Kamenné sochy ze Zimbabwe v Nákupní galerii Myslbek

- Kamenné sochy ze Zimbabwe v Nákupní galerii Myslbek
Rubrika:  Kulturní

Kamenné sochy ze Zimbabwe v Nákupní galerii Myslbek

02.11.11, 10:11, autor: Madeléne
Budete-li mezi 5. a 20. listopadem 2011 procházet pasáží Nákupní galerie Myslbek, naskytne se vám nejen možnost pořídit vánoční dárky pro své blízké, ale určitě neminete bez povšimnutí kamenné sochy, které byly vytesány pod horkým sluncem na jihu Afriky. Pocházejí ze zimbabwské vesnice Tengenenge, jednoho z center současného afrického sochařství.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Moderní zimbabwské  sochařství má kořeny v 60. letech 20. století. Postupně se první generace sochařů v tehdejší Jižní Rhodesii dokázala vypracovat od primitivního, až dětsky brutálního uměleckého projevu na úroveň, kterou ocenila muzea moderního umění v Londýně, Paříži i New Yorku. Vysokou uměleckou úroveň si zimbabwské sochařství drží dodnes.

 

Umělecká komunita Tengenenge je jedním z center současného sochařství v Zimbabwe, žijí zde i s rodinami necelé dvě stovky sochařů. Sochy tesají i vystavují přímo ve vsi, kde žijí. Ve vesnici samé i jejím bezprostředním okolí jsou tak vystaveny tisíce soch, které vytváří obrovský amfiteátr – galerii pod širým nebem. Život ve vesnici doprovází od rána do večera tlukot kamenických kladívek. To všechno spolu s koloritem afrického venkova vytváří neopakovatelnou atmosféru a jedinečnost místa.

 Každá ze soch byla součástí  této obrovské přírodní galerie, odkud se vydaly na dlouhou cestu po souši a po moři, aby nakonec mohly být představeny v Myslbeku. Prohlédnout si budete moci dílo sochaře Steady Goma nazvané Hrdá kráska, sochu Ptáci Alecka Jacoba a Zasněnou Mackrase Magunhy. Poslední socha zůstane až do zahájení výstavy překvapením; bude to buď mohutný solitér Při sobě Cosmase Chingondiho (váží odhadem asi 130 kg), nebo menší soška Už jsme tři od Clifforda Muwodzy. Více o vystavených sochách i umělecké komunitě nazvané Tengenenge, kde žijí umělci, kteří sochy vytvořili, napoví dva bannery s velkoformátovými fotografiemi. Autorem fotografií je Ing. Ondřej Homolka ze společnosti AfrickéSochy.cz, která sochy v pasáži Nákupní galerie Myslbek vystavuje.

 

 

Společnost AfrickéSochy.cz se zabývá dovozem kamenných soch ze Zimbabwe do České republiky a jejich následným prodejem. „Smyslem naší práce však není jen obchodní činnost. Jde nám také o maximální podporu afrických umělců a přiblížení jedinečného afrického umění české veřejnosti,“ říká Ondřej Homolka. „Proto sochy nejen vystavujeme jako zde v Myslbeku nebo v Galerii Ambit na Jungmannově náměstí v Praze 1, ale připravujeme i čistě charitativní akce, jako byl například benefiční večer v hotelu Casa Marcello v polovině letošního září, kde se podařilo vybrat 50 tisíc korun na provoz školy pro děti umělců z komunity Tengenenge,“ dodává. Na stránkách www.africkesochy.cz se zájemci mohou dozvědět více o historii zimbabwského sochařství a prohlédnout si další sochy umělců z komunity Tengenenge.

 

 
Zdroj: TZ
 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
1359007

RSS:
Toplist