Kolik Vánoce stojí a jaké dárky pod stromečkem nacházíme nejčastěji?

- Kolik Vánoce stojí a jaké dárky pod stromečkem nacházíme nejčastěji?
Rubrika:  Praktická

Kolik Vánoce stojí a jaké dárky pod stromečkem nacházíme nejčastěji?

25.11.15, 00:00, autor: LadyAnn
Vánoce se neúprosně blíží a my pomalu začínáme s vymýšlením a nakupováním dárků. Tipnete si, co nejčastěji nacházíme pod stromečkem a na kolik nás svátky klidu a míru vyjdou?

Čtenost -   Diskuze: (9
 

Když zazní slovo Vánoce, většině z nás se vybaví vánoční stromek, kapr, cukroví, dárky a neodmyslitelně také  větší množství vynaložených peněz. Era přišla se zajímavým průzkumem, ze kterého vyplívá, že ačkoli se snažíme utrácet s rozvahou a mít spíš skromnější Vánoce, tak nás nakonec tyto svátky stojí stejně jako pěkná dovolená. 

 

 

Ženy nakupují více

České domácnosti utrácí za dárky v průměru 5 500 Kč. Dražšího Ježíška, konkrétně nad deset tisíc, mívá pouze  6 % domácností. Překvapením asi nebude, že ženy utrácejí za dárky více než muži. A ačkoli dámy vždy plánují trochu šetřit, přiznávají, že většinou zůstane právě jen u plánů. Nejčastěji nakupujeme dárky pro úzký kruh rodiny, většinou tak pro pět až šest lidí. Ženy jsou ale štědřejší a rády obdarovávají i přátele a kolegy z práce. Muži naopak kupují dárky pouze rodině.

 

Ceny dárků se pak odvíjí od počtu obdarovaných. „Ženy kupují více levnějších dárků, zato muži raději koupí jeden dražší. Specifickou skupinou jsou starší lidé, kteří kupují jeden velký dar pro celou rodinu. Průměrná cena českého dárku se pohybuje kolem 900 Kč. Většina z nás ale utratí za dárek maximálně dva tisíce,“ říká Martina Slavíková, tisková mluvčí Ery. Nejvyšší částky utrácíme za elektroniku, oděvy a šperky.

 

 

Peněžní dary jsou oblíbené

Hmotné dárky jsou dominantním způsobem obdarovávání, alespoň někdy je volí celých 95 % lidí. Pod stromečkem tak nejvíce nacházíme právě hmotné dárky – kosmetiku, oblečení, ale i potřeby pro domácnost a elektroniku. Obálku s hotovostí někomu blízkému daruje 37 % dotázaných, nejčastěji to bývají prarodiče. Oblíbené jsou i dárkové poukazy, které lidem připadají osobnější než hotovost.

 

Darovat hotovost nebo dárkový poukaz se v poslední době rozhodlo téměř 75 % Čechů. A proto například ČSOB a Era letos nově nabízejí předplacenou platební kartu, se kterou si obdarovaný může koupit v obchodě či na internetu přesně to, po čem touží. A pokud bude chtít, může si peníze jednoduše vybrat z bankomatu. „Předplacená dárková karta má hned několik výhod. Umožňuje nabít libovolnou částku, své výdaje máte plně pod kontrolou, protože nikdy neutratíte více peněz, než kolik jste si na ni vložili. Pro přehled o výdajích můžete jednoduše použít i aplikaci pro chytré telefony. Využití předplacené COOL karty je univerzální, neomezuje se na jednoho prodejce nebo obchodní centrum. Po vyčerpání je navíc možné kartu znovu dobít,“ vysvětluje Jana Opršalová, výkonná manažerka segmentu Platební komfort ČSOB a Ery.

 

 

Vánoce nejsou levná záležitost

Nákupem dárků ale výdaje nekončí. Celkové náklady za dárky, stromeček a jídlo se vyšplhají ve třetině domácností na 10 – 20 tisíc. Maximální cena, kterou jsme ochotni utratit, je astronomických 40 000 Kč. Většina nákladů na Vánoce jde dle výzkumu Ery z mužových příjmů. Svátky nejčastěji financujeme z úspor nebo z posledních dvou platů. Což dokazuje i období, kdy vánoční dárky nakupujeme – největší boom je v posledních třech měsících před svátky, kdy nakupuje 65 % respondentů. Překvapením asi není, že muži si nechávají na nákupy méně času.

 
Zdroj: TZ ČSOB a ERA
 • Renata 22.12.20, 15:18

  Rozbalit 1.

 • Renata

  Jsem toho názoru, že za dárky za Vánoce není potřeba utratit desetitisíce. Důležité je pořádně přemýšlet nad výběrem dárku a potom hledat nějakou cenově dostupnou verzi. Třeba můj syn si přál k Vánocům fitness náramek a já jsem ho koupila ze stránky smartomat .cz za 690 korun, což je opravdu super cena.

 • Markéta 04.11.21, 22:43

  Rozbalit 2.

 • Markéta

  Zdravím, už jsem se pustila do výběru dárku a chtěla bych se zeptat, jaké dárky si myslíte že mohou udělat klukovi v 10 letech? mimo počítače, telefony, tablety atd... ?

 • Katka 06.11.21, 19:27

  Rozbalit 3.

 • Katka

  Já jsem potřebovala syna dostat od počítače. Pořád byl jen zavřený doma a ven skoro vůbec nechodil. Podařilo se mi to, když jsem mu s manželem koupila terénní auto na dálkové ovládání. Od té doby máme zase problém ho dostat domů. Je z něj nadšený.

 • Markéta 07.11.21, 22:50

  Rozbalit 4.

 • Markéta

  Tak to je super nápad... pod stromečkem by to mohlo udělat radost. Jaké to autíčko jste prosím vybrala?

 • Katka 09.11.21, 16:24

  Rozbalit 5.

 • Katka

  Dostal od nás toto odolné a vysoké autíčko https://www.rcobchod.cz/produkty/mz-climb-xxl-48cm-P91596.html , které má vysoká kola a hlavně je voděodolné. Díky tomu ho prostě venku nezničíte ani v blátě.

 • Dominika 10.12.21, 21:51

  Rozbalit 6.

 • Dominika

  Chtěla bych pro děti letos koupit pod stromeček nové krabičky na svačinu a lahve na pití. Možná někomu může připadat hloupé, že to tady chci řešit, ale chtěla bych prostě něco kvalitního, co mohu dát do myčky a po půl roce nebude po barvě a obrázcích. Pak to opravdu nevypadá dobře, když s tím jde dítě do školy...

 • Eva 12.12.21, 10:59

  Rozbalit 7.

 • Eva

  Ono nejde jen o to, že se zničí povrchová úprava, ale celkově o kvalitu celého materiálu, protože tam dáváte dětem jídlo a pití.. Také jsem vybírala delší dobu.

 • Dominika 13.12.21, 01:35

  Rozbalit 8.

 • Dominika

  A vybrala jste? Kde případně prosím?

 • Eva 15.12.21, 11:25

  Rozbalit 9.

 • Eva

  Tak třeba boxík na svačinu jsem koupila tento https://www.baagl.cz/box-na-svacinu-ninja/ a krásně drží barvu i tvar, i když ho dávám do myčky. Brala jsem od nich i láhve na pití.

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
1298329

RSS:
Toplist