Koupání v bazénu či vířivce může způsobit nepříjemné kožní problémy

- Koupání v bazénu či vířivce může způsobit nepříjemné kožní problémy
Rubrika:  Zdravá

Koupání v bazénu či vířivce může způsobit nepříjemné kožní problémy

19.06.23, 00:00, autor: Plavovláska
K létu patří často i větší intenzita koupání v bazénech. Mnoho lidí má ale po chlorované vodě nepříjemně napjatou pokožku a intenzivní pocit suché kůže. Často se pak může objevit i vyrážka, za kterou stojí právě chemikálie obsažené v bazénové vodě, a to především chlór.

Čtenost -   Diskuze: (2
 

Jak vypadá vyrážka z chlóru?

Jak poznáte, že máte nepříjemnou kožní vzpomínku na chlór? Vyrážka je načervenalá a může nepříjemně svědět. Zpravidla se objeví pár hodin po koupání v bazénu či vířivce. Ve vážnějších případech může přejít i v kopřivku. Nejčastější příznaky jsou zarudnutí, citlivost a zánět pokožky, svědění, vřídky nebo již zmiňovaná vyrážka. Mohou se objevit i šupinky nebo strupy.

 

Kombinace chlóru a vody může způsobit podráždění

„Je dobré si upřesnit, že vyrážka způsobená chlórem není alergickou reakcí, ale jde o formu iritační dermatitidy. Vlastně se jedná se o takové menší „chemické spálení“, které je způsobeno přecitlivělostí na chlór. A ten vysušuje kůži, což může zhoršit jakékoli další podráždění či citlivost kůže. Pokud se totiž chlór spojí s vodou, tak vytvoří kyselinu chlornou, která může ovlivnit kožní bariéru u citlivých lidí, což způsobuje suchost a podráždění. Čím tedy máte citlivější pokožku tím kratší dobu buďte v chlorované vodě, “ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

 

Mažte si pokožku i před plaváním

 

V rámci prevence je dobré (i když nejste citlivý na chlór) se před bazénem vysprchovat, protože tím ze sebe smyjete špínu či bakterie, které by mohly negativně reagovat s chlórem. Po koupání se pak hned nezapomeňte pořádně umýt pod sprchou, odstraníte tím zbývající stopy chemikálií z bazénu. Na pokožku (nejlépe do tří minut od vysprchování), naneste kvalitní hydratační krém, tím nahradíte vlhkost, kterou z pleti odstranil chlór. Skvělým pomocníkem bude i obyčejná vazelína, protože umí skvěle promastit. Vazelínu si na pleť dejte i před koupáním, vytvoří na vás kožní bariéru. Máte-li již začínající vyrážku, tak se doporučuje pár dní po koupání aplikovat krémy s hydrokortizonem (jsou volně prodejné).

 

 
Zdroj: TZ
 • Eva 25.06.23, 16:57

  Rozbalit 1. Bazén

 • Eva

  My jsme si nechali postavit bazén na zakázku od https://www.eshop-bazeny.cz/ a jsme nadšení :-) . Na koupaliště už vůbec nechodíme, protože máme takové malé soukromé koupaliště na zahradě. Máme velkou zahradu, tak se konečně využije. S manželem a dětmi milujeme léto a koupání, tak si teď užíváme léto naplno :-) .

 • Sandra 31.07.23, 20:12

  Rozbalit 2.

 • Sandra

  Já právě díky tomuto nemám ráda koupání ve veřejných bazénech. Je tam vždycky moc chloru a to mi nedělá dobře. Naštěstí máme na zahradě vlastní bazén a do toho tolik chloru nedáváme, takže ta voda v něm mi vyhovuje. Teď se k bazénu ještě chystáme dodělat zastřešení. To si asi necháme udělat od https://www.slidewood.cz/

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
2221538

RSS:
Toplist