Malované Vánoce v Betlémské kapli

- Malované Vánoce v Betlémské kapli
Rubrika:  Kulturní

Malované Vánoce v Betlémské kapli

04.11.11, 08:56, autor: Madeléne
O Adventu začíná v pražské Betlémské kapli již 32. vánoční výstava, tentokrát s názvem Malované Vánoce. Jejím posláním je připomenout tradiční kouzlo českých lidových Vánoc. Letos je hlavním tématem malba, vytvořená nejrůznějšími výtvarnými technikami a objevující se na těch nejrozmanitějších podkladech.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Krásné předměty kdysi nevznikaly prvoplánově, netvořilo se pro design, důležitá  byla účelnost. Zdobnost a krásu věcem dodávali sami autoři, kteří tak vyjadřovali své potěšení z tvorby. Proto je i letošní vánoční výstava přehlídkou umění našich předků a zručnosti současníků.

Návštěvníci uvidí  ukázky rozmanitých způsobů malování na nejrůznější podklady (papír, látka, kámen, dřevo, kov, sklo či kůže), a budou moci obdivovat prastarou techniku podmalby na sklo, překrásné vitráže a mozaiky. Seznámí se s různými technikami zdobení textilu a názornou ukázkou tvorby modrotisku. Právě touto technikou byl zhotoven i velký modrotiskový betlém Antonie Dostálkové, který patří k ozdobám výstavních prostor.

 

 

 

Antonie Dostálková - Modrotiskový betlém

 

 

Především dámy potěší ukázky různých způsobů vyšívání (např. malba jehlou, křížková výšivka, Richelieu) a tvorby krajek (např. paličkované a šité krajky, frivolitky, drhání). Stejně tak ocení malbu na hedvábí, batiku, díla z ovčího rouna i různé metody tkaní látek.


Samostatnou kapitolu pak představují  ukázky zdobení dřevěných předmětů, technik sahajících hluboko do historie, kdy se užitkové předměty upravovaly řezbou, vypalováním, barvením, malováním, vyléváním kovem, vybíjením a intarziemi. Vedle klasických vyřezávaných betlémů si návštěvníci budou moci prohlédnout i intarzovaný betlém Josefa Procházky, který autor vytvořil z dýh pocházejících ze 48 druhů dřev.

 

Mezi unikáty patří vystavený betlém na kůži, což byl materiál v minulosti hojně využívaný ke zdobení. Ke stejnému účelu sloužila i keramika. Na výstavě jsou k vidění ukázky Tupeské, Chodské, Habánské, zakuřované keramiky i díla současných tvůrců. Na funkčním hrnčířském kruhu si návštěvníci můžou sami vyzkoušet svoji zručnost.

Velká část expozice je věnována malovaným betlémům. Část jich pochází  od našich slavných malířů (Mikoláš Aleš, Josef Wenig, Josef Lada, Marie Kvěchová), zastoupeny jsou i ty současné. Vystaveny jsou také velkolepé ústecko-orlické jesličky Jiřího Knapovského a třebíčské malované betlémy Květoslava Syrového. Zajímavostí je i skautský betlém z roku 1945, tehdy 17letého autora Oldřicha Drozdy.

 

 

 

Oldřich Drozda - Skautský betlém

 

 

A protože na české  výtvarné pojetí Vánoc mělo zásadní vliv dílo Josefa Lady, nesmí chybět ani na této výstavě: unikátní, kulisově vytvořený betlém, který přemaloval podle pohlednic Josefa Lady Jiří Zapletal.

Výstava je dále obohacena o sbírku skříňových betlémů, které zapůjčilo Krkonošské  muzeum správy KRNAP z Vrchlabí.

Mnoho návštěvníků  jistě překvapí i malovaný betlém, který přímo pro tuto výstavu namaloval jako svůj první betlém autor slavného krtečka, malíř Zdeněk Miler.

 

 

 

Valerie Beňačková - Podmalba na sklo

 

 

 

Doprovodný  program

Během výstavy budou tvůrci předvádět různé výtvarné techniky. Uskuteční  se i 12. setkání řezbářů za účasti českých a slovenských špičkových umělců. Setkání krajkářek tentokrát obohatí ukázky různých technik vyšívání a tkaní.

Výstava je otevřena od 25. 11. 2011 do 2. 1. 2012, denně od 9.00 do 18.00 hod. Ve dnech 24. 12. a 31. 12.2011 od 9.00 do 14.00, 25. 12. 2011 a 1. 1. 2012 od 13.00 do 18.00.

Vernisáž se uskuteční  25. 11. 2011 v 16.30 hod. v Betlémské kapli.

 
Zdroj: TZ
 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
1978648

RSS:
Toplist