Miro Žbirka: "Černý květ se mocipánům nelíbil, tak byl nakonec bílý!"

- Miro Žbirka: "Černý květ se mocipánům nelíbil, tak byl nakonec bílý!"
Rubrika:  Kulturní

Miro Žbirka: "Černý květ se mocipánům nelíbil, tak byl nakonec bílý!"

27.01.09, 08:46, autor: Černovláska
Slovenský zpěvák Miroslav "Meky" Žbirka (56) to v dobách totality neměl lehké. Aby uspokojil cenzory a zavřel jim ústa, musel změnit některá slova ve svých písničkách. Teprve pak mohl na pódium. Zpěvák dodnes vzpomíná, jak musel za dob minulého režimu měnit texty svých nejpopulárnějších písniček.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Skladba Biely kvet se kupříkladu takhle jmenovat vůbec neměla. Zpívalo se v ní o černém květu, ale tehdejším mocipánům se potemnělá barva okvětních lístků zdála příliš deprimující a nepoplatná tehdejší době.


Stejně tak i v Atlantídě se měnila slova. Původní kříže vln nahradily sloupy vln. Kříže do tehdejší společnosti zkrátka nepatřily. Refrén této balady proto zní: "Len more cez brány čias ženie na brehy stĺpy vĺn..."


Právě Atlantídu podle některých hudebních kritiků připomíná i další Žbirkův hit s názvem Čo bolí, to prebolí. "Vykradl" snad "Meky" svou Atlantídu?
"Je mnohem lepší vykrást sám sebe, než někoho jiného. Ale v případě úspěchu této písničky to nechci vůbec řešit. Písnička může mít sourozence, tedy být z podobného těsta, ale byla by velká škoda, kdybych ji nenapsal. Věci se nejlépe hodnotí, když je potvrdí sám život," zamýšlí se Miroslav Žbirka.Kritikům vytřel zrak
V době, kdy se Žbirkova píseň Čo bolí, to prebolí začala hrát v rozhlase, vyjádřil se jistý kritik v recenzi, že si neumí představit, jak by tato skladba mohla bodovat v hitparádách. Za pár týdnů se stala velkým hitem a v rádiích se hraje dodnes.Dost bylo cestování...

Již řadu let žije se svou rodinou v Praze. Kvůli nedostatku volného času nemá Žbirka tolik času na rodinu, kolik by si přál. Dokonce by rád omezil i cestování, které ještě před pár lety miloval.
"Zprotivilo se mi. Moc rád bych ho omezil, abych měl více času na věci, které mě zajímají. Tedy na komponování skladeb a na rodinu. Snad se mi už konečně podaří být doma častěji," přeje si Meky.Ten, co porazil Gotta
Miroslav Žbirka pochází ze smíšeného manželství, jeho maminka je z Anglie, tatínek ze Slovenska. Zpěvák proto své písně velmi často zpívá v obou jazycích svých rodičů.
Žbirka spoluzaložil skupinu Modus. S ní v roce 1977 získal spolu s Jánem Lehotským a Marikou Gombitovou zlatou Bratislavskou lyru za píseň Úsmev.


Spolu s Lacem Lučeničem v roce 1981 Modus opustili a založili skupinu Limit, se kterou se Meky vydal na sólovou dráhu. V roce 1982 se stal prvním československým Zlatým slavíkem ze Slovenska. Po Waldemaru Matuškovi byl teprve druhý, kdo dokázal porazit Karla Gotta.


Jeho nové výběrové album Like A Hero - The Best Of Miro mělo původně vyjít jen v Německu. Nakonec se ale této kolekce anglicky zpívaných skladeb dočkali také posluchači v Česku i na Slovensku. Cédéčko se na pultech obchodů objevilo v listopadu loňského roku.

 

 

ANKETA: Miro Žbiro?


Celkem: 16 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

Zdroj: Korzo, FOTO: Korzo
 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
1400491

RSS:
Toplist