Kdy se stát matkou, aby nebylo brzy či příliš pozdě

- Kdy se stát matkou, aby nebylo brzy či příliš pozdě
Rubrika:  Zdravá

Kdy se stát matkou, aby nebylo brzy či příliš pozdě

02.05.23, 00:00, autor: Černovláska
26. září celý svět oslavuje Mezinárodní den antikoncepce. Ta před několika desetiletími způsobila malou revoluci. Snížení rizika otěhotnění dalo ženám více volnosti. Už se nemusí sexu vyhýbat, aby měly jistotu, že neskončí s dítětem v náručí. Rovněž pití kravské moči nebo plivání žábám do tlamy jako prostředky k zabránění nechtěného těhotenství jsou minulostí. Rodičovství teď každá z nás může plánovat. Ale kdy je ten správný čas přivést na svět dítě? Máme se nejdříve snažit o vybudování pozice v zaměstnání? Nebo být raději mladou vitální matkou?

Čtenost -   Diskuze: (6
 

V první řadě je potřeba si uvědomit, že všechna období mají pro mateřství svá pro i proti. Pro správné rozhodnutí je nutné zhodnotit své individuální představy a samozřejmě do diskuze zapojit i partnera. „Pokud nechceme být nešťastné, mít přítele, který nás nenávidí a porodit dítě v dobu, kdy mu nemůžeme poskytnout vše, co potřebuje k životu, je řádné plánování nezbytné. Naštěstí už máme k dispozici pomocníky,“ vysvětluje Martina Horáková, odbornice na vztahy z internetové seznamky Leyter.com, a dodává: „Od dob, kdy byl na trh uveden první antikoncepční přípravek, se skutečně mnohé změnilo. Ubylo potratů, snížil se počet nechtěných dětí a plánování rodičovství je teď výrazně snazší.“Kdy je ten správný čas

Trendem zůstává odklad rodičovství a zakládání rodiny ve věku, který může být z hlediska reprodukce problematický. Je to tak správně? Vědci se zatím neshodli, kdy je pro ženu k početí ideální věk. Jejich názory se často velmi liší. Záleží totiž na úhlu pohledu.

Ze zdravotního hlediska se jako ideální jeví věk mezi 20 až 25 lety. Ve většině případů nejsme zatíženy nemocemi, jsme plné sil. S početím by měl být v tomto věku minimální problém, protože naše hormony jsou k tomu nejvíce nakloněny. Důležitou roli však hraje materiální zázemí, které jsme jako rodiče v tomto věku pro svou ratolest schopni vytvořit.

„Problémem u mladých dívek bývá nerozvážnost. Velmi rychle se zamilují, cítí se euforicky a díky své nezkušenosti si myslí, že jsou připravené přivést na svět dítě. Vztah však v tomto věku často ještě nestojí na pevných základech a je velmi snadné jej zbořit. Narození potomka k tomu může snadno přispět, protože právě to je velkou zatěžkávací zkouškou pevnosti partnerského vztahu,“ uvádí Martina Horáková.

 

Matkou na plný úvazek

30 let je ideální věk z pohledu psychické rovnováhy. Partneři už mají určité materiální zázemí a životní zkušenosti. V životě měli dostatek času, aby zhodnotili, co čekají a jaké mají priority. Pokud však narození prvního dítěte ženy odloží a naplánují ho až po své třicítce, musí počítat také s tím, že šance otěhotnět se snižuje. S rostoucím věkem stoupá také pravděpodobnost potratu nebo komplikací u porodu. Také poporodní hojení a rekonvalescence probíhají daleko hůře než u dvacetileté matky.

Čeká-li žena až do věku 35 či 40 let, musí se obrnit nutnou dávku trpělivosti a duševní síly. „Ať už pro nás mateřství znamená cokoliv, vždy je potřeba zvážit zdravotní a biologické předpoklady,“ říká Martina Horáková. „Emocionální stabilita a hmotné zajištění sebe i případných dětí jsou beze sporu důležité, je však na místě setřídit si priority. Pokud si svůj život nedokážeme bez dětí představit, nemá smysl rodičovství zbytečně odkládat,“ dodává.

 

 

Plánování s rozvahou

Dříve nebo později, načasování mateřství je v každém případě velmi individuální záležitost. Žádný věk proto nelze odsoudit. „Plánování rodičovství považuji za nutnou metodu, která nám pomáhá zlepšit kvalitu života nejen našeho, ale i našich budoucích dětí. Nic se však nemá přehánět. Úzkostlivě nelpěte na věku, který jste si usmyslela a počítejte s tím, že příroda si s našimi představami může patřičně pohrát,“ radí odbornice z internetové seznamky.

Jsou mezi námi i takové ženy, které se dobrovolně rozhodnou nemít děti žádné a jejich počet stále stoupá. Oproti minulosti mají v současné době k dispozici mnohem více možností, mateřství tak není jedinou variantou šťastné budoucnosti. „Některé ženy mohou mít čistě sobecké důvody, například si zvolí kariéru před mateřstvím, nebo si jen uvědomují, že potomky zkrátka nechtějí. Společnost by ale měla jejich rozhodnutí přijmout. Vždy je lepší nenarozené dítě nežli takové, které jeho vlastní rodiče nechtějí a nejsou na něj připraveni,“ uzavírá Martina Horáková.

 
Zdroj: Leyter.com Archív 2013
 • Marcela 04.01.22, 17:09

  Rozbalit 1.

 • Marcela

  Ahoj mamky a možná ještě i těhulky. Potřebovala bych se poradit jestli používáte na svá děťátka nosítka? A jakou máte případně zkušenost s výběrem?

 • Petra 06.01.22, 17:41

  Rozbalit 2.

 • Petra

  Na rovinu mohu říct, že jsem za pořízení nosítka strašně moc ráda a absolutně si nedokáži představit, že bych ho doma neměla, protože je to opravdu jediné místo, kde dokáži malou uklidnit. Koupila jsem si kvalitní nosítko ze šátkoviny české výroby. Nosítko je perfektně nastavitelné a bez problémů tam zvládnu dát malou sama.

 • Marcela 08.01.22, 13:31

  Rozbalit 3.

 • Marcela

  Mohu se prosím zeptat, jaké to nosítko jste přesně kupovala? Nebo tedy hlavně odkud jste ho kupovala?

 • Petra 11.01.22, 13:52

  Rozbalit 4.

 • Petra

  Kupovala jsem nosítko od rischino-nositka.cz Líbí se mi velice jejich zboží, je tam opravdu z čeho vybírat. Hlavně se mi i líbí kvalita té látky. Málokdy jsem spokojená, ale tady jsem fakt vybrala dobře.

 • Adriana 28.09.22, 22:15

  Rozbalit 5.

 • Adriana

  Snažíme se o dítě už pravdu dlouho. Dle doktorky je u mě vše v pořádku. Jak u chlapa podpořit jeho plodnost? Měl by držet nějakou speciální dietu?

 • Libor 29.09.22, 21:36

  Rozbalit 6.

 • Libor

  Jestli chcete radu od chlapa, tak nám když se s manželkou nedařilo, tak jsem si začal kupovat a taky pravidelně brát 100 % přírodní doplněk stravy Amarex men complex, který u chlapa dokáže zvyšovat plodnost. Mrkněte se na stránky https://www.amarex.cz/

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
1720625

RSS:
Toplist