úctyhodných 38 cm, v Brně 29 cm a v Ostravě 32 cm.U zimních pneumatik by řidiči měli věnovat zvýšenou pozornost hloubce jejich dezénu, která by neměla klesnout pod 4 mm. Je to jednak proto, že v úsecích označených dopravní značkou „Zimní výbava“ je tato hloubka stanovena jako minimální přípustná, ale hlavně kvůli bezpečnosti. „Zimní pneumatika s hloubkou dezénu 6 mm má v porovnání s novou zimní pneumatikou o 20 % delší brzdnou dráhu na sněhu. Při hloubce dezénu 4 mm je tato brzdná dráha delší dokonce o 50 %,“ objasňuje Boris Tománek. 

 
Zdroj: TZ
 • Daniel 25.09.21, 02:31

  Rozbalit 1.

 • Daniel

  Které zimní pneumatiky jsou opravdu spolehlivé na sněhu, a které pneumatiky dlouho vydrží a neodchází jim vzorek.

 • Roman 27.09.21, 00:17

  Rozbalit 2.

 • Roman

  Vybrat si dobou pneumatiky je opravdu důležité, protože to v některých případech dokáže i zachránit život.

 • Daniel 27.09.21, 22:46

  Rozbalit 3.

 • Daniel

  No ale podle čeho tedy vybírat kvalitní pneumatiky a ještě i za dobrou cenu?

 • Roman 30.09.21, 11:19

  Rozbalit 4.

 • Roman

  Hele já vždy řeším rychlostí index, spotřebu paliva a hlučnost. To vše najdete na štítku pneumatiky. Jinak pneu jsem kupoval od pneumatiky.cz , kde najdete perfekntí ceny a hlavně tam nemaji staré pneuamtiky.

 • Táňa 01.12.21, 01:28

  Rozbalit 5.

 • Táňa

  No, můj manžel pneumatiky přezouvá doma. Vzhledem k tomu, že se v autech vyzná, tak mi nedělá problém to nechat na něm. Má k tomu veškeré potřebné nářadí. Dokonce si před časem koupil i takové dva malé kompresory z https://www.svarecky-kukly.cz/kompresory-2 Ten jeden z nich je prý na nafukování pneumatik úplně ideální. Takovou věc se prostě hodí mít doma... Nebo spíš v garáži.

 • Lukáš 14.02.22, 15:47

  Rozbalit 6.

 • Lukáš

  Máte prosím pěkně zkušenost, jak vybrat nová kvalit kola na auto? Někde jsem četl, že hodně záleží na kvalitě slitiny? Že se snad kola mohou i pokroutit?

 • Daniel 16.02.22, 23:23

  Rozbalit 7.

 • Daniel

  Je to pravda. Pokud chcete koupit kvalitní kola, tak je opravdu dobré je vybrat z kvalitní slitiny. Někdy se totiž u nekvalitnějších kol může stát, že se vám po jedné sezoně začnou kroutit a to fakt nechcete. Navíc bez problémů koupíte kvalitní kola do desítky.

 • Lukáš 20.02.22, 23:47

  Rozbalit 8.

 • Lukáš

  Hodně mluvíte o kvalitních kolech, ale podle čeho mám vybrat kvalitu? Jak si ji pohlídat, dá se to na kolech nějak poznat?

 • Daniel 22.02.22, 22:46

  Rozbalit 9.

 • Daniel

  Pokud tomu takhle nějak moc nerozumíte, tak mohu tedy doporučit se podívat do obchodu aluapneu.cz , kde prodávají jen kvalitní kola z kvalitní slitiny od známých značek.

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1298297

RSS:
Toplist