Lukáš Pollert: Dejte si bůček a jděte si zaběhat

- Lukáš Pollert: Dejte si bůček a jděte si zaběhat
Rubrika:  Úspěšná

Lukáš Pollert: Dejte si bůček a jděte si zaběhat

04.10.08, 00:01, autor: Plavovláska
MUDr Lukáš Pollert, bývalý český olympionik, nyní lékař Vojenské nemocnice v Praze Střešovicích, hovoří nejen o zdravotnictví, zdraví, pohybu a bůčku ...

Čtenost -   Diskuze: (6
 

Co nám podle vás přináší reforma zdravotnictví?

Je to šance, aby lékaři, především ti praktičtí , začali léčit pacienta komplexněji. V posledních letech roste počet pacientů, kteří trpí různými potížemi typu bolestí hlavy, hrudi, zad, břicha, dušností, únavou apod. Praktický lékař je nezná, tak je posílá od jednoho specialistovi k druhému. Nikde nic nezjistí, ale dostanou na to léky. Ty mají samozřejmě i vedlejší a nežádoucí účinky. V druhém kole tedy obcházejí lékaře s těmito příznaky. De facto léčíme nežádoucí účinky léků na chorobu, která stejně nebyla jednoznačně prokázána. To je začarovaný kruh, ze kterého sám pacient těžko vystoupí. Taková nemoc vznikne vlastně i vinou lékaře. Myslím, že kdyby u nás praktičtí lékaři fungovali jako rodinní lékaři a znali pacienta delší dobu, včetně  rodinného a sociálního zázemí, hodně by to pomohlo. Lékař, který pacienta dostatečně nezná, léčí pak jeho somatický problém, ale původ potíží je úplně jinde.

Také doufám, že reforma postupně povede k tomu, aby lidé začali víc přemýšlet nad svým zdravím a životním stylem. Pro nás lékaře to bude i příjemnější, protože se z nich stanou v jistém slova smyslu naši parťáci. Více začnou přemýšlet o lécích, které používají, i o samotné nemoci. Nebudou tolik sedat na lep reklamám.

 

 Jak to myslíte?

Například reklama na lék proti chřipce, který je stejně účinný jako paralen, nebo ležení v posteli. Když stojím v lékárně, úplně žasnu jak si starší lidé  stěžují, že platí poplatky za recept a o chvíli později vyhazují peníze za úplnou zbytečnost– dají šest set korun za léky, jen proto, že je viděli v televizi.

 

 


Co považujete za zbytečné?

Třeba vitamín C. Ano je důležitý abychom nedostali kurděje. Kdo je ale dnes má? Ty měli lidé možná v koncentračním táboře, nebo námořníci, když se zapomněli zastavit u nějakého ostrova a natrhat si pomeranče.

 

 

A co když je třeba chřipkové období?

To je úplně jedno. Kdybyste si změřila, kolik z vašeho těla denně odejde vitamínu C denně, tak zjistíte, že ho máte nadbytek. V běžné stravě je ho prostě dost. Vždyť se podívejte na lidi kolem sebe, jak vypadají… Vždyť my tu máme blahobyt! A to, že má někdo chřipku, není z nedostatku vitamínu C. Chápu byznys, rozumím firmám, které tyto léky vyrábějí a snaží se je prodat. Ale my, konzumenti nad jejich cenou a potřebností  musíme pořádně uvažovat. Pamatujete si například jednotlivé aminokyseliny, velký porevoluční hit?

 Ne, co to je?

Když sníte kus hovězího, bílkovina ve střevech se vám rozseká na aminokyseliny. Ty se vstřebají a stanou se z nich stavební kameny potřebných bílkovin, které jsou součástí orgánů, krvinek, enzymů a jiných buněk. No a ta firma dokázala lidi přesvědčila, že když sníte přímo aminokyselinu, prospěje vám to a střevo se tolik nenamáhá. To je ale špatně.

 

  

 

Proč by to mělo být špatně?

Protože  když se to střevo nenamáhá, zhoršuje se jeho kvalita.

 Jenže ti lidé to dělají v dobré víře, že se angažují pro své zdraví…

Proti tomu nic nemám. Jenže polykat pilulky je daleko pohodlnější než to, co skutečnou prevencí je.

 A co je podle vás správná prevence?


Pohyb. Nejezdit tolik autem, chodit více pěšky. Sem tam vyjít do přírody. Nebo pravidelně sportovat. Vyhodit televizi…

 Co vám na to pacienti říkají?

Ptají se, co budou večer dělat. Takže jim říkám: Jděte běhat nebo jinak sportovat, projít se...

 Nebo jít na dobrou večeři… Jak by se podle vás měli lidé zdravě stravovat?

Je úplně jedno, co jíte. Klidně se i přecpěte, ale pak si to „odcvičte“. Dejte si bůček, ale pak se jděte projít do parku. Nebo ho snězte jako odměnu, až když si zaběháte.

 

 

 

ANKETA: Souhlasíte s Lukášem Pollertem: Dejte si bůček a jděte si zaběhat?


Celkem: 249 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

Zdroj: Zdraví pro vás
 • Neregistrovaný 05.10.08, 20:59

  Rozbalit 1. Naprostý souhlas

 • Neregistrovaný

  Moje řeč. Jím vše na co mám chuť. Hodně se pohybuji. Všude chodím pěšky. Je mi 55 a nemám žádné problémy. Váhu mám již od vojny stejnou +-2kg. Také to chce pravidelný sex a to minimálně 2x týdně.

 • Neregistrovaný 07.10.08, 11:08

  Rozbalit 2. nesouhlasím

 • Neregistrovaný

  pokud budou takto lékaři "přemýšlet" (spíš nepřemýšlet ) tak žádná reforma nepomůže. Pro mě jako pro člověka bůček není moc vhodná potrava. Ale ať si přemýšlí každý jak chce.

  Jana

 • Plavovláska 07.10.08, 12:25

  Rozbalit 3. :)

 • Plavovláska

  Domnívám se, že Lukáš Pollert tím chtěl říct, pouze to, že nemá smysl držet žádné diety. Ve svém důsledku jsou všechny škodlivé. člověk by měl sníst na co má chuť a co má rád. Důležité je, to pak spálit - vyběhat - aby netloustnul. Nikomu samozřejmě bůček nevnucuje.

 • Neregistrovaný 14.11.08, 07:43

  Rozbalit 4. Nadine

 • Neregistrovaný

  Naprostý souhlas.Síla je v jednoduchosti a ne v reklamách.Více lékařů s tímto přehledem a zdravým rozumem.Jako sestra jsem s tímto přístupem spokojená a sama se tak řídím.

 • Neregistrovaný 17.12.08, 13:47

  Rozbalit 5. souhlasím

 • Neregistrovaný

  Ano dej si na co máš chuť ale pak to musíš nějak zredukovat a to na gauči nebo u tv opravdu nejde.

 • Jitka Palková 17.06.12, 23:56

  Rozbalit 6. lékař by nás měl znát

 • Jitka Palková

  Lékaři by měli být financovaní za to, že jsme zdraví ne za to, že jsme nemocní. Lukáši, co s tím uděláme? JItka Palková

 
Profil blogu
Profil sekce "Úspěšná"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:12

Přístupů:
1725151

RSS:
Toplist