Minerální vodu? Dobře, ale jakou?

- Minerální vodu? Dobře, ale jakou?
Rubrika:  Zdravá

Minerální vodu? Dobře, ale jakou?

06.01.09, 07:17, autor: Petr
Podle čeho vybírat balenou vodu? Poradíme vám.

Čtenost -   Diskuze: (3
 

Také stojíte v hypermarketu v uličce s balenou vodou a nestačíte se divit množství značek, které jsou vám nabízeny? Rozhodování o tom, která voda je pro mne ideální to je hotová věda. Při bližším pohledu na složení jednotlivých vod zjistíte, že ne každá obsahuje minerály a když už minerály obsahuje tak v naprosto jiných poměrech.

 

Zkusme si nabídku balených vod trochu rozebrat:

Kojenecká voda

je vhodná nejen pro přípravu kojenecké stravy, ale také k dlouhodobému pití. Jeden litr smí mít maximálně 500 mg minerálních látek a pouze do 10 mg dusičnanů.Obsah sodíku v kojenecké vodě smí být do 20 mg/l. Je to jediná balená voda, která se nesmí jakkoli upravovat s vyjímkou sycení oxidem uhličitým.
V obchodní síti se prodávají např. tyto druhy: Fromin kojenecká, Horský pramen,Toma Natura kojenecká.Pramenitá voda
dříve byla tato voda označována jako voda stolní. Stejně jako kojenecká voda pochází z přírodního zdroje a kromě oxidu uhličitého se do ní nesmějí přidávat žádné jiné látky. Vodu lze však dodatečně upravovat v případě že obsahuje větší množství například železa.
Do této kategorie patří například: Rosana, Aquila,Toma Natura pramenitá, Rajec,Bonaqua

Pitná voda
stáči se z jakéhokoli vodárenského zdroje to znamená z podzemního zdroje, ale také z vodárny. Její značná část není o nic lepší než ta, která vám teče doma z kohoutku. Mohou se do ní externě přidávat mierální látky jako je vápník, hořčík,sodík atd. Potom, ale musí být na obalu uvedeno seznam uměle dodaných látek se slovním spojením mineralizovaná pitná voda.Minerální voda

vody z hlediska obsahu minerálních látek rozdělujeme na:

 • slabě mineralizovaná s obsahem rozpustných látek od 50 do 500 mg/l - Dobrá voda 107,6 mg/l
 • středně mineralizovaná s obsahem rozpustných látek od 500 do 1500 mg/l Koruní 969 mg/l, Magnesia 1220 mg/l, Mattoni 767 mg/l,Ondrášovka 1039 mg/l
 • silně mineralizovaná s obsahem rozpustných látek od 1500 do 5000 mg/l  - Aqua Bohemica 2397 mg/l, Hanácká Kyselka 2984 mg/l, Poděbradka 2052 mg/l
 • velmi silně mineralizovaná s obsahem rozpustných látek  vyšším než 5000 mg/l


Voda ke každodennímu používání by měla mít do 500 miligramů na litr. Hasit žízeň není dobré středně mineralizovanými vodami ani vodami s vyšším obsahem minerálních látek. Tyto vody by měly být spíše doplňkem pitného režimu maximálně půl litru za cca dva dny nebo krátkodobě po konzultaci s lékařem. Problémem u minerálních vod je vstřebatelnost minerálních látek z vody. Naše tělo je schopno vzít si cca 1/3 minerálních látek obsaženou ve vodě. Zbytek zůstává nevyužit a je z těla vyloučeno močí. Pokud je minerálů v těle nadbytek tak se ukládájí (ledvinové kameny).Oxid uhličitý se do balených vod nepřidává pouze kvůli chuti, ale také z důvodu konzervace vody. Přidáním oxidu uhličitého do vody se zpomaluje množení bakterií. Dlouhodobé pití sycených vod zatěžuje organismus a také díky tlaku oxidu uhličitého na žaludeční stěny, dochází k rychlejšímu trávení potravy a tím i k rychlejšímu pocitu hladu, proto pozor při redukční dietě.Složení některých minerálních vod zde.

Pro názornost uvádím tabulku hodnot, které jsou Národním referenčním centrem pro pitnou vodu uváděny jako ideální pro dlouhodobé používání.

 


Optimální obsah
Vápník Ca..................... 40 - 70 mg/l (minimálně 30 mg/l)
Hořčík Mg...................... 20 - 30 mg/l (minimálně 10 mg/l)
Sodík Na....................... 5 - 25 mg/l
Draslík K....................... 1 - 5 mg/l
Chloridy CI..................... méně než 50 mg/l
Sírany SO4..................... méně než 50 mg/l
Hydrogenuhličitany HCO3... 100 - 300 mg/l
Fluoridy F....................... 0,1 až 0,3 mg/l
Dusičnany NO2................ méně než 10 mg/l
Rl - rozpustné látky........

150 - 400 mg/l

 

 

 

 

 

 

Pro úplnost množství minerálních látek vzhledem k denní doporučené dávce minerálů při vypití 3 litrů minerální vody. Z tohoto množství je reálně viužita maximálně  1/3 zbytek tělo nedokáže využít a je z těla vyloučeno močí.

 

 

 

Pro koho je minerální voda vhodná a pro koho neZcela vyhnout minerálním vodám by se měli zejména lidé s vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce, jater a ledvin. Vody s vyšším podílem minerálů naopak mohou být vhodné pro ženy v menopauze a těsně po ní. Tyto ženy jsou ohroženy osteoporózou z nedostatku vápníku. Vybírat by si měly minerálky nejen s dostatkem vápníku, ale také s dostatkem hořčíku, který jeho vstřebávání výrazně ovlivňuje. I v tomto případě je však nutné kombinovat minerální vody s jinými tekutinami.

 

Jelikož jsem postižen svou hlavní činností tj. pomoci lidem při snižování nadbytečných kilogramů neodpustím si tuto poznámku.Pijete-li minerální vody proto,abyste si zachovali dobré zdraví,  vyvarujte se ochucených minerálních vod. Obsahují zbytečné množství kalorií. V lahvi 1,5l ochucené minerální vody bývá rozpuštěno zhruba 17 kostek cukru. Toto balení osahuje okolo 1300 kJ což je přibližně 20% energetického příjmu žen v období redukční diety. Varianty Light sice neobsahují žádné kalorie nicméně jsou v nich obsaženy chemické látky tzv. éčka, kterých již tak konzumujeme ve stravě mnoho a je to pro naše tělo zbytečná zátěž. Čistá voda s vymačkaným citrónem chutná přeci také skvěle.Případně přidávám recept Mudr.Ivo Bukovského z jeho knihy Návod přežití pro muže na Parsey Colu.

 

 

 

Petr Duras - Centrum Vitality . www.centrumvitality.cz

 

 
 • hanka 15.08.10, 18:11

  Rozbalit 1. voda

 • hanka

  Nejlepší je z vodovodu a nebo minerálka, ale to se nedá pořád. V Praze je z vodovodu dobrá, jinka z minerálek je fajn Ondrášovka, myslím, že snad prošla nějakými tesky.

 • Marty Nový 03.03.17, 11:12

  Rozbalit 2. článek

 • Marty Nový

  Zajímavý článek na toto téma vznikl zde - http://www.stolnivoda.cz/stranka/14-mineralni-a-filtrovana-voda-v-cem-se-lisi

 • PH15 27.11.18, 23:25

  Rozbalit 3. Automat na vodu

 • PH15

  A jaký máte názor na automaty na vodu? https://www.stolnivoda.cz/23-automaty-na-vodu

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1923286

RSS:
Toplist