Milníky v historii praní

- Milníky v historii praní
Rubrika:  Praktická

Milníky v historii praní

30.07.20, 00:00, autor: LadyAnn
Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo, prát bez mýdla a bez potřebných pracích prostředků, týden co týden? Dnes považujeme za samozřejmé, že naše prádlo je perfektně čisté, vyprané v automatické pračce za pomoci tekutých nebo práškových pracích prostředků, odpovídajících barvě a materiálu prádla. Když se podíváme na zlomové okamžiky v historii praní, zjistíme, jak moc tato činnost, která je dnes tak snadná, ovlivnila každodenní život žen v minulosti.

Čtenost -   Diskuze: (2
 

Starověk (2500 př. n. l. – 476)

    * Lidé ve starém Egyptě  se pravidelně myli a prali své šaty prostředky vyrobenými z rostlinného másla a alkalických solí. To byly první mýdlu podobné prostředky, které byly později rozšířeny křižáky po Evropě.

 

    * Podle starověké římské  pověsti vzniklo slovo „mýdlo“ podle pahorku Sapo v Římě, kde byla obětována a spalována zvířata. Živočišný tuk a popel ze zvířat byly z pahorku spláchnuty deštěm do jílovité půdy v řece. Použití tohoto nového materiálu výrazně usnadnilo ženám praní.

 

 

Středověk (476 – 1453)


    * Ve středověku nebyla pro lidi, žijící v Evropě, hygiena nijak důležitá, protože se domnívali, že voda je hlavní příčinou všech nemocí. Prádlo prali jen jednou za dva až tři měsíce za použití mýdla.

 

    * Výroba mýdla se v Evropě stala řemeslem v průběhu sedmého století a zpočátku se rozšířila především ve Španělsku, Itálii a Francii. Mýdlo se vyrábělo z rostlinného popela, rostlinného nebo živočišného tuku a vůní,  vyrobených podle pečlivě utajovaných receptů. Mýdlo tedy existovalo jako luxusní zboží až do 19. století a bylo dostupné pouze bohatým.

 

 

 

Renesance  (přibližně 1450 – 1700)

    * Během renesance, zatímco umění vzkvétala, se šlechta snažila poukázat na svůj lepší původ svým vzhledem a oblečením. Řídila se proto módou a své oblečení měnila více méně pravidelně. Kromě toho se rozvíjela věda: přispěla k pochopení, že nedostatek hygieny vede k nemocem. Lékaři doporučovali používání mýdla; to však stále zůstávalo výsadou bohatých.

 

    * První továrna na mýdlo byla otevřena v 17. století ve francouzském městě Toulon.18. – 19. století

    * Marseille se stala centrem výroby mýdla.

 

    * Mýdlo se rozšířilo do všech evropských domácností. V té době se časté koupání a praní stalo součástí každodenního života, protože hygiena byla symbolem společenského postavení. Lidé zjistili, že čistota předchází nemocem a šíření infekcí. Brzy se objevily veřejné prádelny.

 

    * 12.dubna 1837 začali William Procter a James Gamble prodávat mýdla své vlastní výroby.

 

    * V roce 1851 se objevila první pračka s bubnem na ruční pohon.

 

 

 

20. století

    * Na počátku 20. století  byla zkonstruována první elektrická pračka.

 

    * 1916 - během I. světové války byl v důsledku nedostatku rostlinných a živočišných tuků vynalezen první syntetický prací prostředek. Mezi syntetické prací prostředky se řadí ty, které jsou vyrobené bez mýdla a skládají se z různých látek.

 

    * Ve 30. letech byla ve Spojených státech zahájena výroba pracích prostředků pro použití v domácnostech.

 

    * V 50. letech se objevily první tekuté prací prostředky, zatímco v 60. letech byly vyvinuty odstraňovače skvrn a enzymatické prací prostředky.

 

    * V roce 1968 vznikla značka Ariel s cílem usnadnit ženám život tím, že je osvobodí od dlouhých hodin strávených u prací v domácnosti.

 

    * V 80. letech se objevily prostředky na praní, které jsou účinné i při nízkých teplotách.

 

    * V 90. letech přichází na trh vysoce koncentrované práškové a tekuté prací prostředky.

 

 

 

21. století

    * 2006 - objevily se kompaktní práškové prací prostředky.

 

    * 2010 – Ariel představuje českým ženám svou novou inovaci v oblasti praní prádla – gelové kapsle Ariel. Každá kapsle obsahuje potřebnou dávku tekutého pracího prostředku, který je při odstraňování skvrn dvakrát koncentrovanější než ostatní tekuté prací prostředky Ariel. Manipulace s gelovými kapslemi je velmi snadná: stačí jednu kapsli vložit do bubnu pračky, přidat prádlo a počkat na čistoskvoucí výsledky!

 
Zdroj: Archív 2010
 • Kaja 09.04.10, 13:52

  Rozbalit 1. Praci prostredky

 • Kaja

  Premysleli jste o vlivu pracich prostredku na ekologii,spotrebu elektriny vyrabene v elektrarnach znecistujicich ovzdusi, mnozstvi vody v prackach a myckach nadobi, zacina jiz take prerustat moznosti nasi planety .....

 • Petra 13.01.20, 21:50

  Rozbalit 2.

 • Petra

  Musím říct, že jsem velmi ráda, že dnes už žijeme v době, kdy máme automatické pračky, sušičky atd. :-) Prát prádlo ručně by se mi opravdu nechtělo. Dokonce i co se skladování prádla týče jsou dneska možnosti opravdu velké. O tom jsem se měla sama možnost přesvědčit nedávno, když jsem vybírala nějaký prádelník do ložnice. Nakonec jsem vybrala jeden hezký tady: https://www.emako.cz/pradelniky/

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1813688

RSS:
Toplist