Ledoví muži

- Ledoví muži
Rubrika:  Kulturní

Ledoví muži

12.05.23, 00:00, autor: Plavovláska
Léto sice nastupuje mnohdy už v dubnu, ale to neznamená, že by ráno nemrzlo. Z rychlých změn počasí nemají radost zemědělci, kterým ranním mrazíky ničí úrodu. Navíc v květnu přichází ledoví muži, co to znamená pro počasí?

Čtenost -   Diskuze: (2
 

Lidové pranostiky vycházely vždy z bedlivého pozorování okolí a přírody. Počasí se prostě každý rok víceméně opakovalo, a tak vznikla řada přísloví, která komentují počasí. Březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem. A v květnu hned na to: Svatí Pankráci, Serváci a Bonifáci, vás se bojí všici sedláci. Ledoví muži spalují mrazem ovoce.

 

Tři svatí, Pankrác, Servác a Bonifác, jsou v první půlce května. Obvykle to bývaly dny, kdy přestávalo v ranních hodinách mrznout a byl nejvyšší čas zaset na poli.

 

V dnešní době to až tak neplatí, přece jenom klima se otepluje a často ranní mrazíky končí už v dubnu. Během 19. i 20. století ale opravdu až do května v noci a ráno mrzlo. Navíc dříve mnohem více záleželo na efektivnosti zemědělství a pěstitelství, byla na tom postavena prosperita celé oblasti. Proto se tyto dny tradičně striktně dodržovaly.

 

Pankrác, Servác i Bonifác tak sice v kalendáři zůstávají spíš jen jako tradice dávných času, ale i dnes mají tyto dny své opodstatnění. I ve 21. století je duben a květen totiž často spojen s teplotnými výkyvy i do mrazivých teplot. Lidové pranostiky je ale třeba brát s rezervou, podle statistických údajů teplot je studenější jarní období ve střední Evropě spojeno spíše s koncem dubna, statisticky vychází jako nejstudenější jarní den 29. dubna. A během tří zmrzlých mužů bývá proti průměru spíš tepleji.

 

Ukázkovým příkladem ledových mužů bylo jaro v letech 2001 a 2002, tenkrát v Evropě ranní minima padala až k - 3 °C. A i letos budou pravděpodobně patřit Pankrác, Servác i Bonifác ke spíše studenějším květnovým dnům.

 


Svatý Pankrác, jméno je řeckého původu a vykládá se jako "všemocný".

V tento den se připomíná i sv. Pankrác, patron dětí a mládeže, je vzýván proti bolestem hlavy i proti křivým přísahám jako zastánce pravdy a vzhledem k začátku ochlazení i na ochranu mladých rostlin.
Pochází z maloasijské Frýgie a po smrti rodičů se přestěhoval do Říma se strýcem. Tam přijal víru a za Diokleciánova pronásledování byl sťat. Nad jeho hrobem na Via Aurelia stojí basilika. Zřejmě proto, že zemřel jako čtrnáctiletý mladíček (r. 304), začal se uctívat jako patron rostlin a květů.

 

 
Zdroj: catholica.cz 2021
 • Valounek 25.05.22, 09:22

  Rozbalit 1.

 • Valounek

  Naštěstí letos ti ledoví muži nebyli zase tak hrozní a venku se dalo sedět už prakticky od poloviny dubna, někde od začátku května. My jsme dokonce i přespávali na zahradě. Trochu jsme se tam sekli se sousedy, když jsme opékali a u toho hráli na kytary, které jsme koupili na https://www.topmuzika.cz/ :-) Tak se nám pak už nechtělo domů. ;-)

 • Hanca 23.06.22, 22:25

  Rozbalit 2. Klimatizace

 • Hanca

  Haha! Já jsem manželovi k jeho kulatým narozeninám, které má příští týden koupila malou klimatizaci do zásuvky do pracovny. Tak doufám, že bude fungovat správně a z mého muže nebude LEDOVÝ MŮŽ! :D Jinak tu klimošku jsem sehnala za super cenu, protože jsem našla slevový kupón na tomto webu: http://kuponozdroj.cz.

 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
2013072

RSS:
Toplist