Manželství na doživotí!

- Manželství na doživotí!
Rubrika:  Novinky

Manželství na doživotí!

12.11.08, 10:36, autor: Plavovláska
Tedy málokterý návrh zákona mě dokáže rozesmát. Ovšem nápad ministra kultury Václava Jehličky (KDU-ČSL), zavést do českého práva instituci manželství, ze kterého se doživotně nelze vyvázat, to dokázal. Smála jsem se nahlas ....

Čtenost -   Diskuze: (9
 

Jak dnes informovala ČTK (Česká tisková kancelář), podle deníku Právo ministr kultury Jehlička si skutečně myslí, že by měla existovat možnost, při které se snoubenci na počátku manželství dohodnou, že se z něj nikdy nebudou moci vyvázat. Pokud se takto dohodnou dobrovolně, tak opravdu může jejich rozhodnutí zvrátit jen smrt.

 

Ani se mi nechce domýšlet jak moc by zřejmě přibylo náhlých umrtí v rozvrácenýych rodinách. Současně by to znamenalo, že jen potenciální sebevrah by do takové instituce vstupoval. Nikdo nemůže vědět co se stane za pár let. Z velké lásky se stane zoufalá nenávist a pak už je jen krůček k sekáčku na maso v hlavě partnera, kterého se nelze zbavit jinak.

 

Odborníci na manželství a právo hodnotí Jehličkův návrh jako velký krok zpět. Zajisté většina snoubenců vstupuje do manželství s tím, že se rozvádět nebudou. Jenže statistiky hovoří jinak. Více než polovina manželství rozvodem končí. 

Je otázkou, zda se lidé rozvádí opravdu z nutnosti a nemožnosti spolu nadále žít, nebo jen proto, že je rozvod tak snadno a lehce dostupný.

 

Jehličkův úřad návrh začal prosazovat v rámci připomínkového řízení k novému občanskému zákoníku z dílny ministerstva spravedlnosti, který bude koncem roku projednávat vláda. Manželství by podle představ lidoveckého ministra mohlo skončit jen v případě, že by se prokázala vina jednoho z manželů na rozpadu vztahu a ten druhý by navíc na rozvodu trval. Viník by vůbec neměl nárok dožadovat se rozvodu. Částečně by se tak vrátila praxe běžná před rokem 1948, kdy rozvod byl ojedinělou záležitostí.

 

Dnes přitom stačí, aby kterýkoliv z manželů podal žalobu o rozvod, a soud, dojde-li k závěru, že manželství je v rozvratu, už řeší jen případné spory ohledně majetku a dětí.

 

"Tento podnět jsme z ministerstva kultury skutečně obdrželi," potvrdila Jitka Zinke z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti. "V tuto chvíli se nepočítá s tím, že by se do zákona zapracovával," dodala Zinke.

 

"Takový návrh jde proti všem současným evropským trendům. Dnes se vychází ze zásady, že rozvod je legitimním řešením sporu manželů. Proto není důvod zjišťovat, kdo nese na rozvratu vinu," komentoval Jehličkův návrh právník Ondřej Frinta.

 

Jehličkova iniciativa není podle hlavního legislativce KDU-ČSL Cyrila Svobody návrhem strany.

 

 

 

 

Ná závěr: domnívám se, že to, zda s někým setrvám kdekoliv (tedy i v manželství) je věcí svobodné vůle a mého  rozhodnutí. Partner se sice může domnívat, že se mnou žít chce, ale instituce manželství je přece jen záležitost, na kterou by měli být dva. Nejsem odborník na manželské právo. Přesto jsem přesvědčena, že se v nápadu Vávclava Jehličky jedná o omezení osobní svobody jednotlivce.

 
Zdroj: ČTK
 • Neregistrovaný 12.11.08, 15:25

  Rozbalit 1. Na dozivoti

 • Neregistrovaný

  Cvok ty vado, se nebude brat uz nikdo, at se pak nedivi.

 • Neregistrovaný 14.11.08, 01:07

  Rozbalit 2. Zhovadilost

 • Neregistrovaný

  Manželství může být na doživotí, ale jen dobrovolně! Tenhle návrh je zřejmě výplodem velmi sadistického či masochistického mozku.

 • Neregistrovaný 14.11.08, 01:12

  Rozbalit 3. Zhovadilost

 • Neregistrovaný

  Manželství může být na doživotí, ale jen dobrovolně! Tenhle návrh je zřejmě výplodem velmi sadistického či masochistického mozku.

 • Neregistrovaný 14.11.08, 13:44

  Rozbalit 4. iq tykve

 • Neregistrovaný

  Jehlička neví co mluví,nemůže to mít v hlavě srovnaný. Třeba by se lidi i tak brali, ale stejně by spolu celej život nežili. Tak k čemu by to bylo?

 • Kukačka 15.11.08, 00:54

  Rozbalit 5. Komplexy a zkušenost

 • Kukačka

  Možná si pan ministr takhle chce pojistit svoji ženu.

 • Neregistrovaný 17.11.08, 12:09

  Rozbalit 6. ?

 • Neregistrovaný

  Pro postoj autorky ji osobně přeji co nejméně rozvodů a co nejméně otců pro její děti.
  A upřímně se při tom přání nesměju, láska se totiž podle mě nerovná zamilovanost, jak si asi myslí většína společnosti.

 • Neregistrovaný 17.11.08, 22:00

  Rozbalit 7. demokracie

 • Neregistrovaný

  ono manzelstvi samo o sobe i ted je pekna lumparna pro socany....jelikoz pokud se i ted rozvedu a byvala manzelka bude ve financni tisni, tak ji budu i po 20 letech financne muset podporovat. Mimo to..pokud nekdo zavede manzelstvi na cely zivot, tak vetsina dnesnich lidi se ani brat nebude...proc taky?...kvuli jmenu..nebo pujce?....to je tak, kdyz do vlady muze jit kde kdo....dle meho bez vysokoskolskeho vzdelani a IQ nad 140 at tam nikdo neleze

 • Neregistrovaný 18.11.08, 21:59

  Rozbalit 8. IQ nad 140

 • Neregistrovaný

  Tak to rovnou sestav novou vládu:))

 • Neregistrovaný 22.11.08, 02:38

  Rozbalit 9. Zadne prekvapko

 • Neregistrovaný

  Zadny cesky politik uz me dnes neprekvapi... Jeden napad lepsi nez druhej - mozna proto ziji v cizine.

 
Profil blogu
Profil sekce "Novinky"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:06

Přístupů:
301721

RSS:
Toplist