Můj muž je závislý na hazardu

- Můj muž je závislý na hazardu
Rubrika:  Rozhněvaná

Můj muž je závislý na hazardu

07.07.14, 09:23, autor: Valerie
Můj manžel se mi přiznal, že už asi 3 roky sází na sportovní výsledky a dostal se do dluhů. Chtěl se vyrovnat svým kamarádům, kteří vydělávají hodně peněz, tak to zkoušel nejdřív v kurzových kancelářích, potom začal sázet přes internet. Mé okolí mě tlačí, abych ho opustila, jeho přátelé a příbuzní mi říkají, abych ho naopak ještě podržela, že to teď potřebuje....

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Dobrý den,

můj manžel se mi přiznal, že už asi 3 roky sází na sportovní výsledky a dostal se do dluhů. Chtěl se vyrovnat svým kamarádům, kteří vydělávají hodně peněz, tak to zkoušel nejdřív v kurzových kancelářích, potom začal sázet přes internet. Mé okolí mě tlačí, abych ho opustila, jeho přátelé a příbuzní mi říkají, abych ho naopak ještě podržela, že to teď potřebuje. U mě samotné se pocity střídají a nevím, co mám dělat. Nejdřív jsem byla naštvaná, uvažovala jsem o rozvodu, ale pak jsem pochopila, že tím, že se mi přiznal, vlastně prosil o pomoc.
Nevím ale, jak bych mu mohla pomoci. Jak poznám, jestli je závislý a jak moc? Kde najdu více informací? Když
byl doma (někdy i 2−3 týdny), nikam nechodil, nebyl nervózní a normálně se mnou komunikoval. To přestalo před několika měsíci, když začal vysedávat u počítače.

Děkuji, Markéta

 

 

Dobrý den, Markéto,

oceňuji Vaši otevřenost, se kterou píšete o těžké situaci, ve které se nacházíte Vy a zřejmě i Vás manžel. Ač to někdy nevypadá, i ze sázení na sportovní výsledky formou kurzových sázek se může stát zhoubný návyk. V dnešní době, kdy se sázení přesouvá na internet, je pak ještě těžší tomuto nutkání čelit, protože sázky jsou dostupné v podstatě nonstop, a to v jakémkoliv prostředí, doma i v práci. Posuzovat závažnost závislosti je na dálku těžké. Někdo může vykazovat silné znaky závislosti, ale minimum dalších dopadů, jako jsou dluhy nebo psychické potíže, někdo po několika hrách může spadnout do nebezpečné spirály dluhů a snah o jejich zamaskování. Určitým vodítkem mohou být krátké dotazníky, které můžete najít např. na gambling.podaneruce.cz.


Píšete, že se Váš muž k celé věci přiznal, možná pod tíhou dluhů. To je vlastně dobrý signál, protože to může znamenat, že už mu celá věc přerůstá přes hlavu a hledá pomoc. Je pochopitelné, že Vy sama váháte, jak se k celé věci postavit. Je také přirozené, že jste byla naštvaná i že jste po nějaké době začala více vnímat to, že Váš manžel potřebuje především pomoci. Nyní byste ráda věděla, co máte dělat a získala více informací.

Nechci vVás zklamat, ale žádná univerzální rada, jak dál postupovat, bohužel neexistuje. Vždy záleží na konkrétní situaci, v jakém stavu je Váš manžel a jak je motivovaný sám se sebou něco dělat. Také záleží na tom, co Vy sama chcete do pomoci investovat. I proto se vyplatí celou situaci s někým probrat. Podle toho, co píšete, to vypadá, že už nějaká diskuse v rodině proběhla. Nyní můžete zkusit oslovit i někoho, kdo se hráčstvím a jeho léčbou zabývá profesionálně. V ČR se začínají objevovat adiktologické (AT) ambulance nebo drogové poradny, kde se této problematice věnují. Jejich kontakty naleznete na výše zmíněném webu nebo na stránce www.drogy-info.cz. Můžete tyto služby nejprve kontaktovat např. pouze Vy sama a v klidu si rozmyslet, kam až jste ochotna při pomáhání zajít, a kam ne. Další možností, která se vztahuje více k Vašim úvahám o setrvání ve vztahu s manželem, je kontaktovat manželskou a rodinnou poradnu (kontakty na www.amrp.cz). V ní můžete celou věc probrat i stran vašeho dalšího fungování jako rodiny.

Markéto, přeji Vám, abyste v celé situaci našla cestu, která pro Vás bude co nejpříznivější.

 

Jakub Černý, psycholog a pracovník Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti

 

 
 
Profil blogu
Profil sekce "Rozhněvaná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:58:38

Přístupů:
1473775

RSS:
Toplist